Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Linda Bittová pomalu vrací obchodní dům Breda do života

  • Opava,

Od začátku letošního roku je obchodní dům Breda v majetku města a zdá se, že se chátrající kulturní památka dočká záchrany. Jen málokdo ale ví, že nejdříve byl slyšet hlas Lindy Bittové, která založila Spolek na záchranu obchodního domu Breda. Následující příspěvek i rozhovor shrne nejpodstatnější.

To, že v centru Opavy stojí chátrající kulturní památka světového významu, věděla Linda Bittová stejně dobře, jako mnozí Opavané. Když se před dvěma lety náhodně seznámila se sochařem Kurtem Gebaurem, dostalo se jí v této věci spolehlivého podporovatele.

Na cestě za záchranou Bredy ji doprovázely ještě stovky, možná i tisíce lidí, kteří nahlédli dovnitř díky přednáškám a prohlídkám. A mohli tak nostalgické vzpomnínky na elegantní obchodní dům s prvorepublikovou atmosférou konfrontovat s realitou. Přestože uvnitř shledali ohořelý interiér, zvlněnou podlahu a rozbitá okna, pořád zde byly stopy ohromujícího díla architekta Leopolda Bauera dobře znát.

Kulturní památka v centru Opavy je kvůli špatnému technickému stavu už devátým rokem zavřená. Když se firma majitele Kamila Kolka dostala do konkurzu, nabídl insolvenční správce zdevastovanou nemovitost k prodeji.

Do života tento architektonický skvost vrátila loňská internetová sbírka na vánoční osvětlení. Zapojilo se do ní na 1500 dárců a vybralo se přes půl milionu korun.

V adventním čase se vloni obchodní dům opět rozzářil jako kdysi.

A v předvánočním čase také zastupitelé rozhodli, že z rozpočtu uvolní necelých 40 milionů korun na odkup nemovitosti od insolvenčního správce.

Kateřina Geryková, redaktorka TV POLAR: Vaše jméno je v poslední době spjaté s obchodním domem Breda & Weinstein. Pamatujete si, kdy poprvé jste začala uvažovat, že se do jeho záchrany aktivně zapojíte?

Linda Bittová, jednatelka, Spolek na záchranu obchodního domu Breda: „Jsou to zhruba dva roky, kdy jsme společně s Kurtem Gebauerem navštívili primátora Tomáše Navrátila. Tam jsme rozvinuli debatu o nemovitostech v Opavě a jedním z objektů byla Breda. A tam jsme se v podstatě dohodli, že s tím něco uděláme.“

Kateřina Geryková, redaktorka TV POLAR: Vaše jméno je v poslední době spjaté s obchodním domem Breda & Weinstein. Pamatujete si, kdy poprvé jste začala uvažovat, že se do jeho záchrany aktivně zapojíte?

Linda Bittová, jednatelka, Spolek na záchranu obchodního domu Breda: „Jsou to zhruba dva roky, kdy jsme společně s Kurtem Gebauerem navštívili primátora Tomáše Navrátila. Tam jsme rozvinuli debatu o nemovitostech v Opavě a jedním z objektů byla Breda. A tam jsme se v podstatě dohodli, že s tím něco uděláme.“

Kateřina Geryková, redaktorka TV POLAR: Proč vám tato stavba architekta Leopolda Bauera tolik přirostla k srdci?

Linda Bittová, jednatelka, Spolek na záchranu obchodního domu Breda: „Je to kulturní památka, nádherná. Tak jednoduše jsem se zamilovala. Máme společné jakési pouto, které ani nedokážu vysvětlit.“

Kateřina Geryková, redaktorka TV POLAR: Na podzim jste spolu s Kurtem Gebauerem iniciovala obnovení jeho vánočního nasvícení. Tato nostalgická vzpomínka mobilizovala tisíce Opavanů k finanční podpoře. Množí z nich se o prvorepublikovém obchodním domu vyjadřují až s posvátnou úctou. Čím to?

Linda Bittová, jednatelka, Spolek na záchranu obchodního domu Breda: „Já si myslím, že pro spoustu lidí je Breda určitá část historie živých vzpomínek. Myslím, že Breda nám ukázala, že to není jen dům uprostřed města Opavy, ale dům, který potřebuje zachránit. Tak proto ta sbírka a veřejnost.“

Kateřina Geryková, redaktorka TV POLAR:  Ještě nedávno Opavané chodili kolem zchátralé budovy a mohli jen snít o tom, stejně tak jsme o to usilovali i my, novináři. Teď je naprosto běžné, že se tady pořádají přednášky, besedy, workshopy, prohlídky. Co vás jako první napadlo, když jste vstoupila do obchodního domu Breda & Weinstein?

Linda Bittová, jednatelka, Spolek na záchranu obchodního domu Breda:  „Vzhledem k tomu, že jsme tady byli jako pracovní skupina, kterou ustanovilo město Opava, tak jako první mne napadlo, že by to měla vidět veřejnost. Aby znala současný stav a měla možnost se zapojit do záchrany objektu.“

Kateřina Geryková, redaktorka TV POLAR: Město nyní dům koupilo. Tak se blýská na lepší časy. Intenzivně se teď řeší, co všechno by tady mělo být. Jaké jsou vaše nápady?

Linda Bittová, jednatelka, Spolek na záchranu obchodního domu Breda: „Já bych nechtěla zatím nic prozrazovat. Akčně řeším nápady s lidmi v Praze, setkávám se se známými lidmi, kteří mají zkušenosti s takovými objekty. A vůbec s naplněním funkce. Mým snem je,  aby do Opavy jezdili nejen lidé z Prahy, ale  z celé Evropy.“

Kateřina Geryková, redaktorka TV POLAR: Na sociálních sítích  vyzýváte veřejnost, aby se k tomu, co by zde mohlo být, vyjádřila. Plánujete Opavany ještě aktivněji zapojit do rozhodování?

Linda Bittová, jednatelka, Spolek na záchranu obchodního domu Breda:  „Plánujeme udělat veřejné workshopy s různými skupinami. A nechceme zapomenout na veřejnost. Takže bychom pro ně chtěli připravit malá překvapení. A součástí toho bude publikace Já, Breda. Kde budeme vyzývat občany, aby se zapojili a sdělili nám své příběhy, dojmy a emoce z obchodního domu Breda. A proč se zapojili do naší sbírky a proč nám tím vlastně pomáhají.“

HISTORIE OBCHODNÍHO DOMU BREDA & WEINSTEIN V DATECH:

1927 zahájení stavby

1928 dokončení stavby

1945 přejmenován na „Průkopník“, později na „Prior“

1965 rekonstrukce

1989 vrací se původní název „Breda“

1994 objekt získal v privatizaci K. Kolek

2004 požár a následně rekonstrukce

2013 uzavření

2017 insolvenční správce nabízí budovu k prodeji

2022 město Opava se stává vlastníkem nemovitosti


Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy