Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Lidé v karanténě mohou volit na drive-in nebo do přenosných schránek

  • Opava,

Blíží se volby do Poslanecké sněmovny, naplánovány jsou na 8. a 9. října. Stejně, jako vloni musí voliči počítat s protiepidemickými opatřeními. Lidé v karanténě budou moci volit s předstihem na speciálních místech nebo mohou požádat o přenosnou schránku.

Na bezproblémový chod voleb bude dohlížet v Opavě na 500 komisařů, kteří prošli patřičnými školeními. Jedná se o nominanty 11 politických uskupení a pak také o dobrovolníky.

Lidé mohou do volebních místností přicházet za stejných podmínek, jako tomu bylo vloni během krajských voleb: nutná je ochrana nosu a úst, kterou volič smí sundat jen pro identifikaci, pak rozestupy a dostupná desinfekce.

Letos nebude možné zažádat o tzv. dočasný volební občanský průkaz vydaný na počkání, jako dříve.

Petr Sordyl, vedoucí odboru vnitřních věcí, Magistrát Opava: „Každý by se měl podívat a ujistit se, zda má platný svůj doklad buď občanský průkaz nebo cestovní doklad. A může se tímto prokázat u volební komise.“

V případě hlasování v jiném volebním okrsku, je nutné vyřídit si voličský průkaz a to nejpozději do 6.října.

Martina Věntusová, členka volebního štábu, Magistrát Opava: „Každý volič, který má zažádáno o voličský průkaz, se musí dostavit do volební místnosti s voličským průkazem. I tehdy, pokud si to rozmyslí a bude volit ve své volební místnosti. Voličský průkaz nesmí ztratit, protože už mu nebude vystaven duplikát.“

6. října se pak také uskuteční hlasování na volebních stanovištích drive-in pro ty, kteří jsou kvůli onemocnění Covid-19 v karanténě. Voliči musí mít s sebou kromě dokladů, také potvrzení o nařízené karanténě. Nebo výsledek pozitivního testu v elektronické či tištěné podobě.

V Opavě mohou voliči přijet do areálu magistrátu na Krnovské ulici. Hlasování tady bude umožněno od 8 do 17 hodin.

Ti, kteří jsou v karanténě pak mohou o přinesení zvláštní volební schránky žádat krajský úřad, a to nejpozději do čtvrtku 7. října.

Lidé mohou požádat ze závažných zdravotních důvodů o hlasování mimo volební místnost do přenosné urny. Tuto službu si mohou objednat na příslušném obecním úřadě.

Požádat o pomoc mohou také voliči s omezeným pohybem v případě, že jejich volební místnost není bezbariérová.

Martina Věntusová, členka volebního štábu, Magistrát Opava: „Může přijít i k volební místnosti a může někoho oslovit, aby volební komisi upozornil, že by chtěl volit do přenosné volební schránky. A komise mu toto umožní.“

Hlasovací lísky by voliči měli najít ve svých schránkách nejpozději tři dny před začátkem voleb. V případě, že se tak nestane, dostanou hlasovací sadu přímo ve volební místnosti.


* PŘENOSNÁ VOLEBNÍ URNA:               volebni.schranka@opava-city.cz,  tel. : 553 756 113


* DRIVE-IN VOLEBNÍ STANOVIŠTĚ V OPAVĚ:   areál magistrátu, Krnovská 431
   K dispozici 6. října 2021 v době od 8,00 do 17,00 hod.Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy