Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Změny v opavské MHD: méně spojů, kratší intervaly a zvýšení jízdného

  • Opava,

Opavskou městskou hromadnou dopravu čekají od 1. března zásadní změny. Po deseti letech se bude zvyšovat cena jízdného. Zrušeny budou některé trolejbusové linky. Ty, které zůstanou, budou naopak jezdit v častějších intervalech. Podrobnosti doplní v rozhovoru ředitel Městského dopravního podniku Opava Pavel Gebauer.

Kateřina Geryková, redaktorka TV POLAR: Důvodem opatření, která chystáte, je úbytek cestujících v hromadné dopravě. Jak moc k tomu napomohl koronavirus?

Pavel Gebauer, ředitel Městského dopravního podniku Opava:„ Koronavirus tomu napomohl hodně. Když porovnáme rok 2019 a rok 2021, tak je pokles o 1/3 v počtu cestujících. Takže ten vliv je obrovský."

Kateřina Geryková, redaktorka TV POLAR:Právě kvůli nedostatku cestujících jste rušili některé trolejbusové linky. Z 11 zůstanou čtyři. Pokryjí dostatečně město?

Pavel Gebauer, ředitel Městského dopravního podniku Opava:„ My jsme sice snížili počet linek z 11 na 4, ale zůstaly čtyři páteřní linky, na kterých bude zkrácený interval mezi spoji z 20 na 12 miut mezi pátou až osmou hodinou. V sedle to bude z 20 minut na 15. Takže pokles počtu spojů bude minimální. Celkový pokles v dopravních výkonech ve srovnání s rokem 2021 bude zhruba 10%.

Kateřina Geryková, redaktorka TV POLAR: Změny se naopak nedotknou 15 autobusových linek. Vzledem ke zdražování pohonných hmot, přemýšlíte o tom, že i tady četnost spojů upravíte také tady?

Pavel Gebauer, ředitel Městského dopravního podniku Opava: „Na tyto linky přispívají okolní obce, které je dotují. Takže s nimi to musíme teprve projednat. Byla by to příp. další fáze optimalizace.“

Kateřina Geryková, redaktorka TV POLAR:Další zásadní změnou je zvyšování ceny jízdného. Což je vzhledem ke zdražováním pohonných hmot a také k tomu, že poslední úprava ceníku byla v roce 2013, pochopitelné. Ovšem nebojíte se, že vyšší cena způsobí ještě další odliv cestujících?

Pavel Gebauer, ředitel Městského dopravního podniku Opava: „Máme obavu, že nějaký pokles nastane. Tipuji mezi 3 – 5%. Ale ekonomické tlaky nám neumožňují jezdit z ceny, které se od r. 2013 neměnily.“

Kateřina Geryková, redaktorka TV POLAR: Nejvýraznější zvýšení ceny, o polovinu, bude u hotovostních platbách přímo u řidiče. Přemýšlíte o tom, že byste tento způsob úhrady, hotovostní, zrušili?

Pavel Gebauer, ředitel Městského dopravního podniku Opava: „Zatím se o tom neuvažuje. Pokles počtu lidí, kteří platí hotově je markantní. Dnes se pohybuje kolem 8%, ještě nedávno to bylo 25%. Tento doplňkový prodej, nejedná se o běžný prodej, bychom ponechali.“


Kateřina Geryková, redaktorka TV POLAR: Vloni MHD přepravilo necelých 6 milionů cestujících, ještě před 5 lety to bylo přes 9 milionů. Počítáte s tím, že by se v budoucnu lidé do veřejné dopravy vrátili?

Pavel Gebauer, ředitel Městského dopravního podniku Opava: „Samozřejmě, je to náš sen, že by se cestující postupně vraceli. Ale pokud už někdo v době koronaviru přesedl do osobního auta, asi se mu bude těžce vracet do městské dopravy.“
Nahlásit chybu

K tématu

Opavská MHD od září zlevní

Opavané budou jezdit hromadnou dopravou levněji. Tedy děti, studenti a pak také lidé nad 65 let. Schválili to na svém červnovém zasedání zas...


Nejčtenější zprávy