Opavský židovský hřbitov stále přitahuje zájemce, mohou navštívit i komentované prohlídky

  • 15:28,
  • Opava,

Zájemci o židovskou kulturu si mohli projít spolu s průvodci opavský židovský hřbitov a dozvědět se více o životě této komunity ve slezské metropoli. Komentované prohlídky pořádá Opavská kulturní organizace jen párkrát do roka a mezi veřejností se stále těší velké popularitě.

Před branou opavského židovského hřbitova se sešlo víc jak pět desítek zájemců o prohlídku. Nejprve zamířili do smuteční síně, která byla vystavěna, stejně jako hřbitov, v letech 1891 – 2. Židovská komunita měla v Opavě vždy významné postavení. První zmínka je o ní z r. 1281. Od té doby byla několikrát z města vypovězena. Nicméně na počátku 20 století se v Opavě k judaismu hlásila víc jak tisícovka obyvatel.

Tento hřbitov je stále funkční. Některé náhrobky už sice poznamenal zub času, mnohé nás ale zřetelně informují o tom, že tady odpočívají významní opavští podnikatelé – třeba Breda a Weinstein, prezident Slezské advokátní komory Alois Eisler nebo pokrokový rabín Abraham Blüch.

„Samotné nápisy jsou psané německy, latinsky, jsou tam i ty hebrejské.

Často se dozvíme z náhrobků také něco o lidech, kteří jsou tam pohřbeni. Čím byli a odkud pocházeli. To na ortodoxních hřbitovech nevidíme,“ říká archivář a průvodce v jedné osobě Zdeněk Kravar ze Zemského archivu v Opavě.

Na náhrobcích jsou kromě toho vidět také symboly jednotlivých židovských kmenů, ke kterým zesnulí patřili. Nechybí ani Davidova hvězda – symbol judaismu.

Pozůstalí nepřicházejí ke hrobům zesnulých tak často, jako třeba křesťané. Většinou je to v den výročí úmrtí. A s sebou vezmou namísto květiny kámen.

„Měl by to být kamínek, ke kterému máme nějakou vazbu. Třeba jsme si jej odněkud dovezli a když na toho člověka chceme vzpomenout, tak mu ho dáme na hrob,“ vysvětluje Petr Aharon Tesař z Židovské obce.

Židovský hřbitov je součástí komplexu opavského městského hřbitova, stejně jako část katolická a protestantská.
Hudební výlety: Advent s hlubokými žesti České filharmonie

08.12. 18:30 - 13.11. 11:25
Opava, Farní kostel sv. Jana Křtitele, Sudice

Hudební výlety: Vánoční stezka s Permoníkem

15.12. 15:00 - 13.11. 11:25
Opava, Kostel sv. Jana Křtitele, Hlučín

Hudební výlety: Český barokní Advent

15.12. 15:00 - 13.11. 11:25
Opava, Kostel sv. Stanislava, Bolatice

Jana Jahodová
Opava
od 16 300 Kč

Detail

PEKAŘSTVÍ SEZAM s.r.o.
Opava
od 19 000 Kč do 21 000 Kč

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků