Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Díky rekonstruovaným prostorám může do sociálně terapeutické dílny Radost více klientů

  • Opava,

Charita Opava otevřela rekonstruované prostory sociálně terapeutické dílny, kde mohou pracovat lidé s lehkým mentálním a duševním onemocněním. Původní prostory už nedostačovaly a hlavně nebyly bezbariérové. Takže lidé, kteří měli problém s mobilitou, sem nemohli.

Charita Opava otevřela po necelém roce oprav sociálně terapeutickou dílnu Radost. 25 milionů korun na rekonstrukci se podařilo získat převážně z evropských dotací a pak také z Tříkrálové sbírky. 

Do rekonstrukce se Charita pustila proto, že původní prostory přestaly vyhovovat moderním nárokům: začalo tady být těsno a také chyběl bezbariérový přístup. Nebylo zde místo pro jednotlivé rehabilitační dílny, ve kterých klienti pracovali. A nebylo tady dost prostoru pro šatny i kanceláře.

Jan Hanuš, ředitel Charity Opava: „Chtěli  jsme posunout naše klienty do lepších prostor, do lepšího prostředí. Potřebovali jsme  vybudovat výtah, abychom měli bezbariérové prostory. Přece jen předchozí rekonstrukce byla před 20 lety a už neodpovídala moderní požadavkům.“

Nyní mají klienti pro nacvičování dovedností k dispozici samostatnou šicí a truhlářskou dílnu, místnost pro ruční práce, jako je tkaní či pletení košíků nebo cvičnou kuchyň. A chystá se také zahrada, kde se budou klienti učit pěstovat zeleninu a bylinky. Tyto aktivity umožní včlenit naše klienty lépe do normálního života. A později si třeba díky tomu mohou najít zaměstnání v chráněné dílně.

Lucie Švejdíková, vedoucí sociálně terapeutické dílny Radost, Charita Opava: „Jsou v sociálním prostředí, v kontaktu s kamarády. Mají možnost naučit se různým dovednostem, pracovním návykům, takže mají i režim. A to je také důležité.“

Nechybí tady ani prostor pro relaxaci. Třeba na "zelené" trase, která je důmyslně propojená se zahradou za budovou. Zatímco původní prostory nabídly místo pro 25 klientů, teď jich zde může najednou pracovat až 40. Přijít mohou každý den od 7 do 14 hodin. A vybrat si činnost, na kterou mají právě náladu.

Igor Hendrych (ANO), náměstek primátora Opavy: „Je to úžasné, že se podařilo navýšit kapacitu. Těchto lidí je totiž ve společnosti poměrně dost. Předpokládám, že to uspokojí do značné míry poptávku.“

Prostory v přízemí budovy se časem ještě promění v kavárnu, kde budou připravovat nápoje a také obsluhovat hosty klienti dílny. Koneckonců zkušeností mají dost: provozovali už dříve kavárnu v obchodním centru nebo nyní nově nabízejí kávu také v mobilní kavárně. Prozatím Charita shání peníze na zařízení interiéru.

Novým prostorám přijel požehnat ostravsko–opavský biskup Martin David.

Martin David, biskup ostravsko-opavské diecéze: „Já bych klientům terapeutické dílny přál, aby tady zažívali radost z toho, co umí, co mohou dělat. .Aby tady nacházeli radost také z toho, že i oni mohou něco vytvořit, co druhým radost přináší.“

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy