Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Roman Vondrouš zachytil pandemii v mnoha podobách

  • Opava,

Galerie Eisler v opavském Obecním domě i venkovní panely v přilehlém parku rekapitulují okem kamery Romana Vondrouše dobu poznamenanou koronavirem. Fotograf České tiskové kanceláře pořídil od března loňského roku deseti tisíce snímků. Opavská výstava ukáže i fotografii oceněnou v mezinárodní soutěži World Press Photo.

První veřejná vernisáž, kterou připravila Opavská kulturní organizace po koronavirové pauze přivítala návštěvníky na venkovní terase. Slunečné počasí kontrastovalo s vážným tématem výstavy Romana Vondrouše, který mapoval od jara loňského roku Prahu ochromenou pandemií koronaviru.

Roman Vondrouš, fotograf: „Měli jsme možnost fotit celosvětové téma. Pandemie se stala celosvětovým tématem a proto to byla tak mimořádná událost.“

Zpočátku fotil vylidněné ulice, lidi v rouškách, později přeplněné nemocnice nebo i demonstrace proti vládním nařízením. Dobu vypjatou emocemi i obavami.

Roman Vondrouš, fotograf: „V březnu 2020 jsem nikdo z nás nevěděl, co tato nemoc obnáší. Všichni se báli, měli z toho strach, co to pro každého jedince může znamenat.“

O pár měsíců později pietní akce na Staroměstském náměstí a Pražském hradě řekly jasně, jak zákeřnou nemocí koronavirus je.

návštěvník výstavy: „Smutné obrázky, až mne zamrazilo.“

Protože Roman Vondrouš dokumentuje především sport, nechyběly ani snímky z fotbalového stadionu ve Vršovicích. Když fanoušci nemohli dovnitř, vyšplhali na štafle.

Pandemie koronaviru nabídla mnoho témat, které fotoreportér proměnil v historicky cenné snímky.

Jiří Siostrzonek, Institut tvůrčí fotografie, Slezská univerzita v Opavě: „Myslím si, že se jí zhostil naprosto eticky, fotograficky dokonale."

Mezi fotografiemi je také vítězný snímek World Press Photo z pražského Národního průmyslového summitu, kdy jeden z účastníků prochází dezinfekční branou.

Část fotografií je umístěná v galerii Eisler v opavském Obecním domě, další jsou pak k vidění v nedalekém parku.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy