Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Opavským trhovcům pomůže město

  • Opava,

V neděli měly na opavském Dolním náměstí začít Vánoční trhy. Kvůli vládním opatřením proti šíření koronaviru ale zůstaly stánky zavřené. Radnice teď přemýšlí, jak ušlé zisky obchodníkům kompenzovat.

Dolní náměstí v Opavě bývá každoročně na konci roku centrem Vánočních trhů. Letos blížící se svátky smutně připomíná vánoční strom a rozestavěné stánky, kde ovšem nikdo nevystavuje zboží ani neláká k nákupu. Ještě než stačily Vánoční trhy s programem začít, vláda tyto akce kvůli pandemii koronaviru zrušila.

Martin Žižlavský, organizátor Vánočních trhů: „Já si myslím, že to šokovalo každého. To, co vláda předvedla, byl totální kolaps pro všechny. Nejen pro prodejce, ale i pro pořadatele trhů. Ale tohle nikdo nečekal. Všichni jsme očekávali omezení kultury, to ano. Ale že by zavřeli celé trhy, s tím nepočítal vůbec nikdo.“

Vloni vláda sice koncerty, vystoupení či divadelní představení na Vánočních trzích zakázala, ovšem samotný prodej zboží byl dovolený.

Mezi zavřenými dřevěnými boudami teď lidé procházejí bez zastavení.

obyvatelka Opavy: „Nelíbí se nám to jako očkovaným. Mysleli jsme, že budeme mít nějaké výhody a nemáme.“

obyvatelka Opavy: „Není to ta vánoční atmosféra. Ale chápu, že je to potřeba udělat.“

Na náměstí stojí 21 prodejních stánků. Prodávat se v nich měl třeba punč, medové perníčky, svícny nebo výrobky ze dřeva. Stejně, jako v minulých letech sem lidé často mířili také za nákupem vánočních dárků, které nabízeli regionální výrobci. Finančním obnosem zde mohli také přispět neziskovým organizacím, které tady nabízejí pravidelně své výrobky.

Martin Žižlavský, organizátor Vánočních trhů: „My tady máme vyhrazený stánek přímo pro neziskové organizace, se kterými spolupracujeme každý rok. Těch organizací je víc, střídají se po dvou, po třech dnech.

Už nyní je jasné, že připravené zboží i občerstvení se k zákazníkům nedostane. Prodejci sčítají ztráty. V Opavě jim pomůže město.

Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: „Jsem připraveni jim pomoci. Řešíme možné varianty. Ať už to, že některé zboží od nich vykoupíme a můžeme jej třeba darovat do našich škol pro děti nebo do Seniorcentra. Příp. vymyslíme nějaký on-line prodej, kde bychom mohli prodej zboží zprostředkovat.“

Zatímco na Dolním náměstí zůstanou boudy zavřené, naopak otevřít by se znovu mohly ty, které stojí na náměstí u radnice. Jde o čtyři stánky s prodejem občerstvení. Ty totiž nejsou součástí Vánočních trhů a otevřené jsou už od října. Zákazníci pak musí, samozřejmě, respektovat vládní nařízení a nekonzumovat jídlo a pití na místě, ale odnést si jej s sebou.


Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávyBAUMASCHINEN s.r.o. - pracoviště Opava a okolí
Opava
od 49 000 Kč/měsíc

Detail

HRANIPEX Czech Republic k.s. - pracoviště Hradec nad Moravicí
Hradec nad Moravicí
od 40 000 Kč/měsíc

Detail

BAUMASCHINEN s.r.o. - pracoviště Opava a okolí
Opava
od 44 500 do 45 000 Kč/měsíc

Detail