Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Chystá se zdražení jízdného MHD v Opavě. Na vině je úbytek cestujících, drahá energie i palivo

  • Opava,

Opavský dopravní podnik chystá navýšení ceny jízdného až o 15%. Může za to pokles cestujících a také růst cen energií a pohonných hmot. Změny, které by měly začít platit od března příštího roku, ale ještě musí schválit zastupitelé.

 V poslední době především kvůli koronavirové pandemii chybí ve vozech až čtvrtina cestujících. A to se, samozřejmě, odráží na tržbách. Za dobu trvání krize přišel dopravní podnik o 11 milionů korun. A vyhlídky nejsou příliš optimistické.

Pavel Gebauer, ředitel Městského dopravního podniku Opava: „Očekáváme velký nárůst energií, tedy zemní plyn a elektrickou energii. A ty nůžky inflace se od r. 2013 stále rozevírají.“

Zamýšlené zdražení jízdného by mohlo do rozpočtu přinést víc jak 4 miliony korun. Půjde o 10 – 15% navýšení ceny jízdenek s použitím bezkontaktního odbavení. Tikety placené v hotovosti u řidiče zdraží výrazněji, a to o polovinu.

Samotné zdražování jízdenek ale zřejmě ke zlepšení finanční situace dopravního podniku stačit nebude. Město bude muset přistoupit nejspíš také k optimalizaci veřejné dopravy. Ta bude vycházet z loňského průzkumu, který analyzoval intervaly jednotlivých linek, vzdálenost zastávek či koordinaci s ostatními dopravci.

Michal Jedlička (KDU-ČSL), náměstek primátora Opavy: „Momentálně městská hromadná doprava jezdí velmi často. A možná i z toho důvodu jsou autobusy a trolejbusy prázdnější. Kdyby se tyto intervaly upravily, mohly by se náklady snížit.“

Nové ceny jízdného v opavské MHD by měly začít platit od 1. března příštího roku. Zdražení jízdného budou muset ještě schválit zastupitelé na svém prosincovém zasedání.


Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy