Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Webová stránka „Smraďoši.cz“ upozorňuje na špatné zatápění

  • Opava,

Webová platforma Smraďoši.cz se pouští do boje se znečišťovateli ovzduší. Obyvatelé Opavy a přilehlých obcí tady mohou anonymně upozornit na obtěžující kouř a zápach z komínů. Problémové objekty sledují pracovníci oddělení ochrany ovzduší opavského magistrátu. Během měsíce fungování stránek zaznamenali víc jak sto podnětů.

Webové stránky smradosi.cz jsou určené těm, které obtěžuje štiplavý kouř valící se třeba ze sousedova komína. A ten na to nebere zřetel. Prostřednictvím tohoto webu mohou lidé na problém anonymě upozornit.

Jiří Vaníček, ved. odb. životního prostředí, Magistrát Opava: „Na webové stránce označí příslušnou nemovitost, zapíší, co se tam děje. Který den v týdnu nebo v jakých hodinách dochází ke znečišťování ovzduší.“

Je možné také přiložit fotografii, která problém dokumentuje. Tyto informace nejsou veřejné. dostanou se k nim pouze referenti oddělení ochrany ovzduší opavského magistrátu. Kontroloři pak přímo v terénu prověřují, jak se věci mají. Upozorňují hříšníky, jak správně topit, co do kotle nepatří nebo jaká je jeho správná údržba. V první fázi jde především o prevenci a poučení.

Albert Červeň, referent, odd. ochrany ovzduší, Magistrát Opava: „Pokud zjistíme podezření na spalování nevhodného paliva, tak v takovém případě je upozorníme.“

Čmoudící komín mohou lidé označit nejen na území Opavy, ale také v dalších 40 obcích, které spadají do působnost magistrátu.

Kontroloři ale nereagují pouze na zaslané podněty, kterých po necelém měsíci provozu webových stránek přišla stovka, ale také na vlastní zjištění při pochůzkách v terénu.

Albert Červeň, referent, odd. ochrany ovzduší, Magistrát Opava: „Když děláme pochůzku a cítíme někde zápach, tak obyvatele dotyčného domu vyzveme nejen k doložení dokladu kotle, ale také je zároveň upozorníme, že jsme zjistili důvodné podezření. A pokud to zjistíme znovu, tak nám musí umožnit vstup ke kotli s tím, že pak máme možnost i odběru vzorků ze spalování.“

Podle novely zákona o ovzduší z r. 2017 mohou zástupci obce kontrolovat, čím, v čem a jak lidé topí. Pokud shledají nějaké nedostatky, mohou udělit provozovateli kotle pokutu. Podezření na špatné zatápění mají opavští kontroloři prozatím ve dvou případech.

Jiří Vaníček, ved. odb. životního prostředí, Magistrát Opava: „My se snažíme v první řadě nabízet osvětu, pomoc. Informujeme o dotačních možnostech. V případě, že je tady opravu problém, zahajujeme sankční řízení.“

V září skončí možnost topit v kotlech 1. a 2.emisní třídy, které už nesplňují nároky na ochranu životního prostředí. Do tohoto data si budou muset lidé nevyhovující kotle vyměnit. Jinak jim hrozí 50 000 pokuta.

Michal Jedlička (KDU-ČSL), náměstek primátora Opavy: „Pomůžeme se těmto lidem zorientovat v možnostech dotací a vysvětit jim a pomoci s žádostí, aby přistoupili k výměně kolte, který je dnes štědře dotován.“

Využít mohou až 95% dotace na nový, kvalitnější kotel, v rámci programu Zelená úsporám nebo tzv. kotlíkových dotací. Pěti tisíci korunami pak přispěje žadatelům také město Opava.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy