Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

10 milionů korun pro potřeby uprchlíků v Opavě, ve městě jich je asi stovka

  • Opava,

Opavští zastupitelé jednomyslně odhlasovali podporu ve výši 10 mil. korun na hmotné zajištění uprchlíků, kteří do města přicházejí z Ruskem napadené Ukrajiny. Podle odhadu je nyní je v Opavě víc jak stovka uprchlíků. Mnozí z nich se po vyřízení nebytných náležitostí vydávají dál na cestu v rámci republiky, nebo také do zahraničí.

Jaroslav přijel do Opavy se svou ženou a třemi dětmi ze Zakarpatské Ukrajiny. Zázemí našla tato rodina, stejně jako mnohé další, v evakuačním centru. Teď je čeká registrace v kontaktním centru v Ostravě, kde si mohou vyřídit vízum.

Jaroslav: „Chceme zůstat tady, v Čechách, v Opavě. Chceme pracovat, ne jen tak sedět.“

Podobně jako Jaroslav přemýšlí asi polovina zdejších uprchlíků. Tuší, že si teď na čas budou muset přivyknout na novou zemi a její zvyky.

Michal Kokošek (ANO), 1. náměstek primátora Opavy: „Máme zde asi 30 lůžek. Aktuálně je 25 ubytovaných. Z toho je asi 15 dětí. Zítra jim budeme poskytovat pomoc s registrací, povezeme je do registračního centra.“

Mnozí se rozhodli pokračovat do dalších měst v republice. Nebo třeba dál do Polska, Maďarska nebo Německa. Lidé kteří chtějí v Opavě zůstat, jsou ubytováni v hotelích. Bydlení, stravu a také další potřebné věci zajišťuje město Opava. Zastupitelé na to nyní uvolnili z rozpočtu 10 milionů korun.

Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: „Jsem rád a děkuji zastupitelům, že dnes pomohli schválit 10 mil. korun na rychlou pomoc ukrajinský uprchlíkům. Jedná se o cílenou pomoc na lokální úrovni.“

Ovšem nepomáhá jen město. Ubytování běžencům nabídli nezištně také desítky místních lidí a nebo příbuzní, kteří v Čechách již delší čas pracují.

Město rovněž zvažuje, že zřídí transparentní účet, kam budou lidé moci posílat peníze. Využity pak budou na výdaje pro ty Ukrajince, kteří se rozhodnou na Opavsku zůstat.

Hana Brňáková (Piráti), zastupitelka města Opavy: „Ať už se to týká ubytování, stravování, případně dalších výdajů souvisejících s dětmi ve školních družinách, mateřských školách nebo i ve školách.“

Opavský magistrát zřídil již dříve linku a e-mailovou adresu, kde mohou lidé nabízet svou pomoc, případně se informovat, co je potřeba.

NABÍDKA POMOCI, OPAVSKO
tel: 734 648 051 (po – pá 8,00 – 16,00 hod.)
e-mail: ukrajina@opava-city.cz


Nahlásit chybu


K tématu