Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Revitalizaci Stříbrného jezera komplikuje zvýšená hladina vody

  • Opava,

Revitalizaci Stříbrného jezera v Opavě komplikuje zvýšená hladina vody, která se už několik měsíců pohybuje kolem 1,5 metru nad normálem. Aby mohli stavebníci pokračovat v práci, je nutné vybudovat odvodňovací kanál.

Přírodní koupaliště vzniklo v místě zatopeného sádrovcového dolu, kde těžba skončila před jak půl stoletím. Vloni na jaře začala revitalizace tohoto bývalého důlního území. Brzy poté ale dělníci zjistili, že výška hladiny Stříbrného jezera je mnohem vyšší, než je zakreslena v plánech.

Romeo Doupal, technický dozor investora: „Hladina je dlouhodobě zvýšená asi o 1,5 m. Takže to zkomplikuje všechny práce.


Přestože ještě před letošní sezónou byly upraveny vstupy do jezera na východním břehu, kvůli vodě, která stoupla a zabrala kus pláže, to velký efekt nemělo.

Proto bude ještě na podzim vybudovaný 160 m dlouhý kanál, který přebytečnou vodu z jezera odvede do nedaleké řeky Opavy. Na jeho financování se bude podílet stát, který hradí většinu ze 140 milionové investice potřebné na revitalizaci území.

Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: „Na tomto společném postupu jsme se domluvili s ministerstvem financí, které souhlasí s postupem těchto prací. Budeme se podílet na spolufinancování této stavby: 80% stát a 20% město Opava.“

Přestože v areálu Stříbrného jezera probíhají stavební práce, zůstává pro veřejnost s některými omezeními otevřený. Lidé, kteří se k jezeru vypraví, by měli být opatrní, a respektovat zákaz vstupu do některých míst.

V současné době dělníci budují dětské hřiště s brouzdalištěm u východního břehu jezera. V příštím roce se budou moci návštěvníci okoupat i zde. Ještě předtím ale bude nutné řešit propad terénu na dvou místech.

V příštím roce pak dojde k vybudování přístupových komunikací k jezeru: vyhloubení tunelu pod přilehlou silnicí, stavbě cyklostezky i lávky přes řeku. Přibudou také nové převlékárny.


Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy