Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Na Hlučínsko přišla druhá vlna vody a bahna. Hasiči zachraňovali rybáře a zasahovali u více než 200 událostí

Podruhé během dvou dnů přišla na Hlučínsko pohroma v podobě vody a bahna. Mezi nejpostiženější opět patřily Šilheřovice a obce v okolí. Hasiči zaznamenali ve druhé vlně přívalových dešťů přes 200 výjezdů. V Bohuslavicích zachraňovali například rybáře, kterého přívalová voda uvěznila na rybníku.

Netrvalo ani 24 hodin a dešťová pohroma se opět vrátila na Opavsko. Obyvatelé Šilheřovic a okolí spolu s dobrovolnými hasiči celý čtvrtek uklízeli zahrady rodinných domů, příjezdové cesty, hlavní i vedlejší silnice a čistili ucpané kanalizace. Svépomocí si také často čerpali vodu ze zatopených sklepů a garáží. Jen co ve čtvrtek odpoledne skončili, přišel přívalový déšť a práce mohly začít nanovo. Ze středy na čtvrtek měli hasiči zhruba padesátku výjezdů. Druhá vlna byla už ale čtyřikrát horší.

Petr Kůdela, mluvčí HZS MSK: "Ve čtvrtek 13.5.2021, a to až do pátečního rána 14.5.2021 sedmi hodin, to bylo v kraji celkem 211x hasičských výjezdů, z toho opět nejvíce na Opavsku – 130x, hlavně na nejhůře postiženém Hlučínsku. Jde hlavně o čerpání vody a odstraňování nánosů bahna. (Počty výjezdů v dalších okresech MS kraje: Frýdek-Místek 37 a Ostrava-město 28, v dalších po 7 a méně.)"

V pátek ráno se především čerpala voda a odstraňovaly následky přívalových dešťů minimálně na deseti místech Moravskoslezského kraje, počet zásahů určitě poroste během pátečního dopoledne, mj. po rozdělení jednotek hasičů na jednotlivá postižená místa.

Petr Kůdela, mluvčí HZS MSK: "Profesionální hasiči po druhé vlně přívalových dešťů, která se prohnala hlavně Opavskem a částí Ostravy během čtvrtečního odpoledne, zachránili z Lihovarského rybníka v Bohuslavicích pomocí člunu rybáře, kterého zde uvěznila přívalová voda."

Například v Ostravě v Mariánskohorské ulici museli profesionální hasiči ve čtvrtek odpoledne vyprostit ze zatopené „myší díry“, tedy z níže položené části pod železničním mostem, osobní automobil BMW.

Po vydatných deštích, které v oblasti povodí Horní Odry za posledních 24 hodin místy dosahovaly 30 až 50 mm, a ojediněle až 70 mm srážek, došlo k vzestupům hladin zejména drobných vodních toků.

Šárka Vlčková, mluvčí Povodí Odry: "Drobný déšť se v současnosti vyskytuje zejména v beskydské části území a ve vlastním povodí Odry, kde od 7 hodiny vypadlo většinou okolo 1 mm srážek. Vydatnější srážky jsou zaznamenány na Jablunkovsku a v pramenné oblasti Bílé Ostravice, kde napršelo místy do 5 mm srážek."

Průtoky ve vodních tocích se pohybují nejčastěji v rozmezí 30 až 90denních vod a mají většinou klesající tendenci. 

Šárka Vlčková, mluvčí Povodí Odry: "Průtokové vlny na dolních úsecích řek Odry, Opavy a Ostravice se blíží kulminacím. Je dosažen 1. SPA na Opavě v Děhylově a na Ropičance v Řece. Závěrovým profilem řeky Odry v Bohumíně protéká 153 m3.s-1 vody, což je více než 30denní průtok."

Dle předpovědí počasí, vydané pobočkou ČHMÚ v Ostravě, se bude dnes na většině území vyskytovat déšť anebo přeháňky a srážky by měly ustávat až ve večerních hodinách. Prognóza srážek přitom dle předpovědního modelu Aladin činí cca 10 mm.
Většina vodních toků je po kulminaci průtokových vln. Řeka Odra v Bohumíně nyní kulminuje. Během dne by se situace měla postupně dále zlepšovat.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy