Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Opava přemýšlí, jak pomoci stánkařům, kteří kvůli opatřením nemohou prodávat na Vánočních trzích

  • Opava,

V neděli měly na opavském Dolním náměstí začít Vánoční trhy. Kvůli vládním opatřením proti šíření koronaviru ale zůstaly stánky zavřené. Radnice teď přemýšlí, jak ušlé zisky obchodníkům kompenzovat.

Dolní náměstí v Opavě bývá každoročně na konci roku centrem Vánočních trhů. Letos blížící se svátky smutně připomíná vánoční strom a rozestavěné stánky, kde ovšem nikdo nevystavuje zboží ani neláká k nákupu. Ještě než stačily Vánoční trhy s programem začít, vláda tyto akce kvůli pandemii koronaviru zrušila.

Martin Žižlavský, organizátor Vánočních trhů: „Já si myslím, že to šokovalo každého. To, co vláda předvedla, byl totální kolaps pro všechny. Nejen pro prodejce, ale i pro pořadatele trhů. “

Mezi zavřenými dřevěnými boudami teď lidé procházejí bez zastavení.

obyvatelka Opavy: „Nelíbí se nám to jako očkovaným. Mysleli jsme, že budeme mít nějaké výhody a nemáme.“

obyvatelka Opavy: „Není to ta vánoční atmosféra. Ale chápu, že je to potřeba udělat.“

Na náměstí stojí 21 prodejních stánků. Prodávat se v nich měl třeba punč, medové perníčky, svícny nebo výrobky ze dřeva. Stejně, jako v minulých letech sem lidé často mířili také za nákupem vánočních dárků, které nabízeli regionální výrobci.

Už nyní je jasné, že  se připravené zboží i občerstvení  k zákazníkům nedostane. Prodejci sčítají ztráty. V Opavě jim pomůže město.

Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: „Jsem připraveni jim pomoci. Řešíme možné varianty. Ať už to, že některé zboží od nich vykoupíme, příp. vymyslíme nějaký on-line prodej, kde bychom mohli prodej zboží zprostředkovat.“

Zatímco na Dolním náměstí zůstanou boudy zavřené, naopak otevřít by se znovu mohly ty, které stojí na náměstí u radnice. Jde o čtyři stánky s prodejem občerstvení. Ty totiž nejsou součástí Vánočních trhů a otevřené jsou už od října. Zákazníci pak musí, samozřejmě, respektovat vládní nařízení a nekonzumovat jídlo a pití na místě, ale odnést si jej s sebou.


Nahlásit chybu

K tématu

Opavským trhovcům pomůže město

V neděli měly na opavském Dolním náměstí začít Vánoční trhy. Kvůli vládním opatřením proti šíření koronaviru ale zůstaly stánky zavřené. Ra...


Nejčtenější zprávy