Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Přírodovědná soutěž na Mendelově gymnáziu v Opavě

Opava |

Studenti Mendelova gymnázia uspořádali pro žáky 9. tříd základních škol a odpovídající ročníky víceletých gymnázií z Moravskoslezského kraje Přírodovědnou soutěž. Dvacítka tříčenných týmů mohla porovnat své teoretické i praktické znalosti z biologie, fyziky, chemie a ekologie.

Přírodovědnou soutěž pořádá Mendelovo gymnázium už 13 let. Donedávna ale byla určená pouze pro žáky základních školy a víceletých gymnázií v opavském okrese. Nyní se soutěž rozrostla do celého Moravskoslezského kraje.

Stanislav Folwarczny (ODS), náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje: „Podpora takovýchto soutěží nám dává do budoucna naději, že žáci se budou o tyto obory zajímat a někteří budou studovat učitelské směry a vrátí se do školy.“

Nejlépe hodnocené týmy z oblastních kol porovnaly své znalosti na krajské úrovni. Do Opavy se sjelo 20 tříčlenných družstev z 11 škol.

Monika Klapková, ředitelka Mendelova gymnázia v Opavě: „ Připravili jsme zábavné, zajímavé úlohy z fyziky, chemie, biologie a ekologie. Všechny jsou originální. Každý rok připravujeme zcela nová zadání.“

Učitelé z Mendelova gymnázia nachystali pro soutěžící praktické i teoretické úlohy. Některé připomínaly letošní 200. výročí narození Johana Gregora Mendela, po kterém nese pořádající škola jméno.

V moderní biologické laboratoři se po absolvování teoretického testu chlapci a dívky pustili do bádání. Kromě mikroskopu používali i moderní techniku, iPady.

Barbora Bitomská, učitelka biologie, Mendelovo gymnázium v Opavě: „Děti přes ně načítají QR kódy. Otevře se jim stránka, kde jsou autorské fotografie, které jim pak pomáhají odpovídat na otázky.“
Tereza Rybníčková, soutěžící, Gymnázium Krnov: „Jsou to úkoly ohledně včel, jejich života, stavby těla. Je to docela těžké.“

Každý soutěžní tým doprovázel starší student z pořádající školy.

Hana Bartošíková, organizátorka soutěže, Mendelovo gymnázium v Opavě: „U každé skupinky v laboratoři máme studenta, který jim pomůže s tou praktickou částí.“

Zdá se, že nejvíce rušno bylo v chemické laboratoři. Děti si zahrály na detektivy. Měly určit předložené chemické látky.

Zdeňka Hanzliková, učitelka chemie, Mendelovo gymnázium v Opavě: „Máme tady různé soli, které barví plamen: draselné, barnaté, sodné atd. A oni budou zjišťovat podle barvy plamene o jakou sůl jde.“
Vojtěch Zieliny, soutěžící, Gymnázium Třinec: „Už máme jasný plán, jak to budeme dělat. Takže by to neměl být žádný problém.“

Z každého oboru se soutěžící dozvěděli něco nového. A především si mohli mnohé poprvé v životě vyzkoušet.... A nebo i ochutnat. Kdo měl dost odvahy, mohl okusit smažené cvrčky. Tedy až poté, co správně určil, o jaký hmyz se jedná.

Jan Vlček, ZŠ V. Martínka, Brušperk: „Bylo to zvláštní, ale víceméně chuť připomínala chipsy ochucené kořením.“

Po vyhodnocení teoretické a praktické části získalo nejvíce bodů družstvo Masarykova gymnázia v Příboře, druhé místo patřilo žákům z Gymnázia v Třinci a třetí příčku obsadili studenti pořádajícího Mendelova gymnázia.

Nahlásit chybu


K tématu

Začaly praktické maturity, teorie přijde na řadu v květnu

24. dubna 2023 10:05 | Opava | Katka Geryková

Studentům odborných škol začala praktická část maturitní zkoušky. V květnu je pak, stejně jako všechny ostatní maturanty, čekají písemné testy a pak ústní zkoušení. V Moravskoslezském kraji bude zkoušku z dospělosti skládat přes osm tisíc studentů.

Mendelovo gymnázium v Opavě má 140 let. Patří k nejlepším středním školám v MS kraji

23. listopadu 2023 17:41 | Opava | Yvona Fajtová

Opavské Mendelovo gymnázium oslavilo 140 let. Vzniklo jako první české gymnázium v tehdy převážně německém Slezsku. Staví na moderní výuce a podporuje nadání každého studenty a patří ke špičce mezi středními školami v MS kraji.

27 projektů z MSK je v celostátní soutěži o nejlepší adaptace na změny klimatu

20. dubna 2023 18:41 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Zvyšování teploty, vlny veder, přehřívání měst, častější období sucha, ale i náhlé přívalové srážky jsou problémy související s klimatickou změnou, na něž si budeme muset zvyknout a zároveň se na ně lépe připravit. Celostátní soutěž Adapterra Awards oceňuje adaptační projekty na měnící se klimatické podmínky. Letos se do soutěže přihlásilo 115 realizací ze všech krajů republiky, z toho 27 se nachází na území Moravskoslezského kraje. O těch, kdo postoupí do finále, rozhodne odborná porota.


Motorkář se na Novojičínsku srazil s nákladním autem, zasahoval vrtulník z Olomouce

Dnes 19:40 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

U Palačova na Novojičínsku se během sobotního podvečera vážně zranil sedmačtyřicetletý motocyklista. Jeho stroj se srazil s nákladním automobilem. Příčina nehody je v šetření dopravních policistů, stala se asi patnáct minut po sedmnácté hodině.

V Lomnici na Bruntálsku působí jediná státní Montessori škola v celém okrese

Dnes 18:38 | Celý MS kraj | Karel Soukop

Když se řekne Montessori škola, vybaví se každému jakýsi alternativní systém vzdělávání. Málokdo však přesně ví, na čem je založen. V Lomnici nedaleko Bruntálu existuje v okrese jediná škola Montessori pro děti 1. stupně, která je státní. Zajeli jsme se tam podívat.

Florbalový turnaj přípravek a žákovských týmů v hale ABC

Středisko volného času Fokus pořádalo florbalový turnaj přípravek a žákovských kategorií. Zaplněná hala ABC ukázala, že tento sport je mezi mladými hráči stále velmi oblíbený.

Práce týkající se čištění jezera v parku Boženy Němcové pomalu končí

Od srpna roku 2022 probíhalo v Karviné čištění jezera v parku Boženy Němcové.Samotná realizace, která zahrnovala i úpravy břehů jezera a zvětšení plochy jednoho z ostrovů, pomalu končí.

V Havířově se bojovalo o místa na olympiádě ve stolním tenise

V Národním tréninkovém centru stolního tenisu v Havířově se konala kvalifikace mixů na olympiádu, kam se chtěla probojovat i dvojice Jan Valenta a Zdena Blašková.

Město rozkvetlo do jarních barev, přibyly nové záhony

Město rozkvetlo tisíci tulipány, narcisy a dalšími jarními květinami. Barevná podívaná je zejména kolem centra, ale vznikly i tři nové záhony. Nepřehlédnutelný je ten v Janáčkových sadech.

Razantní prořezy, úmyslné řezy pilou. Porubané svými zásahy ničí stromy a keře

12. dubna 2024 17:28 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Expres Ostrava-Poruba

Porubská radnice eviduje několik vážně poškozených stromů a keřů. Naposledy se stal terčem letitý jalovec, který někdo ořezal tak razantním způsobem, že z něj zbylo pouze torzo.

Ostrava hledá náhradní rodiče pro ohrožené děti. Význam rodiny je nezastupitelný

12. dubna 2024 10:43 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka | Ostravské minuty

Jistě se shodneme, že význam rodiny je pro dítě nezastupitelný. Bohužel ne každé dítě má to štěstí, že se o něj jeho vlastní rodiče postarají. V Ostravě naštěstí velmi dobře funguje systém pomoci a děti mají velkou šanci, že se brzy dostanou do náhradních rodin. Noví pěstouni jsou ale stále potřeba.

Náměstí SNP se promění v místo k setkávání. Návrh mohli Ostravané konzultovat s architekty

Městský ateliér prostorového plánování a architektury představil své plány na budoucí podobu náměstí SNP v Ostravě. Obě strany náměstí se mají například propojit zvýšením vozovky. Návrh si přišli poslechnout i zaujatí občané na veřejné setkání.

Studentky karvinského gymnázia uspěly ve výzvě Daruj srdce, obdarovaly organizaci Modrý kříž

Studentky karvinského gymnázia uspěly v projektu Daruj srdce Nadace Olgy Havlové. Díky tomu mohly věnovat finanční dar organizaci, kterou si samy vybraly.

Recepční

Kunčice pod Ondřejníkem Nástup: od 20. února 2024 od 25 000 Kč

Hematologicko-transfuzní oddělení SNO zaplnili policisté. Společně darovali krev

10. dubna 2024 18:59 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Krev se zatím nedá uměle vyrobit. Pacienti jsou tak odkázáni na pomoc druhých. Darovat společně tuto vzácnou tekutinu pravidelně chodí na hematologicko-transfuzní oddělení Slezské nemocnice policisté z Opavy a okolí.

Okolí Stříbrného jezera je čistší. Opavané ho zbavili odpadků v rámci akce Ukliďme Česko

10. dubna 2024 18:36 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Už po 10. se Opavané mohli zapojit do celorepublikové akce Ukliďme Česko. Hlavní úklidový den proběhl uplynulou sobotu, kdy se jedna ze skupinek dobrovolníků vydala na úklid kolem Stříbrného jezera.

Zámek v Kravařích ukrýval unikátní průtokovou barokní lednici. Odhalila ji sonda při sanaci zdiva

10. dubna 2024 18:26 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Na zámku v Kravařích zaznamenali unikátní objev. Průtokovou barokní chladničku, která se kdysi používala pro skladování potravin a nápojů okamžité spotřeby. Město ji chce upravit tak, aby si ji mohli návštěvníci zámku prohlédnout.

Opavští policisté opět společně darovali krev. SNO chybí dárci všech krevních skupin

10. dubna 2024 11:30 | Opava | Yvona Fajtová | Regionální zprávy POLAR

Krev se zatím nedá uměle vyrobit. Pacienti jsou tak odkázáni na pomoc druhých. Darovat společně tuto vzácnou tekutinu chodí na hematologicko-transfuzní oddělení Slezské nemocnice policisté z Opavy a okolí.

Dražba výročních dresů opavských basketbalistů pomůže mobilnímu hospici Pokojný přístav

7. dubna 2024 16:18 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

A u basketbalu ještě zůstaneme. Utkání s Nymburkem mělo charitativní podtext. Opavští basketbalisté do něj nastoupili ve speciálních červenobílých dresech s logem Opava 800, na které zároveň vyhlásili dražbu.

Opavské ZŠ patřily zápisům do prvních tříd. Loni přivítaly na 500 prvňáčků

6. dubna 2024 17:41 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

V Opavě ve čtvrtek a v pátek probíhaly zápisy dětí do 1. tříd základních škol. Týkaly se dětí, které oslaví šesté narozeniny do konce srpna letošního roku. Zvolit si mohly jakoukoliv školu ve městě, přednost ale měly děti ze spádové oblasti.

Přírodovědná soutěž na Mendelově gymnáziu v Opavě
Vydáno 5. dubna 2022 9:15, Opava, Katka Geryková
Studenti Mendelova gymnázia uspořádali pro žáky 9. tříd základních škol a odpovídající ročníky víceletých gymnázií z Moravskoslezského kraje Přírodovědnou soutěž. Dvacítka tříčenných týmů mohla porovnat své teoretické i praktické znalosti z biologie, fyziky, chemie a ekologie.

Přírodovědnou soutěž pořádá Mendelovo gymnázium už 13 let. Donedávna ale byla určená pouze pro žáky základních školy a víceletých gymnázií v opavském okrese. Nyní se soutěž rozrostla do celého Moravskoslezského kraje.

Stanislav Folwarczny (ODS), náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje: „Podpora takovýchto soutěží nám dává do budoucna naději, že žáci se budou o tyto obory zajímat a někteří budou studovat učitelské směry a vrátí se do školy.“

Nejlépe hodnocené týmy z oblastních kol porovnaly své znalosti na krajské úrovni. Do Opavy se sjelo 20 tříčlenných družstev z 11 škol.

Monika Klapková, ředitelka Mendelova gymnázia v Opavě: „ Připravili jsme zábavné, zajímavé úlohy z fyziky, chemie, biologie a ekologie. Všechny jsou originální. Každý rok připravujeme zcela nová zadání.“

Učitelé z Mendelova gymnázia nachystali pro soutěžící praktické i teoretické úlohy. Některé připomínaly letošní 200. výročí narození Johana Gregora Mendela, po kterém nese pořádající škola jméno.

V moderní biologické laboratoři se po absolvování teoretického testu chlapci a dívky pustili do bádání. Kromě mikroskopu používali i moderní techniku, iPady.

Barbora Bitomská, učitelka biologie, Mendelovo gymnázium v Opavě: „Děti přes ně načítají QR kódy. Otevře se jim stránka, kde jsou autorské fotografie, které jim pak pomáhají odpovídat na otázky.“
Tereza Rybníčková, soutěžící, Gymnázium Krnov: „Jsou to úkoly ohledně včel, jejich života, stavby těla. Je to docela těžké.“

Každý soutěžní tým doprovázel starší student z pořádající školy.

Hana Bartošíková, organizátorka soutěže, Mendelovo gymnázium v Opavě: „U každé skupinky v laboratoři máme studenta, který jim pomůže s tou praktickou částí.“

Zdá se, že nejvíce rušno bylo v chemické laboratoři. Děti si zahrály na detektivy. Měly určit předložené chemické látky.

Zdeňka Hanzliková, učitelka chemie, Mendelovo gymnázium v Opavě: „Máme tady různé soli, které barví plamen: draselné, barnaté, sodné atd. A oni budou zjišťovat podle barvy plamene o jakou sůl jde.“
Vojtěch Zieliny, soutěžící, Gymnázium Třinec: „Už máme jasný plán, jak to budeme dělat. Takže by to neměl být žádný problém.“

Z každého oboru se soutěžící dozvěděli něco nového. A především si mohli mnohé poprvé v životě vyzkoušet.... A nebo i ochutnat. Kdo měl dost odvahy, mohl okusit smažené cvrčky. Tedy až poté, co správně určil, o jaký hmyz se jedná.

Jan Vlček, ZŠ V. Martínka, Brušperk: „Bylo to zvláštní, ale víceméně chuť připomínala chipsy ochucené kořením.“

Po vyhodnocení teoretické a praktické části získalo nejvíce bodů družstvo Masarykova gymnázia v Příboře, druhé místo patřilo žákům z Gymnázia v Třinci a třetí příčku obsadili studenti pořádajícího Mendelova gymnázia.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/opavsko/opava/11000030729/prirodovedna-soutez-na-mendelove-gymnaziu-v-opave