Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Slezské zemské muzeum vystavuje lékařské předměty. Do svých sbírek je získalo z Muzea ošetřovatelství

  • Opava,

V lednu jsme vás informovali o tom, že exponáty z Muzea ošetřovatelství, které bylo součástí Slezské nemocnice, přebírá Slezské zemské muzeum. Kolekce exponátů od 19. století až po konec minulého století putovala do depozitáře, aby ji muzeologové popsali a zaevidovali. Nyní jsou některé předměty vystaveny.

10 let sbírala Lenka Hanková nepotřebné zdravotnické nástroje, přístroje i nábytek. Mnohé z jejich úlovků byly vystaveny v Muzeu ošetřovatelství v areálu Slezské nemocnice. Na začátku letošního roku se staly deseti tisíce zajímavých exponátů součástí sbírek Slezského zemského muzea.

David Váhala, mluvčí Slezského zemského muzea: „Ty exponáty, které jsme převzali, jsou ve velmi dobrém stavu. V zásadě pouze některé potřebovaly základní očištění. Není s nimi v současné době žádná výraznější práce. Budeme je pouze dokumentovat a zapíšeme je do naší sbírky.“

Zlomek z těchto pokladů teď můžete vidět ve výstavních prostorách Müllerova domu u Slezského muzea. Je tady část gynekologického a novorozeneckého oddělení a také některé exponáty z psychiatrické nemocnice. Zubní ordinace vypadá přesně tak, jako by do ní měl každou chvíli vkročit pacient.

David Váhala, mluvčí Slezského zemského muzea: „V této části výstavy máme instalovanou kompletní stomatologickou ordinaci. Stomatologii jsme vybrali záměrně vzhledem k množství exponátů, které k této problematice máme.“

Všechny tyto předměty pocházejí z jedné ambulance, která se měla zrušit a zařízení odvézt k likvidaci. Teď je vše součástí muzejní sbírky. K vidění je tady křeslo s kompletním příslušenstvím, kleště na trhání zubů či rozvěrače úst. Mnohé pomůcky jsou ještě v originálním balení.

Muzeologové nyní jednotlivé exponáty popisují a zapisují do sbírek. S odbornými věcmi bude pomáhat také zakladatelka muzea ošetřovatelství.

Lenka Hanková, zakladatelka Muzea ošetřovatelství: „Já mám představu, že kdykoliv bude potřeba, tak budu pomáhat. Protože to je téma, které mě stále zajímá. Já jsem velkým nadšencem historie ošetřovatelství.“

Hanková pokračuje ve sbírání historických předmětů dále. Už nyní má pro Slezské zemské muzeum připraveny další vzácné úlovky.

Exponáty zůstanou tady, v Müllerově domě, vystavené do konce roku. Pokud se podaří muzeu zajistit větší prostory, přesunou se tam.


Nahlásit chybu


K tématu