Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Přívalové deště potrápily Opavu

  • Opava,

Přívalový déšť potrápil Opavu. Během pár hodin tady spadlo 30 mm srážek. Ty zaplavily silnice, zahrádky i sklepy domů. Nejhorší situace je městských částech Suché Lazce, Komárov a Zlatníky.

Včerejší přívalové deště ochromily Opavu odpoledne. Intenzivní srážky pokračovaly během večera i noci během a za pár hodin zaplavily ulice, zahrady i pole.

Roman Konečný, mluvčí Magistrátu Opava: „V Opavě spadlo včera během tří hodin 30 mm srážek. Prudké přívalové deště způsobily nejvíce problémů v městské části Komárov, Zlatníky a Suché Lazce.“

Voda zaplavila sklepy rodinných domů, ulice, demolovala asfalt. Nánosy bahna z polí jsou několik desítek centimetrů. Odstraňovat je musí těžká technika. Na likvidaci následků škod pomáhají hasiči.

Petr Kůdela, mluvčí HZS Moravskoslezského kraje: „Pomáháme především s odčerpáváním vody a likvidací nánosů bahna. Nejvíce našich výjezdů směřovalo na Opavsko. Během čtvrtku a pátečního rána jich bylo 130.“

Lidé se už pustili do úklidu. Pomáhají jim hasiči: odčerpávají vodu ze sklepů, čistí kanalizace, odstraňují nánosy bahna. 

Petr Žůrek, velitel, Sbor dobrovolných hasičů Suché Lazce: "Pomáháme už od včerejška. To jsem hlavně čerpali vodu ze sklepů rodinných domů. A odklízeli bahno ze silnic. Teď čistíme zanesené propusti, aby voda mohla rychle odtéct."

Přestože velká voda je na "návštěvě" v Komárově poměrně často, naposledy to bylo vloni v říjnu, takovou spoušť tady nepamatují. Třiceticentimetrový nános bahna, které voda spláchla z polí, musel ze silnic odstraňovat nakladač. Pod nánosy mazlavé hmoty zůstaly i zahrady.

obyvatelka Komárova: "Já tady žiji osmdesát roků, ale takovou hrůzu nepamatuji. Voda se valila přes zahradu a dostala se i do sklepa. Spolu s bahnem."

U domů panuje čilý ruch. Kdo mohl, pustil se do odstraňování bahna, než ztvrdne v nehybnou hmotu. Lidé doufají, že se tady nebude opakovat stejná situace, jako na Hlučínsku, kde přívalové deště udeřily dvakrát po sobě. 

Silné deště zvedly také hladinu řeky Opavy v Opavě, kde byl včera večer vyhlášený 1. stupeň povodňové aktivity. Nyní už voda poklesla. Vyšší průtoky si ale prozatím udržují menší toky.  Během dne meteorologové očekávají ojedinělý drobný déšť.

Šárka Vlčková, mluvčí Povodí Odry: “Situace by se už měla zklidňovat. Ale protože je půda velmi nasycená deštěm, nemusí už pojmout další srážky. Ty přece jen ještě v mírné podobě během dne očekáváme."
Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy