Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Obchodní dům Breda: vstane z popela?

  • Opava,

Zchátralému obchodnímu domu Breda v Opavě svitla naděje na zmrtvýchvstání. V objektu by mohlo vzniknout muzeum. Pomoci by mohl stát. Podmínkou ale je, získat tuto kulturní památku do majetku města.

Kdysi honosný a moderní obchodní dům dal v r. 1928 po americkém vzoru postavit židovský podnikatel David Weinstein.  Nyní budova v centru Opavy už 7 rokem chátrá. Z venku jsou vidět rozbitá okna, padající omítka a popraskané zdi.

„Tím objektem teče přes dvě patra. Postupně ta konstrukce degraduje. Hlavně ty dřevěné podlahy,“ upřesnila Lucie Langerová z oddělení památkové péče opavského magistrátu.

Bredu získal v rámci privatizace podnikatel Kamil Kolek. Před 7 lety obchodní dům zavřel. Jeho firma zkrachovala a dlouho se nic nedělo.

 „My jsme uvolnili všechna břemena a právní vady, které na tomto objektu byly, Já i moje rodina. A teď hledá správce konkurzní podstaty pro Bredu kupce,“ sdělil podnikatel.

O koupi nejstaršího obchodního domu v bývalém Československu, který navrhl v r. architekt Leopold Bauer, uvažovalo i město. 55 milionů korun se ale zdálo být příliš. Pomoci by mohl stát.

„Stát může nabídnout pomocnou ruku v případě, že se tady vyřeší vlastnictví. To musí udělat město. Město musí dostat Bredu do majetku a pak přijít s projektem, který by byl pro ministerstvo akceptovatelný,“ řekl ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD), který si do Opavy přijel víc jak 90 let starý obchodní dům prohlédnout.

Chátrající budova v centru města trápí nejen Opavany, kteří to dali najevo loňskou demonstrací, ale také vedení města. To už má představu, jak budovu se dvěma podzemními a pěti nadzemními patry využít.

 „Máme několik variant. Nejpravděpodobnější se zdá, že bychom tady mohli udělat muzeum afrického umění spolu s připomínkou památky spisovatelky a ochránkyně zvířat Joy Adamsonové,“ popsal primátor Opavy Tomáš Navrátil (ANO).

Zda se tato myšlenka stane skutečností, zatím není jasné. Stejně jako způsob, jakým by se stát na financování rekonstrukce této kulturní památky podílel.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy