Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Do Opavy přijeli první ukrajinští uprchlíci

  • Opava,

Do Opavy přicházejí první uprchlíci z válkou sužované Ukrajiny. Město má pro ně připravený dostatek ubytovacích kapacit. A pomáhají také občané, kteří nabízejí bydlení ve svých bytech nebo třeba chatách. A stejně jako jinde v Česku, i tady se zvedla obrovská vlna solidarity. Lidé přispívají finančními i hmotnými dary.

238 míst k ubytování má nyní připraveno město Opava pro lidi, kteří prchají z válkou sužované Ukrajiny. A přibývají další. Pracovníci krizového štábu denně přijímají několik nabídek k bydlení od soukromých osob.

Roman Otipka, odd. Havarijního a krizového řízení, Magistrát Opava: „Jsou to např. chaty, rekreační objekty ale i byty.“

Pro běžence z Ukrajiny je připraveno také 6 pokojů v hotelu u fotbalového stadionu v Městských sadech.

Zdeněk Viktrorin, předseda představenstva, Slezský FC Opava: „Máme tady nahlášený příjezd rok a půl starých dětí, tak jsme zřídili ještě takovou provizorní kuchyň, třeba na ohřátí mléka.“

Jako první se tady ubytovali starší manželé. Na cestu se vydali z Oděsy hned, když je v první den invaze Ruska na Ukrajinu probudily výbuchy.

Jurij: „Jeli jsem přes Moladavsko, tam byly cesty ještě volné.“

Ljuba: „Bojíme se nejen o své životy, ale také se bojíme zůstat v zemi, která je okupovaná.“

Svůj dočasný domov teď našli v Opavě. K dispozici budou mít hotelový pokoj a stravu v přilehlé restauraci. Co bude dál zatím neví. Ale sní o tom, že se zase brzy vydají na cestu zpátky.

Do Slezské metropole prozatím dorazily nižší desítky běženců. Velká část z nich našla útočiště u svých příbuzných a známých, kteří se sem již dříve vystěhovali za prací.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy