Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Mobilní aplikace připomíná osudy židovských rodin v Opavě

  • Opava,

Po stopách opavských židovských obyvatel se můžete vydat s novou mobilní aplikací. Celkem 11 zastavení připomíná osudy některých významných rodin. A doplněny jsou historickými fotografiemi i audio vzpomínkami

Stačí si stáhnout do mobilního telefonu aplikaci, otevřít ji a vyrazit na cestu s názvem Zapomenuté příběhy židovské Opavy. Procházka vám zabere zhruba hodinu. Jednotlivá zastavení směřují na místa, kde žily významné rodiny, zmiňují jejich postavení i další osudy.

Naděžda Glincová, spoluautorka projektu, Opavská kulturní organizace: „Když vlastně přijdete ke konkrétnímu zastavení, tak si jednak můžete přečíst o tom jednom zastavení, ale také si text poslechnout jako audio. A jsou tady i staré fotografie.

Zastavení doplňují také rozhovory přímo s pamětníky, nebo jejich příbuznými.

Možná si to Opavané ani neuvědomují, ale mnohé připomínky židovských rodin jsou ve městě přítomné dosud. Například v podobě chátrajícího obchodního domu Breda a Weinstein a nebo také stále chodí nakupovat k Altscholovi, i když zde sídlící obchod se dávno jmenuje jinak... Židovská komunita čítala před II. světovou válkou necelou tisícovku lidí.

{{souvisejici-clanek-11000012446"}}
Zdeněk, Kravar, Zemský archiv v Opavě: „Tvořili asi 2% z celkového počtu obyvatel Opavy, ale podíleli se významně na ekonomickém fungování města. Mezi Židy v Opavě bylo spoustu schopných lidí, kteří se věnovali podnikání, ve kterém dosáhli značných úspěchů.“

Díky aplikaci si můžete projít židovský hřbitov, který byl založený v r. 1890. Podívat se můžete také na místo, kde stávala synagoga, která byla zničena během Křišťálové noci.
v roce 1938.

{{souvisejici-clanek-"11000017273"}}
Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy