Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Začala Bezručova Opava. Multižánrový festival nabízí nejrůznější formy umění na téma Síla ženy

  • Opava,

Začala Bezručova Opava – podzimní svátek kultury. Od září až do listopadu je připraveno víc jak 70 pořadů nejrůznějších forem - divadelní i filmová představení, koncerty, výstavy, besedy či autorská čtení. Na slavnostním zahájení udělil primátor města Cenu Petra Bezruče sochaři Kurtu Gebauerovi, který letos slaví osmdesátiny.

Festival Bezručova Opava je svými 64 ročníky jedním nejstarších u nás. Zatímco původně se zabýval tvorbou slezského básníka Petra Bezruče, od 90. let přesáhl od literatury také do dalších odvětví kultury, která byla tematicky propojena.

Letošní zahájení festivalu Bezručova Opava bylo už tradičně situováno do odsvěceného Kostela sv. Václava. Letos se mohou milovníci kultury těšit na pořady, které spojuje téma Síla ženy.

Petr Rotrekl, dramaturg festivalu Bezručova Opava: „My si myslíme, že ženy jsou tou cennější polovinou lidstva. Ženy jsou ty, které drží křehkou klenbu světa. Ženy jsou ty, které nás inspirují a ponoukají k lepším výkonům.“

Během následujících týdnů je připraveno na sedmdesát pořadů. Zastoupeny jsou snad všechny žánry: od výstav přes koncerty a divadlo až k filmu.

Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: „Je to kulturní akce, která má dlouhou historii. A velký význam, protože zasahuje širokou oblast kultury."

O zahajovací antré se postaralo uskupení Živa Poppy Theatre, které těží z folklórních zpěvů a tanců slovanské historie. A předvedlo ohňovou show.

Tereza Georgievová, vedoucí skupiny Živa Poppy Theatre: „Živa byla bohyně. Takže čerpáme inspiraci z těch silných žen naší historie. Naše představení je o živlech. Hlavní živel, který používáme je oheň.“

Žáci opavské základní umělecké školy představili ženy, které zůstaly zapsané do dějin. Byly to především ty, které okolí fascinovaly svou vnitřní silou, odhodláním i vysokým morálním kreditem. Žáci oblečení do vlastnoručně vyrobených kostýmů se stylizovali například do polské vědkyně Marie Curie-Sklodowské, britské herečky, která se věnovala charitě Audrey Hepburnové nebo malířky Fridy Kahlo, která je symbolem nezávislé ženy. Sílu odporu proti komunistickému režimu představovala česká politička Milada Horáková.

Julie Bogdány, žákyně výtvarného oboru, ZUŠ Opava: „Je typická svými brýlemi a také účesem, který je ne přímo striktní, ale je hodně přesný, nesmí nikde nic čouhat.“

Součástí slavnostního zahájení bylo také udílení Ceny Petra Bezruče. Letos ji z rukou primátora Opavy přijal za svou celoživotní práci sochař Kurt Gebauer, který pochází z nedalekého Hradce nad Moravicí.

V Domě umění je nyní připravena loňská odložená výstava Institutu tvůrčí fotografie Slezské univerzity.

Vladimír Birgus, vedoucí Institutu tvůrčí fotografie, Slezská univerzita: „Není to průřez třiceti lety, ale my vždy děláme průřez za posledních 5 let. Tady dostali přednost studenti, kteří jsou ještě ve škole nebo nedávno absolvovali. Máme tady ale také prostor pro nezapomenutelné studenty, kde se každý představuje jednou fotografií.“

Během podzimu přivítá Bezručova Opava desítky umělců. Zazpívají např. Katarína Knechtová nebo Lenka Dusilová, přijede také Divadlo Pod Palmovkou nebo Husa na provázku. Zuzana Beranová představí svůj komiks o životě opavské rodačky Joy Adamsonové.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy