Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Opava chystá zvýšení ceny jízdného v MHD

  • Opava,

Opavský dopravní podnik chystá navýšení ceny jízdného až o 15%. Může za to pokles cestujících a také růst cen energií a pohonných hmot. Změny, které by měly začít platit od března příštího roku, ale ještě musí schválit zastupitelé.

Opavský dopravní podnik provozuje 11 trolejbusových a 15 autobusových linek. Ročně přepraví necelých 9 milionů cestujících. Jejich počet ale nyní klesá. V poslední době především kvůli koronavirové pandemii chybí ve vozech až čtvrtina cestujících. A to se, samozřejmě, odráží na tržbách. Za dobu trvání krize přišel dopravní podnik o 11 milionů korun. A vyhlídky nejsou příliš optimistické.

Pavel Gebauer, ředitel Městského dopravního podniku Opava: „Očekáváme velký nárůst energií, tedy zemní plyn a elektrickou energii. A ty nůžky inflace se od r. 2013 stále rozevírají.“

Zatímco rozpočet pro letošní rok měl dopravní podnik devadesáti milionový, návrh na příští rok překročil 100 milionů korun. Zamýšlené zdražení jízdného by mohlo do rozpočtu přinést víc jak 4 miliony korun. Půjde o 10 – 15% navýšení ceny jízdenek s použitím bezkontaktního odbavení. Tikety placené v hotovosti u řidiče zdraží výrazněji, a to o polovinu.

Pavel Gebauer, ředitel Městského dopravního podniku Opava: „Co se týká úpravy tarifů, tak ten byl u časového jízdného dlouhodobého naposledy zvedán v roce 2013. Letos jsme zvedali hotovostní platbu z 15 na 20 a je plánovaná na 30 Kč.“

Samotné zdražování jízdenek ale zřejmě ke zlepšení finanční situace dopravního podniku stačit nebude. Město bude muset přistoupit nejspíš také k optimalizaci veřejné dopravy. Ta bude vycházet z loňského průzkumu, který analyzoval intervaly jednotlivých linek, vzdálenost zastávek či koordinaci s ostatními dopravci.

Michal Jedlička (KDU-ČSL), náměstek primátora Opavy: „Momentálně městská hromadná doprava jezdí velmi často. A možná i z toho důvodu jsou autobusy a trolejbusy prázdnější. Kdyby se tyto intervaly upravily, mohly by se náklady snížit.“

Zároveň se město bude snažit, aby se cestující, kteří v době kovidu hromadnou dopravu přestali používat, do autobusů a trolejbusů znovu vrátili.

Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: „Kampaň budeme dělat, musí to být marketingově propojeno. Ale ten návrat cestujících už takový nebude.“

Nové ceny jízdného v opavské MHD by měly začít platit od 1. března příštího roku. Zdražení jízdného budou muset ještě schválit zastupitelé na svém prosincovém zasedání.


Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy