XX. Mezinárodní varhanní soutěž P.Ebena

  • 31. října 2018,
  • 11:49,
  • Opava,
  • Katka Geryková

​Mezinárodní varhanní soutěž Petra Ebena je spojená s Opavou od r. 1978. Co dva roky zde mohou mladí umělci poměřit své síly v náročné tříkolové soutěži, kdy varhaníci koncertují pokaždé na jiném nástroji. Soutěží se také v improvizaci.

Reklama


Poprvé měli možnost varhaníci poměřit své síly v r. 1978. Tehdy soutěžili v kategorii základních uměleckých škol a konzervatoří. U prvního ročníku stál také varhaník, muzikolog a pedagog Jiří Čech:

„Posunula se výrazně interpretace, úroveň interpretační po r. už 90, kdy bylo možné, že studenti zajížděli do zahraničí a získávali zkušenosti."

Dnes je soutěž určená pro varhaníky do 30 let. Kromě Slováků a Poláků přijíždějí také umělci z ostatních evropských zemí nebo i Asie. Vítěz musí projít sítem tří kol. V každém hraje na jiný hudební nástroj. Zvládnout musí hru na barokní i moderní varhany. Povinná je skladba Petra Ebena, po kterém klání nese jméno. Účastníci mohou soutěžit v interpretaci nebo improvizaci. Výkony posuzuje mezinárodní porota.

„Já speciálně rád hodnotím tu muzikalitu, ten vklad, který do toho interpret dá. Aby hudba povídala, zaujala posluchače a občas díky tomu i prominu nějaké chybičky,“ říká jeden z porotců Petr Rajnoha.

Pokud soutěžící zajímá názor poroty, mohou o něj vždy po skončení kola hodnotící požádat.

„Unikátní je také to, že máme veřejné bodování. To jsme chtěli vždy podržet, aby se soutěžící mohli po každém kole poradit s porotci, co se jim nelíbilo, v čem by se mohli zlepšit,“ připojuje dlouholetý organizátor soutěže Petr Rotrekl.

Vítězem letošního ročníku se v interpretační soutěži se stal 19 letý Filip Šmerda. V improvizační soutěži zvítězil Marcel Eliasch z Německa.

Symfonický koncert JFO: Slovanské tance a 4. symfonie J. Brahmse

28.05. 19:00 - 21.05. 4:25
Opava, Kostel sv. Václava, Opava

JFO, filharmonický sbor Brno, Václav Luks a Óda na radost

24.09. 19:00 - 21.05. 4:25
Opava, Kostel sv. Václava, Opava

JFO, Petr Nouzovský a dirigent Chuhei Iwasakiho

30.10. 19:00 - 21.05. 4:25
Opava, Kostel sv. Václava, Opava

Tomáš STRAUB s.r.o.
Opava
od 15 000 Kč

Detail

OPAMETAL s.r.o.
Opava
od 15 000 Kč do 20 000 Kč

Detail

BULY ARÉNA - zájmové sdružení
Opava
od 20 000 Kč

Detail

Nejčtenější zprávy

Reklama

PR články

Více PR článků
Zavřít reklamu