Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Vzpomínky na opavskou rodačku Evu Herrmannovou, muzikoložku a šéfku opery ND

  • Opava,

Aplikaci Zapomenuté příběhy židovské Opavy, která vás doprovodí po místech, kde kdysi žily židovské rodiny, doplňuje také podcast Kláry Popovové. Mladá žena vzpomíná na svou babičku Evu Herrmannovou, významnou muzikoložku a šéfku opery v Národním divadle.

Kateřina Geryková, redaktorka TV POLAR: Vaše babička strávila v Opavě své dětství. Když byly Německem zabrané Sudety, odstěhovali se do Prostějova. Souviselo to s obavou z budoucnosti?

Klára Popovová, vnučka opavské rodačky Evy Herrmannové: „Já si myslím, že to souviselo s obavou jejich rodičů o zdraví a o další existenci. Takže do Prostějova z Opavy utíkali a bylo to tehdy velmi rychlé balení.“

Kateřina Geryková, redaktorka TV POLAR: Na konci složitých 30. let žila v Opavě převaha německého obyvatelstva. Otec babičky, majitel obchodního domu, byl židovského původu. Pocítila to rodina Herrmannových?

Klára Popovová, vnučka opavské rodačky Evy Herrmannové: „Maminka mojí babičky byla Rakušanka. Doma se mluvilo německy. Takže dříve tady s německou většinou vůbec problém nebyl. Ovšem s nástupem Adolfa Hitlera k moci se začali heinleinovci projevovat i v Opavě. Docházelo k vandalským útokům na obchod. Rodiče se pak báli i o mou babičku, když jim začali lidí např. házet kameny do oken. Ve škole jí začali děti nadávat. Bylo to ale dáno politickou změnou. Dříve tady Češi a Němci žili bez problémů."

Kateřina Geryková, redaktorka TV POLAR: Eva Herrmannová byla ve svých 14 letech, na deportována do Terezína. Jako zázrakem přežila a na konci války se setkala se se svými rodiči. Svěřila se, co jí pomohlo v tak strašných podmínkách přežít?

Klára Popovová, vnučka opavské rodačky Evy Herrmannové: „Díky tomu, že byla míšenka, tak nešla do transportu dále na východ, ale mohla zůstat v Terezíně. Důležité bylo i to, že to byla zdravá mladá holka, která uměla k životu přistupovat pozitivně.“

Kateřina Geryková, redaktorka TV POLAR: Vzpomínky na tuto dobu sepsala Eva Herrmannová do knihy. Přestože to pro ni byla nelehká doba, není zde prostor pro nenávist a zášť. Vysvětlila vám někdy tento svůj postoj?

Klára Popovová, vnučka opavské rodačky Evy Herrmannové: „Věděla, že nenávist k Židům vedla k tomu, že většina její rodiny byla zvražděna v nacistických táborech a říkala, a že nenávist nikdy k ničemu dobrému nemůže dospět.“

Kateřina Geryková, redaktorka TV POLAR: Eva Herrmannová zemřela před 4 lety. Máte nějakou vzpomínku, která vám ji na ni utkvěla v hlavě nejvíce?

Klára Popovová, vnučka opavské rodačky Evy Herrmannové: „Ona byla velmi pozitivní člověk, který si z ničeho nic nedělal. A měla spoustu energie. Já si myslím, že podobné byly i další „terezínské babičky“, které jsem měla možnost poznat. Byly to ženy, které si prošly koncentračními tábory a věděly, že může být mnohem hůř. A že mají vůbec štěstí, že ještě žijí.
Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy