Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Město Opava koupilo Bredu za 39,5 mil. Kč

  • Opava,

Město Opava koupilo od insolvenčního správce budovu obchodního domu Breda. Se záchrannými pracemi chátrající kulturní památky se začne co nejdřív. S pomocí státních dotací by pak měla být budova rekonstruována. Její využití se stále hledá. Smlouvu obě strany podepsaly v hlavní dvoraně nyní uzavřeného obchodního centra Breda.

Padající skleněné výplně, ohořelý interiér zdevastovaný vlhkem – tak dnes vypadá opavský obchodní dům Breda. Přesto jeho vstupní dvorana posloužila jako impozantní místo pro podpis kupní smlouvy. Město Opava získalo tento dům postavený podle architekta Leopolda Bauera od insolvenčního správce. Začíná záchrana této kulturní památky.

Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: „V nejbližších dnech se budou demontovat dřevěná obložení, které tady jsou. Řekli jsme si základní věci, které je třeba udělat. Skleněná kopule ve dvoraně bude zachována, sklo bude vyměněno celé . Děláme už injektáže dřevěných oken."

Obchodní dům Breda & Weinstein postavený ve 20. letech minulého století získal v privatizaci opavský podnikatel Kamil Kolek a nazval jej Breda. Provozoval jej a následně v roce 2013 kvůli špatnému stavu uzavřel. Nevyjasněné majetkové poměry následně spustily kolotoč soudů. Před 4 lety jej nabídl k prodeji insolvenční správce. Zájem o chátrající budovu ale nikdo neměl.“

Josef Cupka, insolvenční správce: „Většinou to skončilo ve fázi prohlídek a plánování dál se nedostal nikdo.“

Historicky cenná je nejen fasáda v americkém stylu, ale také dřevěné obložení a vestavěné vitríny ve vstupní dvoraně, původní parkety, vitrážová okna. Nebo také

regály a prodejní pulty v suterénu, které jsou ještě starší, než obchodní dům sám.

Václav Hájek, památkář, Národní památkový ústav: “Chtěli bychom, aby toto vybavení bylo zachováno a prezentováno pro veřejnost. Jako doklad, jak interiér obchodního domu vypadal.“

Tato dominanta centra města je opavským fenoménem a srdeční záležitostí. Obchodní dům Breda a jeho osud tady zná opravdu každý.

obyvatel Opavy: Je to architektonický skvost. Každý Opavák vám tohleto řekne. Určitě by měl zůstat zachovaný.

Za záchranu obchodního domu se lidé postavili vyhlášením finanční sbírky. Díky ní se vloni před Vánocemi rozsvítila fasáda budovy stovkami žárovek stejně, jako v dobách největší slávy.

Linda Bittová, organizátorka sbírky, Spolek na záchranu obchodního domu Breda: „Založili jsme spolek, který se jmenuje Spolek na záchranu obchodního domu Breda. A chceme v našich aktivitách pokračovat. Dělat tam kulturní akce v omezeném provozu.“

Náklady na rekonstrukci objektu odhaduje nový vlastník na 450 milionů korun. K financovaní stavby chce využít dotačních titulů. V budoucnu by v budově se 6 nadzemními a dvěma suterénními patry mohly být kanceláře, výstavní prostory, restaurace, byty nebo také sídlo Institutu tvůrčí fotografie Slezské univerzity.

Nahlásit chybu


K tématu