Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Slezská nemocnice otevřela další covidovou jednotku

  • Opava,

Slezská nemocnice navyšuje počet lůžek pro nemocné koronavirem. Poté, co se infekční oddělení zaplnilo nemocnými, vznikla další covidová jednotka z plicního oddělení. Dohromady má nemocnice k dispozici 70 lůžek.

Během podzimních měsíců stačila náporu nemocných koronavirem kapacita infekčního oddělení s 50 standardními lůžky a jednotka intenzivní péče pro 6 pacientů. V uplynulých dnech se ale situace změnila.

Karel Siebert, ředitel Slezské nemocnice Opava: „My jsem v průběhu října měli denně 30 covidových pacientů. Nicméně od listopadu došlo k nárůstu na 40 – 50 pacientů. Tak jsme byli nuceni rozšířit covidovou jednotku.“

Další covidová jednotka vznikla na plicním oddělení a má 20 lůžek.

Pacienti hospitalizovaní na tomto oddělení byli, pokud to situace umožnila, propuštěni do domácího léčení nebo převezeni na jiná oddělení. A nahradili je pacienti s koronavirem. Polovina lůžek už je zaplněná.

Blanka Haasová, vrchní sestra, odd. tuberkulózy a respiračních nemocí: „Máme tady stabilizované pacienty covidové nemáme tady nějaké horší stavy.“

Pacienti jsou stabilizovaní, jsou na kyslíku. Nejsou na ventilaci.

Díky vysoké proočkovanosti, která ve Slezské nemocnici dosahuje 75%, tady nemají se zajištěním zdravotnické péče problém.

Hana Hozová, náměstkyně ředitele pro ošetřovatelskou péči, Slezská nemocnice, Opava: „V tuto chvíli s personálem nemáme žádný problém. Nemusíme přesouvat zatím zaměstnance z jiných oddělení na covidové jednotky.“

Lůžka s intenzivní péčí pro pacienty s koronavirem jsou prozatím k dispozici pouze na infekčním oddělení. Zdejších šest postelí je stabilně zaplněných. Budou-li nutné další, mohou být pacienti umístěni také na jiných pracovištích.

Hana Hozová, náměstkyně ředitele pro ošetřovatelskou péči, Slezská nemocnice, Opava: „Pokud by byla potřeba rozšířit tuto kapacitu, tak jsme připraveni v rámci anesteziologicko-resuscitačního odd. nebo interní jednotky intenzivní péče.“

Tady už vloni na jaře vznikly oddělené boxy, které mohou být k dispozici pacientům, kteří potřebují speciální péči.

Opavsko patří v rámci Moravskoslezského kraje po Ostravě k okresu s nejvyšším počtem pozitivně testovaných na koronavirus. Na 100 000 je to téměř 900 nakažených. Přestože se nárůst nemocných očekává, Slezská nemocnice prozatím funguje bez omezení. 

Karel Siebert, ředitel Slezské nemocnice Opava: „Momentálně péči v nemocnici neomezujeme. Nicméně máme obavy z toho, že pokud růst bude následovat i v dalších dnech, tak budeme nuceni na začátku příštího týdne částečně omezit péči."

Pokud by to bylo nutné, změny v péči o pacienty by se nejprve dotkly plánovaných operací.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy