Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Opava chystá rozpočet pro rok 2022. Bude se šetřit

  • Opava,

Vedení města Opavy připravilo k projednání v zastupitelstvu rozpočet pro příští rok ve výši 1,5 miliardy korun. Kvůli výraznému navyšování ceny energií i růstu mezd budou muset příspěvkové organizace města šetřit. Největší investicí bude plánovaná rekonstrukce zimního stadionu.

Sestavit rozpočet města Opavy pro následující rok bylo obtížnější, než dřív. Promítlo se v něm zdražování energií i navyšování platů. Šetřit se bude muset. Rozpočty mají zkrácené všechny příspěvkové organizace: školy, technické služby nebo kulturní organizace.

Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: „Samozřejmě, museli jsme šetřit na provozech. Snažili jsme se k tomu přistupovat citlivě, aby žádné naše služby nebyly pro občany omezeny. Nezdražovali jsme žádné poplatky, takže se snažíme, aby se to co nejméně dotklo lidí.“

Úbytek peněz pocítí výrazněji kultura. Slezské divadlo dostane letos o 5 milionů korun méně než vloni. Město zároveň počítá s tím, že se podaří prosadit státní příspěvek, stejně, jako tomu bylo za ministra kultury Zaorálka. Některé akce budou omezeny. Např. tradiční jarní multižánrový festival Další břehy se teď bude pořádat ne každý rok, ale jednou za dva roky.

Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: „Na druhou stranu navyšujeme finance do sportu, zejm. pro mládež. Protože v době covidu děti byly doma, nesportovaly, tak se snažíme peníze navýšit, aby se zase zpět do sportu vrátily.“

Z celkového rozpočtu 1,5 miliardy korun dosáhnou investice 300 milionů. 2/3 z nich spolyká rekonstrukce zimního stadionu, který už je mnoho let v nevyhovujícím stavu. Stavět se bude také in-line park, chystá se rekonstrukce Základní školy na Pekařské ulici a nebo pokračování revitalizace sídliště v Kylešovicích.

Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: „Co se týká zdrojů investic, to jsou všechno naše peníze a zatím nepočítáme v těchto akcích s dotačními penězi. Kdybychom na ně dosáhli v případě zimního stadionu a in-line areálu, tak to budou zdroje, které budou použity na další financování investičních akcí.“

Zvlášť vyčleněné peníze jsou také na případný odkup chátrajícího obchodního domu Breda, který prodává insolvenční správce za 39,5 mil. korun. Stejně jako tuto transakci, tak i připravený rozpočet musí schválit zastupitelé na svém zasedání 6. prosince 2021. Občané mohou návrh rozpočtu připomínkovat písemně až do 2. prosince, případně přímo na zasedání.

PŘIPOMÍNKY K NÁVRHU ROZPOČTU:  rozpocet@opava-city.cz

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy