Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Noc kostelů. Lidé mohli poprvé vstoupit do opravené konkatedrály v Opavě

  • Opava,

Během Noci kostelů mohou lidé navštívit křesťanské církevní stavby. Vůbec poprvé se mohli podívat do nově opravené Konkatedrály Nanebevzetí Panny Marie, která byla dva roky zavřená.

Poprvé se křesťanské stavby otevřely na jeden večer pro veřejnost podle rakouského a německého vzoru v roce 2009. Během Noci kostelů si lidé mohou často prohlédnout také prostory, které nejsou běžně přístupné a dozvědět se mnohé historické zajímavosti. Opavskou Konkatedrálu Nanebevzetí Panny Marie si mohli zájemci prohlédnout vůbec poprvé po rekonstrukci, která byla dokončená už na podzim. Ovšem kvůli opatřením dovnitř lidé nemohli.

návštěvníci Konkatedrály Nanebevzetí Panny Marie v Opavě: „Byli jsme zvědaví, jak to tady po rekonstrukci vypadá. Dlouho jsme dovnitř nemohli.“

Historie tohoto druhého sídelního kostela biskupa sahá až do 13. století. Během rekonstrukce našli památkáři mnoho doposud utajených gotických odkazů. Některé mohou nyní shlédnout i návštěvníci. 

Jan Czudek, Konkatedrála Nanebevzetí Panny Marie v Opavě: „Na jednom bočním sloupu je odkrytá část, která ukazuje, jak vypadal sloup původně a vzadu pod kůrem je zděná chodba, která byla během prací objevena.“

Kostel sv. Jana Křtitele v centru Opavy na opravu zatím čeká. Šest let už je zavřený. Mše se tady slouží jen příležitostně. Nedávno vznikl spolek, který se snaží sehnat na rekonstrukci peníze.

Dalibor Halátek, předseda, Kostel sv. Janů z. s.: „V tuto chvíli je největším problémem statické narušení klenby presbytáře, kdy se jeden z opěráků začal odklánět a začala praskat klenba. Také střecha je dlouhodobě ve špatném stavu, protože se začala rozpadat krytina.“

Lidé, kteří sem přišli, mohli na opravu finančně přispět například zakoupením knihy na charitativním knižním bazaru.

návštěvník Kostela sv. Jana Křtitele v Opavě: „To je taková symbolická podpora.“

Zájemci si mohli prohlédnout také opavský Kostel sv. Václava, který nyní už neslouží k církevním obřadům. Ale pořádají se tady nejrůznější kulturní akce.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy