Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Participativní rozpočet vyzývá Opavany k předložení nápadů, jak vylepšit veřejný prostor

  • Opava,

Také letos mohou Opavané přispět svým nápadem, jak vylepšit veřejný prostor ve městě. Až do 1. března mají možnost podávat své návrhy. O tom, které z nich pak budou financované v rámci participativního rozpočtu města, rozhodne on-line hlasování na jaře .

Kateřina Geryková, redaktorka TV POLAR: Rozhodnout o investici finančních prostředků v rámci participativního rozpočtu mají letos Opavané už po šesté. Proměnily se nějak během těch šesti let návrhy co ve městě vylepšit?

Roman Konečný, koordinátor projektu, mluvčí Magistrátu města Opavy: „Samozřejmě, za 6 let se Nápady pro Opavu změnily. Nejdříve jsme museli vychytat dětské nemoci. Asi k největší změně došlo, když jsme před dvěma lety rozdělili nápady na velké do 400 000 Kč a malé do 100 000 Kč."

Kateřina Geryková, redaktorka TV POLAR: Nápadů, co zlepšit ve městě je spousta. Ne všechny lze ale realizovat. Které mají šanci uspět?

Roman Konečný, koordinátor projektu, mluvčí Magistrátu města Opavy: "Největší šanci uspět mají ty nápady, které se dotknou nejvíce lidí. Obecně můžu říct, že nápady musí být na majetku a pozemcích města. A nesmí to být nic, co je v rozporu se strategickými či investičními plány města.                                                                                                                              V minulých letech měly velkou podporu zejm. dětská a sportovní hřiště. Vzpomínám si, že vůbec první hřiště, které se opravovalo, bylo v městské části Suché Lazce. Velkou podporu získalo workoutové hřiště, které se připravuje v Městských sadech a nebo taneční parket, který se bude také v Městských sadech realizovat.“

Kateřina Geryková, redaktorka TV POLAR: Podněty pro realizaci projektů může podat na radnici kdokoliv, kdo je starší 15 let. Co to přesně obnáší?

Roman Konečný, koordinátor projektu, mluvčí Magistrátu města Opavy: „Základní podmínkou je tedy věk 15 let. Každý člověk může podat jeden nápad. Podmínky či pravidla jsou jednoduchá: musí sehnat 15 podpisů, musí to být nápad, který se týká majetku města či pozemku města. A v případě městských částí musí být souhlas starosty s tím, aby se nápad na obecním pozemku či majetku uskutečnil.“

Kateřina Geryková, redaktorka TV POLAR: V letošním roce došlo k drobné změně: seznam podporovatelů může mít místo dřívějších 30 podpisů pouze polovinu. Proč jste tuto podmínku upravili?

Roman Konečný, koordinátor projektu, mluvčí Magistrátu města Opavy: „Současná doba neprospívá sociálním kontaktům. Snažili jsme se ta pravidla zjednodušit tak, aby se lidé nemuseli stýkat. Proto jsme snížili počet lidí, kteří musí svým podpisem projekt podpořit z 30 na 15.“

Kateřina Geryková, redaktorka TV POLAR: O částku 1,5 milionu korun se, stejně jako v minulých dvou letech, podělí hned několik projektů. Je ta částka dostačující?

Roman Konečný, koordinátor projektu, mluvčí Magistrátu města Opavy: „Musíme si uvědomit, že v prvním roce to bylo 300 000 korun, nyní to je 1,5 mil. korun. Nárůst je tam vysoký. Na druhou stranu, Opavané jsou aktivní občané, kteří se zajímají o to, jak jejich město prospívá, takže jsem přesvědčen, že i kdyby ta částka byla desetinásobná, tak se najde dostatek kvalitních nápadů na to, aby Nápady pro Opavu mohly fungovat dál.“


NÁPADY PRO OPAVU – participativní rozpočet 2022
částka: 1.500.000,- Kč

ukončení příjmu projektů: 1. 3. 2022

veřejné hlasování: 1. 6. 2022 – 15. 6. 2022

zveřejnění výsledků: 16.6. 2022

Nahlásit chybu


K tématu
MTTA - stavební firma s.r.o. - pracoviště Hlučín
Hlučín
od 30 000 do 50 000 Kč/měsíc

Detail

MTTA - stavební firma s.r.o. - pracoviště Hlučín
Hlučín
od 30 000 do 50 000 Kč/měsíc

Detail

MTTA - stavební firma s.r.o. - pracoviště Hlučín
Hlučín
od 30 000 do 50 000 Kč/měsíc

Detail