Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Slezská tvorba vyrábí skleněné ozdoby 70 let

  • Opava,

Sedm desetiletí vyrábí opavská Slezská tvorba skleněné vánoční ozdoby. Technologie výroby se za tu dobu příliš nezměnila. Jde především o ruční práci. Zdejší stříbřičky, foukačky a malířky připraví pro zákazníky každý rok před Vánocemi na půl milionu ozdob, které pak putují do celého světa.

Výrobní družstvo Slezská tvorba vzniklo v říjnu roku 1951. Zdejších 250 zaměstnanců pracovalo v několika závodech i doma. Např. šili oděvy, vyráběli hračky nebo také vánoční ozdoby. A právě foukání a malování skleněných koulí, špic a nejrůznějších tvarů přetrvalo jako jediná činnost družstva až do dneška. A to téměř při nezměněné technologii výroby, která i po 70. letech zůstává převážně ruční. Své o tom ví paní Tichá, která ve Slezské tvorbě pracovala celý život. A stříbřila skleněné koule.

Jiřina Tichá, bývalá pracovnice Slezské tvorby: „Takových kuliček většinou kolem 3 000 se muselo nastříbřit za den. Dříve jsme si museli stříbro namíchat z různých surovin, teď se dodává už hotové v lahvích.“

Vánoční zboží tady nyní vyrábí 35 zaměstnanců. Ročně jim rukama projde asi půl milionu kusů. Většina putuje do Německa, Rakouska, Itálie, Francie nebo Nizozemí. A pak také do USA. V posledních letech se ale trend otáčí a v tuzemsku zůstává asi 60% produkce.

Lenka Baranová, malířka, Slezská tvorby: „Hodně lidí si od loňska oblíbilo retro vzory. A vrací se také barevnost.“

Ve svém portfoliu má Slezská tvorba na 14 000 vzorů. Zatímco některé se už roky opakují a stále se těší oblibě, jiné upadly v zapomnění. Jako třeba tito krokodýli nebo nejrůznější vesmírná plavidla. A dnes jsou poslední kusy součástí muzejní sbírky.

Miroslava Suchánková, kurátorka, Slezské zemské muzeum: „V 60. letech byly významnou událostí lety do Vesmíru. Takže se domníváme, že na základě toho vznikly baňky připomínající přistávací moduly.“

Jestliže výroba vánočních ozdob zůstala od minulého století více méně tradiční, změnil se způsob prodeje. Lidé si v poslední době zvykli nakupovat přes e-shop. A přestože by se mohlo zdát posílání skleněných ozdob poštou riskantní, počet on-line zakázek se od loňska zdvojnásobil.

Jaroslav Veverka, vedoucí výroby, Slezská tvorba: „Větší část ozdob doufáváme přes e-shop. Tak se snažíme, aby ozdoby byly ze silnějšího skla, ať to vydrží.“

Ročně vypraví foukačky a malířky do světa okolo půl milionu ozdob, které krášlí vánoční stromky na celém světě. Většina zboží pro letošní Vánoce už je hotová, i když do svátků zbývají ještě dva měsíce.


Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy