Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Chirurg Tomáš Šebek přednášel studentům o svých misích s Lékaři bez hranic i globálním světě

  • Opava,

Moderní výzvy lidstva – tento společný projekt Mendelova gymnázia a Slezské univerzity, představuje zajímavé osobnosti. Naposledy to byl Tomáš Šebek který spolu s organizací Lékaři bez hranic pomáhal na Haiti, v Afghánistánu, Jemenu či v Jižním Súdánu. Před studenty promluvil na téma Globální problémy lokálníma očima.

Kateřina Geryková, TV POLAR: Když navážu na téma vaší přednášky, globálním tématem je už víc jak rok bezpochyby koronavirus. Jak bychom na něj měli nahlížet?

Tomáš Šebek, lékař:  „Myslím, že bychom na něj měli nahlížet globálním pohledem. Pandemie se neodehrává jen v ČR. Máme rozvinuté zdravotnictví, ve kterém ale přesto 30 000 lidí položilo život, což takto být nemuselo. Není to ale pandemie eboly, je to jiné onemocnění, mírnější. Je to políček západní civilizaci, abychom se probudili a zjistili, že svět je globální.“

Kateřina Geryková, TV POLAR: Vy jste vloni na jaře řekl: „Epidemie nesmí vést k návratu totalitních manýrů.“ Máte pocit, že se vláda poučila a její rozhodnutí mají již demokratičtějšího ducha?

Tomáš Šebek, lékař:  „Myslím, že se vláda nepoučila vůbec. Na druhou stranu, ten první, velmi agresivní krok nebyl špatný. Bohužel si myslím, že celá řada ostatních, které následovaly, spíš pod vlivem hlasu veřejnosti, byla velmi špatná. A proto jsme měli tolik obětí, které jsem  zmiňoval. I tak mi přišlo, že některá  rozhodnutí jsou za čárou, a vedou k tomu, že s pomocí strachu, kterým se výborně manipuluje, se nás snažili zařadit někam, kam se nám nechtělo.“

Kateřina Geryková, TV POLAR: Ráda bych se vás zeptala ještě na jedno velké téma: odchod spojeneckých armád z Afghánistánu. Vy jste tam sloužil dvě ze svých lékařských misí. Jak se nás dotýká?

Tomáš Šebek, lékař:  "Myslím si, že v Afghánistánu vojenská intervence měla mimo jiné jeden důležitý význam, a to bylo, že demokratizovala tamní společnost a umožnila ženám, aby se ve společnosti projevily, a začaly dominovat. Zbytečné to jistě nebylo. Jaký to bude mít dopad do budoucnosti , to říct nedokážu. To je vis maior a částečně politická."

Kateřina Geryková, TV POLAR: Když jste v Afghánistánu byl, dokázal jste si představit, že tato země bude jednou fungovat bez vojenského dozoru?

Tomáš Šebek, lékař:  „Myslím, že by určitě měla fungovat bez vojenského dozoru. Stejně jako jakákoliv jiná země. Já nejsem příznivcem intervencí a válek. Myslím, že lidé jsou schopni se nějak domluvit. Všichni ti, se kterými jsem mluvil, místní lidé, lékaři celých 40 let bojují za svobodu. Oni si tu svobodu jistě vybojují. A myslím, že zásahy do vnitřního řízení země nejsou optimální a nikdy nepovedou k tomu, aby ta země demokratická byla.

Kateřina Geryková, TV POLAR: Po dva roky jste se teď zdržel doma. Chystáte se někam s Lékaři bez hranic? Jaké máte plány?

Tomáš Šebek, lékař:  „Teď mám v plánu být na otcovské dovolené se svými dvěma nejmladšími syny. Takže v nejbližší době asi nikam nevyrazím. Ale určitě přijde čas, kdy se opět vydám na misi s Lékaři bez hranic.“

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy