Opavský židovský hřbitov stále přitahuje zájemce, mohou navštívit i komentované prohlídky

  • 15:28,
  • Opava ,

Zájemci o židovskou kulturu si mohli projít spolu s průvodci opavský židovský hřbitov a dozvědět se více o životě této komunity ve slezské metropoli. Komentované prohlídky pořádá Opavská kulturní organizace jen párkrát do roka a mezi veřejností se stále těší velké popularitě.

Před branou opavského židovského hřbitova se sešlo víc jak pět desítek zájemců o prohlídku. Nejprve zamířili do smuteční síně, která byla vystavěna, stejně jako hřbitov, v letech 1891 – 2. Židovská komunita měla v Opavě vždy významné postavení. První zmínka je o ní z r. 1281. Od té doby byla několikrát z města vypovězena. Nicméně na počátku 20 století se v Opavě k judaismu hlásila víc jak tisícovka obyvatel.

Tento hřbitov je stále funkční. Některé náhrobky už sice poznamenal zub času, mnohé nás ale zřetelně informují o tom, že tady odpočívají významní opavští podnikatelé – třeba Breda a Weinstein, prezident Slezské advokátní komory Alois Eisler nebo pokrokový rabín Abraham Blüch.

„Samotné nápisy jsou psané německy, latinsky, jsou tam i ty hebrejské.

Často se dozvíme z náhrobků také něco o lidech, kteří jsou tam pohřbeni. Čím byli a odkud pocházeli. To na ortodoxních hřbitovech nevidíme,“ říká archivář a průvodce v jedné osobě Zdeněk Kravar ze Zemského archivu v Opavě.

Na náhrobcích jsou kromě toho vidět také symboly jednotlivých židovských kmenů, ke kterým zesnulí patřili. Nechybí ani Davidova hvězda – symbol judaismu.

Pozůstalí nepřicházejí ke hrobům zesnulých tak často, jako třeba křesťané. Většinou je to v den výročí úmrtí. A s sebou vezmou namísto květiny kámen.

„Měl by to být kamínek, ke kterému máme nějakou vazbu. Třeba jsme si jej odněkud dovezli a když na toho člověka chceme vzpomenout, tak mu ho dáme na hrob,“ vysvětluje Petr Aharon Tesař z Židovské obce.

Židovský hřbitov je součástí komplexu opavského městského hřbitova, stejně jako část katolická a protestantská.
Festivalový koncert SHF: Hudební život Univerzity Karlovy

Dnes 18:00 - 5:13
Opava, Kostel sv. Jana Křtitele, Hlučín

JFO, filharmonický sbor Brno, Václav Luks a Óda na radost

24.09. 19:00 - 21.09. 5:13
Opava, Kostel sv. Václava, Opava

PAPUČOVÝ DEN / vtipná kampaň na podporu Hospicu Ondrášek

07.10. 7:00 - 21.09. 5:13
Opava, Vaše kancelář nebo pracoviště

CZECHKONŠTRUKTER, s.r.o. - organizační složka
Opava
od 16 280 Kč

Detail

BRANO a.s.
Opava
od 20 000 Kč do 30 000 Kč

Detail

CZECHKONŠTRUKTER, s.r.o. - organizační složka
Opava
od 14 740 Kč

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků