Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Centrum Opavy se promění: Slezanka půjde k zemi

  • Opava,

Budova bývalého obchodního domu Slezanka v Opavě půjde k zemi. Namísto ní zde vyrostou bytové domy a také multifunkční sál. S demoličními pracemi by se mělo začít příští rok.

Budova nákupního centra Slezanka stojí v historickém jádru Opavy od 70 let minulého století. V roce 2008 ji město koupilo od soukromníka za neuvěřitelných 270 milionů korun. Teď je téměř prázdná. Je zde pár obchodů, kavárna. Volné místnosti bývají příležitostně využívané jako výstavní prostor. Co s touto budovou postavenou v bruselském stylu bude dál už řeší několikáté vedení města. To současné říká: zbourat.

Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: „Budeme zadávat projektovou dokumentaci na bourací práce. Dále necháváme dopracovat finální podobu architektonické studie.“

Pro demolici budovy vyznívá také fakt, že Slezanka není v nejlepší kondici. Problém je se statikou a také přestavba se jeví jako nákladná záležitost.

Jan Zelinka (ODS), architekt a opoziční člen Zastupitelstva města Opavy: „Dům už má svá léta odžitá. Jeho stavebně rekonstrukční systém neodpovídá soudobým požadavkům na organizaci vnitřního prostoru.“

Nově by měly Horní náměstí olemovat bytové domy inspirované historickou předválečnou zástavbou. V boční traktu, směrem ke konkatedrále, bude stát vestavěný multifunkční sál. Jeho zázemí pak ukryje přilehlá budova bývalého divadelního klubu. Architekti už zpracovávají studii.

Ondřej Chybík, architekt, autor studie: „Myslím, že ten sál by měl být flexibilní. Měl by umožňovat fungování jak pro divadelní a koncertní představení, tak i pro pořádání plesů.“

Plánované podzemní garáže by měly vyřešit problém s parkováním v centru.

Jak využít budovu bývalého nákupního centra už rezonuje Opavou spoustu let. Podle dřívějších návrhů tady mělo být nákupní centrum, tržnice, byty, klubovny pro zájmové kroužky nebo sdílené kanceláře.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy