Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Výpadek v dodávce antigenních testů stál Opavu 300 000 Kč

  • Opava,

Školám došly antigenní testy na koronavirus, které poskytuje stát. Výpadek nastal kvůli zrušenému tendru na dodavatele. V Opavě víc jak 5 000 chybějících testových sad dodal zřizovatel, tedy město. Jedna základní škola přechází na testování PCR.

Vládou nařízené antigenní testování museli v polovině dubna poprvé podstoupit žáci I. stupně, kteří se po půl roce vraceli opět do školních lavic. Testovací sady dodalo školám ministerstvo školství. Zásoby vydržely měsíc, další ale nedorazily.

Andrea Štenclová, vedoucí odb. Školství, Magistrát Opava: Školy pokryly výpadek dodávání testů z ministerstva ze zdrojů, které měly, ze zásob. A jakmile neměly, tak se obrátily na zřizovatele. Statutární město Opava poskytlo školám 5 500 testů.“

Ty nahradily výpadek, který vznikl kvůli zrušenému tendru na dodavatele testů. Podle Správy hmotných rezerv žádný účastníků nesplňoval zadávací podmínky. Opavskou městskou pokladnu toto rozhodnutí stálo víc jak 300 000 korun. Školy totiž přestat s testováním nemohly.

Jedna z největších opavský základních škol potřebuje na jeden týden asi 400 testů. Zatím zásilka z města postačí. Od 24. května totiž slíbilo ministerstvo školství dodávky obnovit.

Simona Horáková, ředitelka ZŠ Edvarda Beneše Opava: "Testujeme 1x týdně I. stupeň, 2x týdně II. stupeň a jednou týdně zaměstnance, kteří ještě nemají po druhé dávce očkovací vakcíny."

Na opavské Základní škole Vrchní nedostatek testovacích sad od státu řešit nemusí. Rozhodli se totiž pro PCR testování. Jako vzorek pro rozbor se odírají sliny. Výsledek je známý za šest hodin. Dozví se jej jak rodiče dětí, tak i vedení školy.

Danuše Seidlová, zástupkyně ředitele ZŠ Vrchní, Opava: „PCR testy se provádějí jednou za 14 dnů, což jsme viděli z organizačních důvodů v pořádku.“

Odběrové sady i laboratoř, která výsledky vyhodnocuje, si musela škola zajistit sama. Náklady na testování jednoho žáka jsou dvě stě korun. Škole je uhradí stát.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávyAG družstvo Kružberk - Středisko (živočišné výroby) Kružberk
Kružberk
od 25 000 Kč/měsíc

Detail

BAUMASCHINEN s.r.o. - pracoviště Opava a okolí
Opava
od 49 000 Kč/měsíc

Detail

BAUMASCHINEN s.r.o. - pracoviště Opava a okolí
Opava
od 49 000 Kč/měsíc

Detail