Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Úbytek cestujících v opavské MHD přinesl změny: zdražení jízdného, méně linek, kratší intervaly

  • Opava,

Dražší jízdné a méně trolejbusových spojů, ale v častějších intervalech – to jsou změny, které od začátku měsíce zavádí opavský dopravní podnik. Důvodem je pokles cestujících v hromadné dopravě a také růst cen energií a pohonných hmot. V následujícím příspěvku pro vás shrneme změny.

Cestujících v městských autobusech i trolejbusech ubývá posledních pět let. Pandemie koronaviru v roce 2020 je pak vyhnala z hromadné dopravy úplně. Školy byly zavřené, zaměstnanci pracovali z domu. Spoje jezdily téměř prázdné. Ubylo 33% cestujících.  Situaci nevylepšilo ani loňské navýšení ceny za pohonné hmoty a energie, které se meziročně zdvojnásobilo. 

V rámci optimalizace dopravy dojde ke zrušení většiny trolejbusových linek. Z 11, které křižovaly město, zůstanou čtyři.

Pavel Gebauer, ředitel, Městský dopravní podnik Opava: „Intervaly mezi spoji jsou nastaveny tak,  aby byly lépe proložené. Aby se lépe využily jednotlivé linky a spoje. Intervaly budou  zkrácené.“

Od 1. března dochází také ke zvýšení ceny krátkodobého i dlouhodobého jízdného v hromadné dopravě.

Michal Jedlička, náměstek primátora Opavy: „Zjistili jsme, že skoro 10 let se dlouhodobé časové jízdné vůbec nezvýšilo. Přitom inflace je kolem 20%. My zvyšujeme o 15%.

Nejvyšší navýšení ceny je u jízdenek prodávaných za hotovost u řidiče, a to o polovinu. To proto, aby cestující dali přednost bezkontaktním platbám, které lze provádět s pomoci ODISky, bankovní karty nebo mobilní aplikace. 


Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy