Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Nový analyzátor pro covid–19 urychlí testování a také navýší kapacitu

  • Opava,

Laboratoř Slezské nemocnice má k dispozici nový přístroj pro detekci koronaviru ze vzorků PCR metodou. Celý proces trvá jen několik desítek minut. Zároveň snižuje riziko práce s infekčním materiálem. Je totiž plně automatizovaný. Tento moderní přístroj mají v republice k dispozici pouze dvě laboratoře: v Opavě a pak v Ostravě.

Tento nový automatický analyzátor za 5,5 milionů korun testovali v laboratoři Slezské nemocnice několik týdnů.

Karel Siebert, ředitel Slezské nemocnice v Opavě: „My jsem tento přístroj obdrželi v měsíci lednu. Od té doby jsme dělali veškeré pilotní zkoušky."

Teď už je v plném provozu a ulehčuje laborantům práci. Stačí když přichystají biologický materiál, přístroj si pak se vším poradí sám. Nyní zde testují vzorky především na přítomnost koronaviru.

Eva Haburová, vedoucí laboratoře PCR, Slezská nemocnice v Opavě: „Práce s ním je velice jednoduchá. Vzorky se nachystají do zkumavek s čárovým kódem. Pak se smíchají s lyzačním roztokem a stojánek se zkumavkami pak putuje do stroje.“

Během jedné směny dokáže analyzátor vyhodnotit 114 vzorků. Dovnitř se mohou vkládat postupně. Výsledek je známý už za 80 minut. Dříve to bylo za 5 hodin. Do procesu diagnostiky laboranti nyní nemusí vůbec zasahovat.

Vladimír Kurfüst, primář mikrobiologie a centrálních laboratoří, Slezská nemocnice v Opavě: „Ruční práce znamená i větší riziko při práci s infekčním materiálem. Díky plné automatizaci je riziko odstraněno.“

Přístroj je také ekologický. Oproti jeho starším předchůdcům používá během analýzy vzorků mnohem méně plastových komponentů. V době vrcholu pandemie ve zdejší laboratoři zpracovávali až 350 vzorků denně. Nyní se požadavky na vyšetření na přítomnost koronaviru snižují. Nový přístroj může metodou PCR detekovat také např. žloutenku či streptokoky.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků