Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Lidé chtějí nové cestovní doklady. Důvod? Nákupy v Polsku, blížící se léto a také situace na Ukrajině

  • Opava,

V Opavě zaznamenali zvýšený zájem o vydávání cestovních dokladů. Jen během prvních dvou týdnů v březnu si pro pas nebo občanský průkaz přišlo téměř tolik klientů, jako běžně za celý měsíc. Důvody pro to mají nejspíš tyto: válečný konflikt na Ukrajině, uvolnění cestování po koronavirových opatřeních a pak také levnější nákupy v Polsku.

Žádost o vydání cestovního pasu nebo občanského průkazu, to jsou nyní nejčastější požadavky, které řeší úředníci na přepážkách.

žadatel o cestovní doklady: „ Manželka si jde vyzvednout pas a děti potřebují nový.“

žadatelka o cestovní doklady: „Jezdíme na nákup do Polska a beru s sebou děti.“
Petr Sordyl, ved. odb. vnitřních věcí, Magistrát Opava: Pár let jsme tady měli kovid, takže lidé neřešili své osobní doklady. V tuto chvíli si je ale chtějí dát do pořádku. Další z důvodů uvádějí situaci na Ukrajině.“

O nový pas žádají lidé, jejichž doklad už pozbyl platnost, nebo se ke konci platnosti blíží.  Mnohdy přicházejí najednou celé rodiny.  

Rekord uplynulého týdne byl 160 žádostí o vydání cestovního pasu během jediného dne. Obvykle zdejší úředníci denně odbaví třetinový počet klientů.

Kromě toho úředníci registrují velký počet žádostí o vydání nového občanského průkazu. Rodiče jej často pořizují svým dětem ještě před 15 rokem, a to kvůli možnosti cestovat po unijních státech.

Výjimkou nejsou dny, kdy úředníci odbaví až pět stovek klientů, kteří si přijdou o doklady zažádat, nebo si je přicházejí vyzvednout.

Karolína Skřontová, odd. evidence obyvatel, OP a cestovních dokladů, Magistrát Opava: „Zaznamenali jsme vysoký nárůst cestovních pasů. Nárůst byl zaznamenán také u osobních dokladů pro děti. “

Do poloviny března řešilo své cestovní doklady na opavském magistrátu tolik klientů, jako vloni za celý tento měsíc. 

Plní se i rezervační systémy. Volný termín nabízí až v červnu, Velký nápor na přepážkách zatím ale nemá vliv na dobu vydávání dokladů.

Nahlásit chybu