Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Opavský židovský hřbitov stále přitahuje zájemce, mohou navštívit i komentované prohlídky

  • Opava,

Zájemci o židovskou kulturu si mohli projít spolu s průvodci opavský židovský hřbitov a dozvědět se více o životě této komunity ve slezské metropoli. Komentované prohlídky pořádá Opavská kulturní organizace jen párkrát do roka a mezi veřejností se stále těší velké popularitě.

Před branou opavského židovského hřbitova se sešlo víc jak pět desítek zájemců o prohlídku. Nejprve zamířili do smuteční síně, která byla vystavěna, stejně jako hřbitov, v letech 1891 – 2. Židovská komunita měla v Opavě vždy významné postavení. První zmínka je o ní z r. 1281. Od té doby byla několikrát z města vypovězena. Nicméně na počátku 20 století se v Opavě k judaismu hlásila víc jak tisícovka obyvatel.

Tento hřbitov je stále funkční. Některé náhrobky už sice poznamenal zub času, mnohé nás ale zřetelně informují o tom, že tady odpočívají významní opavští podnikatelé – třeba Breda a Weinstein, prezident Slezské advokátní komory Alois Eisler nebo pokrokový rabín Abraham Blüch.

„Samotné nápisy jsou psané německy, latinsky, jsou tam i ty hebrejské.

Často se dozvíme z náhrobků také něco o lidech, kteří jsou tam pohřbeni. Čím byli a odkud pocházeli. To na ortodoxních hřbitovech nevidíme,“ říká archivář a průvodce v jedné osobě Zdeněk Kravar ze Zemského archivu v Opavě.

Na náhrobcích jsou kromě toho vidět také symboly jednotlivých židovských kmenů, ke kterým zesnulí patřili. Nechybí ani Davidova hvězda – symbol judaismu.

Pozůstalí nepřicházejí ke hrobům zesnulých tak často, jako třeba křesťané. Většinou je to v den výročí úmrtí. A s sebou vezmou namísto květiny kámen.

„Měl by to být kamínek, ke kterému máme nějakou vazbu. Třeba jsme si jej odněkud dovezli a když na toho člověka chceme vzpomenout, tak mu ho dáme na hrob,“ vysvětluje Petr Aharon Tesař z Židovské obce.

Židovský hřbitov je součástí komplexu opavského městského hřbitova, stejně jako část katolická a protestantská.
CENTR GROUP-ELMONT s.r.o. - Dolní Benešov
Dolní Benešov
od 16 800 Kč/měsíc

Detail

Česká distribuční a.s. - okres Opava
Opava
od 3 800 do 7 600 Kč/měsíc

Detail

CENTR GROUP-ELMONT s.r.o.- Pracoviště Opava Těšínská
Opava
od 16 800 Kč/měsíc

Detail

Dnešní premiéry

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků