Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Opavští žáci se zúčastnili v mezinárodní robotické soutěži First Lego League

  • Opava,

Žáci z opavské Základní školy Tomáše Garriqua Masaryka postoupili do celoevropského finále v robotické soutěži First Lego League. Kvůli opatřením ale bude čtyřčlenný tým soutěži on – line.


Do robotické soutěže se každoročně zapojuje na půl milionu žáků a studentů z celého světa, které baví kostruovat a programovat. Se stavebnicí Lego týmy společně sestavují na herním plánu trasu pro robota, který během ní plní úkoly. Do složitého zadání se pustila čtveřice deváťáků z opavské ZŠ Tomáše G. Masaryka.

Patrik Štencel, člen týmu, ZŠ T. G. Masaryka, Opava: „Každá překážka má několik možnosti, jak se dá splnit. Většinou čím je složitější, tím více bodů za to je. Poté se všechny body za překážky posčítají a to je finální zhodnocení.“
Richard Budínský, člen týmu, ZŠ T. G. Masaryka, Opava: „Jeden z nejhorších úkolů byl krokovač, který byl špatně postavený. Ale to jsme si jen mysleli. Nakonec jsme zjistili, že se to musí naprogramovat jinak.“

Na splnění všech úkolů má robot 2,5 minuty. Kromě toho porota hodnotí také jeho konstrukci a spolupráci týmu. Další disciplínou bylo zamyšlení nad tím, jak odvést spolužáky od vysedávání nad mobilem. A tak vytiskli na 3D tiskárně deskové hry a vybalili je o přestávce ve třídě. Sami byli překvapení, jak se mezi vrstevníky uchytily.

Monika Pustková,členka týmu, ZŠ T. G. Masaryka, Opava: „Vytiskli jsme Dámu, méně známou hru Othelo, Kloboučku, hop, kostky, hlavolamy a různé další.“

Kvůli nejisté epidemiologické situaci se termíny regionálního a národního kola posouvaly. Nakonec měl opavský tým na vypracování zadání necelé dva týdny.

Libuše Kovářová, koordinátorka soutěžního týmu, ZŠ T. G. Masaryka, Opava: „Letos byla tato soutěž pro nás extrémně náročná. Protože za běžných okolností to děláme tři měsíce na podzim. Teď díky koroně bylo všechno odsunuté."

V národním kole se opavští školáci umístili na třetím místě a postoupili do Celoevropského kola, které pořádalo Řecko. V distanční soutěži se poměřovali se 151 týmy z dvou stovek zemí.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy