Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Noc kostelů. Pro návštěvníky se otevřely stovky objektů v kraji

  • Opava,

Stovka chrámů a kaplí v Moravskoslezském kraji se otevřela zájemcům v rámci letošní Noci kostelů. Lidé si během ní mohli prohlédnout křesťanské stavby a někdy i ty, které během roku nebývají přístupné. Zatímco vloni protiepidemická opatření akci zastavila, letos se naopak díky rozvlnění mohla uskutečnit.

 Opavskou Konkatedrálu Nanebevzetí Panny Marie si mohli zájemci prohlédnout vůbec poprvé po rekonstrukci, která byla dokončená už na podzim. Ovšem kvůli opatřením dovnitř lidé nemohli.

návštěvníci Konkatedrály Nanebevzetí Panny Marie v Opavě: „Byli jsme zvědaví, jak to tady po rekonstrukci vypadá. Dlouho jsme dovnitř nemohli.“

Historie tohoto druhého sídelního kostela biskupa sahá až do 13. století. Během rekonstrukce našli památkáři mnoho doposud utajených gotických odkazů. Některé mohou nyní shlédnout i návštěvníci. 

Jan Czudek, Konkatedrála Nanebevzetí Panny Marie v Opavě: „Na jednom bočním sloupu je odkrytá část, která ukazuje, jak vypadal sloup původně a vzadu pod kůrem je zděná chodba, která byla během prací objevena.“

Kostel sv. Jana Křtitele v centru Opavy na opravu zatím čeká. Šest let už je zavřený. 

Dalibor Halátek, předseda, Kostel sv. Janů z. s.: „V tuto chvíli je největším problémem statické narušení klenby presbytáře, kdy se jeden z opěráků začal odklánět a začala praskat klenba. Také střecha je dlouhodobě ve špatném stavu."

Lidé, kteří sem přišli, mohli na opravu finančně přispět například zakoupením knihy na charitativním knižním bazaru.

Zájemci si mohli prohlédnout také opavský Kostel sv. Václava, který nyní už neslouží k církevním obřadům. Ale pořádají se tady nejrůznější kulturní akce.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy