Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Denisa Hradilová zkoumá textilie z doby starověkého Egypta. Využije k tomu Banderova stipendia

  • Opava,

Denisa Hradilová, kurátorka Slezského zemského muzea, získala prestižní stipendium Alfreda Bandera, které je určeno českým historikům umění a chemikům. V rámci něj se bude snažit zjistit více o fragmentech egyptských látek, které ukrývá depozitář Slezského zemského muzea.

Slezské zemské muzeum uchovává ve sbírkách 51 fragmentů látek z období od 4. do 8. století s různými vyobrazeními. Jde o textilie, které užívali Koptové - nejstarší Egypťané, kteří přijali křesťanství. Jejich původ se snaží rozluštit kurátorka a doktorandka Filosofické fakulty Univerzity Palackého Denisa Hradilová, která o nich píše disertační práci.

Denisa Hradilová, kurátorka, Slezské zemské muzeum, Opava: „Tato drobná textilie znázorňuje skupiny tří nebo čtyř postav. Podle mého názru jde o jedno z nejstarších vyobrazení svaté rodiny.“

Látky do muzea přivezli cestovatelé, amatérští archeologové i sběratelé umění. Bohužel, jednotlivé vzory byly nešetrně vystřižené a nalepené na pevnou podložku. Denisa Hradilová bude zkoumat výrobní techniky nebo také z jaké části oděvu fragment pochází.

Rozjede se do Turína, Londýna nebo do Vídně. Nevynechá ani muzeum v Egyptě.

Denisa Hradilová, kurátorka, Slezské zemské muzeum, Opava: „Potřebuji si ověřit jednak provenienci koptských textilií. To bude souviset s komparací našich kusů s kusy ve sbírkách v zahraničí, které jsou daleko lépe zpracované.“

Na bádání bude mít Hradilová díky Banderově stipendiu rok. Doufá, že se navzdory nepříznivé pandemické situaci podaří všechny naplánované cesty uskutečnit. Výsledky svého snažení chce ukázat na výstavě.


Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy