Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Obyvatelé Suchých Lazců se skládají na opravu sochy sv. Jana Nepomuckého

  • Opava,

Místní část Opavy Suché Lazce plánuje v příštím roce rekonstrukci zdejší kapličky sv. Jana Nepomuckého. Renovaci potřebuje ale také socha světce uvnitř. A protože peníze z obecního rozpočtu na to nestačí, vypsala obec na záchranu této sochy veřejnou sbírku.

Tuto nenápadnou stavbu nemůžete minout, pokud projíždíte Suchými Lazci. Kaplička sv. Jana Nepomuckého tady stojí přibližně 300 let. 

David Závěšický, kronikář obce Suché Lazce: „To je to nejstarší památka, kterou tady máme. Kaplička sloužila jako náboženský stánek manského statku, od kterého se vlastně rozrůstala celá zástavba v Suchých Lazcích."

Kapličku se rozhodla obec nyní opravit. O finanční přispění na restaurování dřevěné sochy sv. Jana Nepomuckého požádá obec dárce. Peníze mohou poslat na účet nebo předat na sucholazecké pobočce Pošta partner.

Petr Orieščík (ČSSD), starosta Suchých Lazců a náměstek primátora Opavy: „Veřejná sbírka je vyhlášena na opravu sochy a dvou sloupů přilehlých k této soše. Oprava by měla vyjít na 150 000.“

obyvatel Suchých Lazců: „Kaplička je vlastně součástí historie naší obce. Památky se mají ochraňovat. Abychom je předali dalším generacím.“

Restaurovány budou také dva dřevěné sloupy, které jsou nezvykle uloženy po stranách sochy. Pocházejí zřejmě z roku 1781.

Dalibor Halátek, památkář, Národní památkový ústav: „Ty jsou pravděpodobně z doby, kdy v nedaleké tvrzi zemřel poslední Tvorkovský z Kravař. "

Až bude kaplička i socha v novém kabátě, plánuje obec požádat Národní památkový ústav o zapsání této stavby na seznam kulturních památek.


Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy