Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Revitalizace Stříbrného jezera je v plném proudu. Letní sezóna bude s omezením

  • Opava,

Milovníci přírodního koupání ve Stříbrném jezeře u Opavy budou muset, stejně jako vloni, také během letošní letní sezóny počítat s omezeným pohybem v této lokalitě. Už druhým rokem zde probíhá revitalizace tohoto bývalého sádrovcového lomu za 142 mil. korun. Hotová bude v prosinci.

Zaplavený sádrovcový lom je už pět desetiletí oblíbeným rekreačním místem. Projekt rekultivace se začal rýsovat před 16 lety. Teprve v roce 2020 byly zahájeny terénní a krajinářské úpravy. Stavební práce od začátku komplikovalo náhlé zvýšení hladiny vody v jezeře. Souviselo nejspíš s několikametrovým propadem na místě bývalé šachty.

Romeo Doupal, technický dozor investora: „Hladina stoupla o 1,5 m nad původní projektovanou hladinu. A nejhorší je, že s ní stoupla také hladina spodní vody v celém okolí jezera.“

Aby mohli dělníci s pracemi pokračovat, musel být nejprve postaven odvodňovací kanál. Teprve potom se pustili do terénních úpravbřehů i pláží. V jižní části bude místo s atrakcemi pro děti a stupňovité posezení. Následně ale byly na základě průzkumu zjištěny v blízkosti jezera další dvě zasypané šachty po dávné důlní činnosti. Tato místa jsou oplocená a nemůže se zde pracovat.

Stanilav Cábel, stavbyvedoucí, Metrostav: „V tuto chvíli čekáme, až bude sanováno důlní dílo. A následně jsme připraveni dokončit zbylou část dětského světa a komunikace kolem něj.“

Stříbrné jezero už nyní obtáčí přírodní běžecká trať v délce jedné míle, kterou sportovci mohou využívat. Dostupnost lokality zlepší 65 m dlouhá lávka přes řeku Opavu, která ji propojí s Městskými sady. Navazovat na ni bude chodník pro pěší a cyklisty, který povede ke Stříbrnému jezeru a zakončený bude podchodem pod rušnou silnicí. S jeho hloubením se začne v červnu. Od té doby bude také na ulici Rolnické omezený automobilový provoz A řidiči budou muset po čtyři měsíce využívat provizorní jednosměrnou objízdnou komunikaci, kde bude provoz řízený semafory.

Dělníci a stavební stroje na místě zůstanou i v létě. Ale lidé o možnost koupání nepřijdou.

Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: „Všude tam, kde nebude probíhat stavba, tak se budeme snažit tato místa zpřístupnit pro veřejnost Místo, kde se bude stavět podchod pod ulicí Rolnickou, bude ohraničeno.“

Revitalizace této oblasti bude stát 142 mil. korun. Peníze na ni uvolnilo ministerstvo financí. 24 milionů na stavbu lávky přidalo město. Revitalizace Stříbrného jezera bude ještě pokračovat. Hotovo bude na konci roku.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy