Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Po renovaci oken Slezské zemské muzeum obnovuje expozici

  • Opava,

Kvůli výměně oken musely být ze Slezského zemského muzea v Opavě vystěhovány všechny vystavené předměty. Stavební práce už skončily a tak se nyní vracejí z depozitářů zpět na svá místa. Výstavní prostory budou pro veřejnost otevřené na začátku září.

Na 70 dřevěných oken v historické výstavní budově Slezského zemského muzea muselo být kvůli špatnému stavu vyměněno či opraveno. Ještě předním ale museli pracovníci muzea vystavené exponáty zabalit a uschovat na několik týdnů do depozitářů. ?

Kamila Poláková, náměstkyně ředitelky, Slezské zemské muzeum, Opava: „Ty stavební práce, které by tam zasahovaly, by určitě poškodily naše sbírkové exponáty. Takže ta budova byla celá vyklizená.“

Teď se vzácné předměty vracejí zase zpět na místo. Jako první to byly dva preparáty slona indického. Ty musely i během stavebních prací zůstat v budově. Kvůli rozměrům by totiž ven dveřmi neprošly.

Kurátoři teď vybalují tisíce vzácných exponátů, které se vracejí na svá místa do prázdných vitrín.

Denisa Hradilová, kurátorka, Slezské zemské muzeum, Opava: „Je důležité hlídat ty předměty, aby dorazily na výstavu, na kterou mají, aby se žádný nikde neztratil.“

Pomalu se plní také vitríny v expozici Encyklopedie Slezska, která přibližuje tuto lokalitu z nejrůznějších pohledů od pravěku až po současnost. Některé původní vystavené předměty ale nahradí nové.

David Váhala, kurátor Slezské zemské muzeum, Opava: „Tady v té speciální trezorové vitríně budeme vystavovat unikáty z naší sbírky. Záměrem je co dva až tři měsíce ten obsah změnit.“

Nově se chystá také výstava cenných výtvarných prací, které má Slezské zemské muzeum ve svých sbírkách. K vidění budou např. obrazy Emila Filly, Josefa Lady nebo Václava Radimského. Návštěvníci muzea se mohou také těšit na vzácný obraz Augusta Giacomettiho s názvem Kompozice, který bude vystavený vůbec poprvé.

Slezské zemské muzeum se pro veřejnost znovu otevře u příležitosti Slezské muzejní noci 10. září.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy