Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Opava chystá bienále mezinátorní varhanní soutěže

  • Opava,

Město Opava vyhlásilo ve spolupráci s církevní konzervatoří 21. ročník Mezinárodní varhanní soutěže Petra Ebena. Už nyní se mohou hlásit mladí hudebníci z celého světa. Protože toto bienále bylo v r. 2020 kvůli koronaviru zrušeno, rozhodli se organizátoři posunout věkovou hranici soutěžících o dva roky. Více už doplní v rozhovoru organizátor Petr Rotrekl.

Kateřina Geryková, redaktorka TV POLAR: V roce 2020 si muselo dát bienále Mezinárodní varhanní soutěže Petra Ebena kvůli pandemii koronaviru pauzu. Nyní ale začínají přípravy na 21. ročník. Máte představu, v jakých podmínkách se uskuteční?

Petr Rotrekl, organizátor soutěže, Magistrát města Opavy: „Abych pravdu řekl, nejsem prorok, ale já Já si myslím, že to budou stávající podmínky: Takže buď očkování či PCR test. A věřím, že na podzim budou podmínky příznivější než dnes.“

Kateřina Geryková, redaktorka TV POLAR: Soutěže se účastní varhaníci z celého světa. Odkud nejčastěji přijíždějí a myslíte si, že budou moci na podzim dorazit?

Petr Rotrekl, organizátor soutěže, Magistrát města Opavy: „Já pevně věřím, že budou moci dorazit. Nejčastěji přijíždí ze sousedních států Polsko, Německo, Rakousko, Slovensko. Ale třeba také z Francie. A měli jsme účastníky také z Jižní Koreje. Letos jsme rozšířili věkovou hranici Obvykle jsou to varhaníci do 30 let. Ale letos do 32 let k začátku soutěže. Aby nepřišli o soutěž, která byla r. 2020 zrušena.“

Kateřina Geryková, redaktorka TV POLAR: Mladí varhaníci soutěží v interpretaci a improvizaci. Soutěž je tříkolová. Dříve probíhala pouze v Opavě. Letos ji rozšiřujete také do dalších měst. Proč?

Petr Rotrekl, organizátor soutěže, Magistrát města Opavy: „Protože jde o kvalitu nástroje. Unikum této soutěže je, že letos probíhá na třech, letos na 4 typech nástrojů. Samozřejmě bude v Knihovně P. Bezruče, první kolo. Druhé bude v Kostele sv. Jana Křtitele v Hlučíně. Třetí kolo v Kostele sv. Vojtěcha a improvizace bude probíhat v Konkatedrále Nanebevzetí Panny Marie. To stěhování do Hlučína je proto, že tam je velmi kvalitní nástroj na barokní hudbu. Proto to druhé kolo proběhne tam.
Samozřejmě každý nástroj je jiný, na jiné slohové období Proto máme rozděleny tyto čtyři nástroje. Jak jsem říkal, to druhé kolo, které se stěhuje do Hlučína, tak je to proto, že tam je typický nástroj, na kterém se dá dobře interpretovat barokní hudba.“

Kateřina Geryková, redaktorka TV POLAR: Počítáte s tím, že bude soutěž, stejně jako dřív, veřejně přístupná a chystá se i závěrečný koncert vítězů?

Petr Rotrekl, organizátor soutěže, Magistrát města Opavy: „Pro lidi, kteří mají rádi varhaní hudbu, to je takový nekonečný týdenní koncert. Takže všechny výkony jsou přístupné veřejnosti. A zároveň závěrečné finále koncertu vítězů bude probíhat v Kostele sv. Vojtěcha. Dnes víme, že to bude 29. října.“


Nahlásit chybu


K tématu