Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Opava se chystá koupit chátrající Bredu

  • Opava,

Opava se chystá koupit chátrající obchodní dům Breda. Za necelých 40 milionů ji městu nabídl správce konkurzní podstaty. Objekt je ve velmi špatném stavu. Náklady na rekonstrukci této národní kulturní památky mnohonásobně převýší její cenu. V budoucnu by tady mohlo být muzeum, komerční plochy nebo i byty.

Obchodní dům Breda & Weinstein – ikonická stavba architekta Leopolda Bauera stojí v centru Opavy téměř 100 let. Prvorepublikový luxusní nákupní chrám přežil válku, znárodnění i privatizaci. Teď chátrá. Zdi vlhnou, do děravé střechy zatéká a skleněné výplně z oken se sypou na ulici. Posledním vlastníkem byl podnikatel Kamil Kolek. Jeho firma ale zkrachovala. A teď je tato kulturní památka na prodej.

obyvatelka Opavy: „Už se to řeší dlouho a pořád je tady to lešení a je to v takovém stavu, v jakém to je.“

Architektonický skvost roky nikdo koupit nechtěl. Záchrannou ruku ale podává město. Bredu může koupit od insolvenčního správce.

Tomáš Navrátil, primátor Opavy: „Připravujeme návrh smlouvy na odkup Bredy. Jednalo by se o dohodnutou částku 39,5 mil korun, která by byla splatná ve dvou splátkách. První 19,5 a v následujícím roce 20 mil. korun.“

Pokud se město stane novým vlastníkem, bude si muset připravit také další výdaje na opravu. Obchodní dům je totiž od roku 2013 zavřený. Netopí se tady a zajištěna je jen nejzákladnější údržba.

Václav Hájek, Národní památkový ústav: Největším problémem obchodního domu je vlhkost, která proniká dovnitř svislými konstrukcemi, zdivem a tlačí se i do sklepních podlaží. Vlhkost způsobuje destrukci původních dřevěných obkladů.“

Už nyní je jasné, že záchrana budovy bude drahou záležitostí. Ještě před koronavirovou krizí byly náklady na opravy odhadovány na půl miliardy korun. Opozice k tomu má výhrady.

Hana Brňáková (Piráti & Opavané), opoziční zastupitelka: „Musíme se zamyslet, zda město bude schopno utáhnout tak vysokou investici, která je potřeba jen na odkup. Kde pak vezme další peníze a rezervy třeba na finanční spoluúčast při další rekonstrukci."

Tomáš Navrátil, primátor Opavy: „V první fázi musíme udělat nejnutnější základní opravy. Což je minimálně sundání střechy a nová krytina. Abychom zamezili dalšímu zatékání a devastaci této budovy.“

Město spoléhá na to, že při záchraně této kulturní památky, mu pomůže stát.  Při loňské návštěvě Opavy to slíbil dosluhující ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD). Na užitné ploše 10 000 m2 by mohly být výstavní plochy, muzeum, kanceláře i obchody.

Odkoupení obchodního domu Breda od insolvenčního správce musí odsouhlasit zastupitelé. Na program jednání by se mohl tento bod dostat v prosinci.



OBCHODNÍ DŮM BREDA & WEINSTEIN V OPAVĚ  V DATECH:

1927 zahájení stavby

1928 dokončení stavby

1945 přejmenován na „Průkopník“, později na „Prior“

1965 rekonstrukce

1989 vrací se původní název „Breda“

1994 objekt získal v rámci privatizace K. Kolek

2004 požár a následně rekonstrukce

2013 uzavření

2017 insolvenční správce nabízí budovu k prodeji




Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy