Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Fenomén Breda. Chátrající obchodní dům dostal druhou šanci

Opava |

Chátrající opavský obchodní dům Breda dostane druhou šanci: od insolvenčního správce tuto kulturní památku koupí za 39,5 mil. korun město. Rozhodli o tom zastupitelé. V budoucnu by tady mohlo být třeba muzeum, galerie, kancelářské prostory nebo byty.

Obchodní dům Breda architekta Leopolda Bauera postavený v roce 1928 je pro Opavany zcela zásadní stavbou: zná ji opravdu každý. Mnozí si pamatují na nákupy v majestátní dvoraně, které ovšem definitivně skončily v roce 2013, kdy kvůli špatnému technickému stavu majitel Kamil Kolek Bredu uzavřel. Nevyjasněné majetkové poměry pak spustily kolotoč soudů. Zdevastovanou nemovitost před 4 lety k prodeji nabídl správce konkurzní podstaty.

Václav Hájek, Národní památkový ústav: „Nejhorší je to, že do objektu zatéká. I když se teď opraví střešní konstrukce a izolace, tak ta vlhkost tam stále zůstane. A postupně likviduje to, co je v tom objektu hodnotné: dřevěné prvky, dřevěné obložení.“

O polorozpadlou kulturní památku nikdo nestál. Jenže Opavané ji chtěli vrátit znovu do života. Před dvěma roky vyšli do ulic. Letos zazářilo do tmy renovované původní vánoční osvětlení, na které se složili dárci. Možná, že tak velká vlna zájmu Opavanů přispěla k tomu, že zastupitelé zvedli ruku pro odkup této kulturní památky. Chátrání majestátního paláce zastaví 39,5 mil. korun, které za něj zaplatí město. O další finance na opravy bude žádat stát a nebo evropské fondy.

Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: „Hrubý předpoklad je 350 - 400 mil. korun. Samozřejmě musíme nejprve připravit provoz, musíme připravit projekty, stavební povolení. Teprve potom můžeme žádat o nějaké peníze.“

Podle opozice ale není nákup nemovitosti od insolvenčního správce dobře připravený.

Marek Veselý (ODS), opoziční zastupitel: „Z našeho právní rozkladu vyplývá, že s p. Cupkou nemůžeme jednat. Je tam několik zástav, právních a majetkových kliček v samotné podstatě majetku.“

Tyto nesrovnalosti by se měly vyřešit během následujícího půl roku.                                                                                                                                    Prozatím s financováním nutných oprav pomohou peníze z občanské sbírky.

Linda Bittová, organizátorka sbírky a členka projektového týmu: „Pokud přítší rok město neuvolní peníze na nejnutnější opravy, chtěli bychom vybrat dva miliony korun na opravy střech.

V bývalém luxusním obchodním domě by mohlo být např. muzeum, galerie, byty nebo kancelářské prostory. Město bude ke spolufinancování rozsáhlé rekonstrukce hledat partnera.Nahlásit chybu


K tématu

Nový Jičín rozhodl o prodeji 130 tisíc metrů čtverečních pozemků v průmyslové zóně

14. června 2023 14:00 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Pozemky v novojičínské průmyslové zóně prodá město společnosti CTP. Rozhodli o tom zastupitelé na červnové schůzi. Do městské pokladny poputuje více než 120 milionů korun.

Zastupitelé schvalovali dotace, například na podporu životního prostředí i na opravu loubí

19. června 2023 11:20 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Zastupitelé města se v tomto volebním období sešli na své páté schůzi. Řešili například dotace v oblasti životního prostředí nebo podporu vlastníků domů na historickém náměstí.

Pozemky v novojičínské průmyslové zóně získá firma CTP

14. června 2023 18:15 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Pozemky v průmyslové zóně prodá město společnosti CTP. Rozhodli o tom zastupitelé na červnové schůzi. Do novojičínské pokladny poputuje více než 120 milionů korun bez daně.


Na zámku Hošťálkovy byly objeveny nové, dosud neznámé malby a fresky

Včera 14:45 | Celý MS kraj | Karel Soukop

Na zámku Hošťálkovy mezi Krnovem a Bruntálem objevili provozovatelé nové malby, o kterých nevěděli ani restaurátoři. Zámek měl v historii velké štěstí v tom, že nebyl zásadně devastován, pouze výmalby byly kompletně zatřeny. Před válkou patřil rodu Skrbenských a následně rodu Arco.

Ostrava přispěje na opravy památek a městských staveb. Dotační program funguje už 15 let

Ostrava podporuje rekonstrukce a opravy památek a významných městských staveb už mnoho let. V posledních 15 letech pak fungují dva programy, které dělí podporované objekty na klasické nebo industriální a na sakrální stavby.

Festival činoherního divadla hraje týden po celé Ostravě

Tradičně na několika místech se bude letos opět odvíjet program činoherního festivalu Dream Factory Ostrava. Úvodní představení patřilo pražskému Činohernímu klubu. Vedle Vojty Kotka či Ondřeje Rychlého v něm hraje Marta Dancingerová, která je tváří letošního ročníku.

Mladí hasiči z Horní Suché měli na závodech premiéru, obsadili krásné páté místo

Mladí dobrovolní hasiči rádi trénují požární útok i štafetu uzlů. Ještě více ale mají rádi závody a poměřování sil s ostatními družstvy. A to mohli při konání osmého kola mládežnické ligy, kde mělo svou premiéru i družstvo z Horní Suché.

V Ostravě soutěžili dopravní policisté. Regulovčík roku musí zvládnout křižovatku i skvěle řídit

Ostrava opět po roce hostila dopravní policisty ze všech koutů MS kraje. Uskutečnil se totiž další ročník soutěže Regulovčík roku, který obnáší nejen perfektní řízení křižovatky, ale i další dovednosti, které musejí dopraváci ve službě zvládnout.

Fakultní nemocnici Ostrava pomáhá 125 dobrovolníků. Pacienti díky nim přicházejí na jiné myšlenky

23. května 2024 20:50 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Expres Ostrava-Poruba

V ostravské Fakultní nemocnici nemocnici v současné době působí 125 dobrovolníků. Zajišťují servis nejen v kavárnách na onkologické a hematoonkologické klinice, ale pomáhají i odbornému personálu vyplnit čas pacientů.

Příští rok začne II. etapa stavby jižního obchvatu Opavy. ŘSD vyhlásilo tendr na zhotovitele

Severní obchvat Opavy, který je v provozu od loňského léta, výrazně ulevil centru města. Využívají ho všichni řidiči, kteří míří z Ostravy do Krnova a Bruntálu nebo opačným směrem. Z centra Opavy by už brzy mohli zmizet i kamiony, které míří do Olomouce a Hradce nad Moravicí.

Opava ušetří miliony na energiích díky fotovoltaickým elektrárnám na střechách škol a MDPO

23. května 2024 19:57 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Město Opava připravuje řadu energetických projektů. V současné době už má vypsáno výběrové řízení na 8 fotovoltaických elektráren, které se objeví mimo jiné na střechách školských zařízení.

Městský fotbalový klub Havířov upořádal pro všechny prvňáky velkou náborovou akci

Havířovský Městský fotbalový klub se opět zapojil do akce Měsíc náborů. Na hřišti si děti vyzkoušely nejen práci s míčem. Klub věří, že po náboru získá do svých řad až 50 nových dětí.

Mimořádné zastupitelstvo k zásahu policie na magistrátu ve Frýdku-Místku neschválilo program

Opoziční zastupitelé Frýdku-Místku chtěli řešit nedávný zásah policie na magistrátu. Několik zaměstnanců mělo být zapojeno do organizované trestné činnosti. Kvůli události se svolalo mimořádné zastupitelstvo. Město je ale vázáno mlčenlivostí a k případu tak nemůže sdělovat informace.

Planetární stezku v Opavě doplnila nová planetka. Je pojmenována po prvním rektorovi SU

23. května 2024 19:36 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

V Opavě slavnostně odhalili model planetky Černohorský. Její umístění v modelu Sluneční soustavy je poctou historicky prvnímu rektoru Slezské univerzity v Opavě Martinovi Černohorskému.

Planetární stezka v Opavě se rozšířila o planetku Černohorský. Je poctou prvnímu rektorovi SU

23. května 2024 11:13 | Opava | Yvona Fajtová | Regionální zprávy POLAR

V Opavě slavnostně odhalili model planetky Černohorský. Její umístění v modelu Sluneční soustavy je poctou historicky prvnímu rektorovi Slezské univerzity Martinovi Černohorskému.

Opava uspořádala už 6. ročník senior akademie. Nabídla přednášky, exkurze i kulturu

22. května 2024 19:12 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

V Opavě proběhl další ročník oblíbené senior akademie. Město ji uspořádalo už šestým rokem ve spolupráci s Opavskou kulturní organizací, která pro účastníky zajišťuje zajímavý doprovodný program.

Opava ušetří miliony na energiích. Začne s instalací fotovoltaických elektráren

21. května 2024 12:32 | Opava | Yvona Fajtová | Regionální zprávy POLAR

Město Opava připravuje řadu energetických projektů. V současné době už má vypsáno výběrové řízení na 8 fotovoltaických elektráren, které se objeví mimo jiné na střechách školských zařízení.

V červnu začne hlasování pro Nápady pro Opavu. Zpestří ho soutěž o ceny

20. května 2024 0:10 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

V polovině ledna odstaroval už 8. ročník participativního rozpočtu Nápady pro Opavu. Lidé do něj poslali celkem 17 návrhů na to, jak vylepšit veřejný prostor. Do hlasování jich po různých fázích kontrol postoupilo 12.

V Opavě byl nalezen mincovní poklad. Jde o nejvýznamnější nález v MSK za posledních 100 let

19. května 2024 23:45 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

V Opavě byl nalezen mincovní poklad. Jde o nejvýznamnější nález na území dnešního Moravskoslezského kraje za posledních 100 let. Jedinečný je zejména množstvím zlatých mincí, stavem dochování a vzácností některých exemplářů.

Fenomén Breda. Chátrající obchodní dům dostal druhou šanci
Vydáno 7. prosince 2021 12:25, Opava, Katka Geryková
Chátrající opavský obchodní dům Breda dostane druhou šanci: od insolvenčního správce tuto kulturní památku koupí za 39,5 mil. korun město. Rozhodli o tom zastupitelé. V budoucnu by tady mohlo být třeba muzeum, galerie, kancelářské prostory nebo byty.

Obchodní dům Breda architekta Leopolda Bauera postavený v roce 1928 je pro Opavany zcela zásadní stavbou: zná ji opravdu každý. Mnozí si pamatují na nákupy v majestátní dvoraně, které ovšem definitivně skončily v roce 2013, kdy kvůli špatnému technickému stavu majitel Kamil Kolek Bredu uzavřel. Nevyjasněné majetkové poměry pak spustily kolotoč soudů. Zdevastovanou nemovitost před 4 lety k prodeji nabídl správce konkurzní podstaty.

Václav Hájek, Národní památkový ústav: „Nejhorší je to, že do objektu zatéká. I když se teď opraví střešní konstrukce a izolace, tak ta vlhkost tam stále zůstane. A postupně likviduje to, co je v tom objektu hodnotné: dřevěné prvky, dřevěné obložení.“

O polorozpadlou kulturní památku nikdo nestál. Jenže Opavané ji chtěli vrátit znovu do života. Před dvěma roky vyšli do ulic. Letos zazářilo do tmy renovované původní vánoční osvětlení, na které se složili dárci. Možná, že tak velká vlna zájmu Opavanů přispěla k tomu, že zastupitelé zvedli ruku pro odkup této kulturní památky. Chátrání majestátního paláce zastaví 39,5 mil. korun, které za něj zaplatí město. O další finance na opravy bude žádat stát a nebo evropské fondy.

Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: „Hrubý předpoklad je 350 - 400 mil. korun. Samozřejmě musíme nejprve připravit provoz, musíme připravit projekty, stavební povolení. Teprve potom můžeme žádat o nějaké peníze.“

Podle opozice ale není nákup nemovitosti od insolvenčního správce dobře připravený.

Marek Veselý (ODS), opoziční zastupitel: „Z našeho právní rozkladu vyplývá, že s p. Cupkou nemůžeme jednat. Je tam několik zástav, právních a majetkových kliček v samotné podstatě majetku.“

Tyto nesrovnalosti by se měly vyřešit během následujícího půl roku.                                                                                                                                    Prozatím s financováním nutných oprav pomohou peníze z občanské sbírky.

Linda Bittová, organizátorka sbírky a členka projektového týmu: „Pokud přítší rok město neuvolní peníze na nejnutnější opravy, chtěli bychom vybrat dva miliony korun na opravy střech.

V bývalém luxusním obchodním domě by mohlo být např. muzeum, galerie, byty nebo kancelářské prostory. Město bude ke spolufinancování rozsáhlé rekonstrukce hledat partnera.Zdroj: https://polar.cz/zpravy/opavsko/opava/11000028820/fenomen-breda-chatrajici-obchodni-dum-dostal-druhou-sanci