Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Světový den bez tabáku. Děti se dozvěděly, proč je lepší nekouřit

  • Opava,

Světový den bez tabáku je vyhlášený Světovou zdravotnickou organizací na poslední květnový den. Při té příležitosti se opavští školáci zúčastnili edukativní akce, na které se dozvěděli čím cigarety škodí. A proč je lepší s nimi vůbec nezačínat.

Preventivní program u příležitosti dne bez tabáku připravilo město Opava ve spolupráci se studenty ze zdejší zdravotnické školy. Zaměřený byl na žáky 4. tříd základních škol, tedy desetileté děti. V tomto věku se totiž ke kouření nejčastěji dostanou.

Dagmar Polášková, referentka, odb. školství, Magistrát města Opavy: „Je to opravdu věk, kdy děti experimentují a zpravidla vykouří svoji první cigaretu.“

Děti pracovaly ve skupinách. Studenti si pro ně připravili krátký blok informací. Upozornili, že mnoho kuřáků, na světě až 8 milionů ročně, umírá v důsledku kouření. Užívání tabáku způsobuje četné zdravotní komplikace.

Lenka Lazarová, studentka SZŠ Opava: „Třeba se špatně dýchá, srdce nepumpuje tolik krve do těla, nebo játra pracují rychle.“

Kouření může být příčinou vzniku rakoviny plic, a to až v 90% případů. Děti mohly názorně vidět, jak vypadají plíce člověka, který během jednoho roku vykouří 20 cigaret denně.

Anna Gavrucová, studentka SZŠ Opava: „Já mám vlastně krabičku plnou dehtu. Toto všechno obsahují lidské plíce, když člověk celý rok kouří.“

Pokud se někdo stane na nikotinu závislým, a je to jedno, zda kouří cigarety, e- cigarety nebo žvýká nikotinové polštářky, je pak problématické s touto závislostí přestat.

Karolína Pflegrová, studentka SZŠ Opava: „Není to vůbec jednoduché. Je to běh na dlouhou trať. Buď se to dá tlumit léky, náplastmi, spreji. Když je na tom člověk hodně špatně, potřebuje odbornou pomoc na léčebně.“

Na konci přednášky všechny informace shrnul krátký kreslený film. Během hodiny měly děti jasno nejen v tom, jak nebezpečné kouření pro lidské zdraví může být, ale také věděly, že s tímto zlozvykem začínat nechtějí.

Školáci pak mohli anonymně vyplnit anketní lístek s otázkami, jaké zkušenosti s kouřením mají.

Dagmar Polášková, referentka, odb. Školství, Magistrát města Opavy: „Ta anketa nám ukazuje, jak jsou na tom opavské děti s kouřením. Nakolik v této věkové skupině se tento stav zlepšuje či zhoršuje.

Podle výsledků nejspíš cigaretu v ruce drželo okolo 15% respondentů. Ve srovnání s  obdobím  před koronavirem jde o 5% nárůst.

Na závěr si pak děti mohly protáhnout tělo v parku. Čekaly je tam hry a soutěže. Protože ke zdravému životním stylu patří nejen život bez cigaret, ale také dostatek pobytu na čerstvém vzduchu.


Nahlásit chybu


K tématu
AG družstvo Kružberk - Středisko (živočišné výroby) Kružberk
Kružberk
od 33 000 Kč/měsíc

Detail

Česká distribuční k.s.- pracoviště Hlučín
Hlučín
od 4 325 do 8 650 Kč/měsíc

Detail

Kohimex, spol. s r.o. - pracoviště Píšť
Píšť
od 30 000 do 40 000 Kč/měsíc

Detail