Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Suché kmeny stromů mají nové využití. Dělají radost dětem i zvířatům

  • Opava,

Na začátku letošního roku se v opavských parcích arboristé pustili do ošetření stromů zasažených jmelím. V některých případech pomohl ořez větví, ovšem víc jak stovka jich musela být pokácená. Dřevo ale vzápětí našlo další využití. Třeba na dětských hřištích nebo také jako úkryt pro živočichy. Nejkvalitnější kusy pak opracují řezbáři na chystaném sympoziu.

Letos v zimě se Opava pustila do boje se jmelím. Tento parazit zničil pětistovku stromů. Některé arboristé ořezali, jiné museli pokácet, protože jejich kmeny byly prohnilé. Po ošetření stromů zůstalo víc jak 400 kubíků dřeva. To nekvalitní bylo určeno na palivové dříví.

Michal Jedlička (KDU – ČSL), náměstek primátora Opavy: „Ty pěkné stromy jsme se rozhodli věnovat soukromému sektoru. Měli jsme také dotazy z místních škol a školek, tak i jim jsme darovali dřevo k využití na výrobu mobiliáře v jejich zahradách.“

Část dřeva už dělá radost dětem ve Vršovicích u Raduně, kde si mohou pohrát u vyřezané sovy či domečku. Vykácené opavské stromy poskytují také úkryt drobným živočichům, kteří žijí v biotopu Kozmických ptačích luk. A na dřevěných špalcích mohou trénovat zdatnost nejmenší děti na hřišti v centru Opavy.

obyvatelka Opavy: „Mně se to líbí moc. Já si myslím, že děti si v tom najdou, co potřebují. Je dobře, že to tady je.“

To nejkvalitnější lipové a javorové dřevo je nyní uskladněno a čeká na své využití. Na tuto hromadu ale přibudou ještě další kmeny. Přestože arboristé udělali masivní zásah do zelených ploch ve městě, boj se jmelím ještě neustal.

Zuzana Dočkalová, odb. životního prostředí, Magistrát města Opava: „Už v okamžiku, kdy jsme realizovali tu první fázi,  tak jsme zjistili, že min. na  stovce stromů v Městských sadech se vyskytuje další jmelí.“

Zhruba dvacítka z nich bude muset být pokácena. Ale je tady šance, že se do veřejného prostoru opět vrátí, a to v opracované podobě. S vytěženým dřevem totiž budou pracovat účastníci sochařského sympozia, které se chystá na rok 2024.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy