Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Hasiči cvičili v lese u Dobroslavic. Požár jim pomohly hlídat drony

  • Opava,

8 jednotek profesionálních a dobrovolných hasičů z Opavska i Ostravska a také hlučínský Záchranný útvar HZS cvičili v Dobroslavicích na Opavsku. Společně hasili 4 lesní požáry hned na několika místech. Situaci jim pomáhaly monitorovat také dva drony, které létaly nad lesním porostem a mapovaly situaci.

Šest jednotek profesionálních hasičů a dvě dobrovolné spolupracovaly na cvičení, jehož cílem bylo uhasit čtyři lesní požáry, které se nacházely několik set metrů od sebe. Kromě základní výjezdové techniky používali záchranáři odolné cisterny s balistickou ochranou, které mají k dispozici v hlučínském záchranném útvaru. Jeho členové zde také cvičili.

Jana Urbancová, tisková mluvčí, Záchranného útvaru HZS ČR: „Doplněny jsou velkokapacitní cisternou CV 40, která je specifická svou délkou a také velkým objemem nádrže, který činí 21 000 litrů.“

Požár se rozhořel hned na několika lokalitách v lese u Dobroslavic. Přístup na místo záchranářům komplikoval složitý terén. Zarostlé úzké lesní cesty nebo vyvrácené kmeny stromů tarasily hasičům průjezd na místo požáru. Takže ke slovu přišly i motorové pily. Problémem byl také členitý terén, místy bahnitý tak, že zde zapadaly kola těžké techniky.


Zdeněk Bělík, vedoucí cvičení, HZS Moravskoslezského kraje, ÚO Hlučín: „Překvapilo nás mokro, které teď v lese je. Dostupnost se nám posunula o 20 – 30% než jsme počítali.“

Do podmáčených a špatně dostupných lokalit vyslali hasiči lehčí stříkačky Triton, které k místu požáru bez potíží dojely.

Petr Serafín, velitel stanice, HZS Moravskoslezského kraje, ÚO Opava: „Jedna věc je dostat ten požár pod kontrolu, lokalizovat ho a samozřejmě kromě hašení je tady důležité ověření kyvadlové dopravy vody.“

Tu přivážely cisterny z nedaleké hlučínské štěrkovny.

Pro dorozumívání v členitém terénu hasiči používali tzv. nezávislý digitální opakovač, který zlepšil komunikaci. Nedaleko hořícího lesa bylo přistaveno mobilní operační středisko. Do zásahu byly zapojeny také dva drony, které mapovaly hořící les z ptačí perspektivy a velitel zásahu tak mohl díky tomu lépe koordinovat spolupráci jednotlivých složek.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy