Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Opavská policie má ve svých řadách psa - šampiona

Opava |

Každodenní trénink a správná motivace - to jsou dvě věci, které udělají z policejního psa šampiona. Čtyřletý německý ovčák Floyd ví, že po správně splněném úkolu jej čeká jeho oblíbená hra s míčkem.... Tak cvičí nejlepší pes v Moravskoslezském kraji i na Moravě.

Tak toto je čtyřletý německý ovčák Floyd. Od malička věděl, že jeho posláním je pracovat u policie. Už v osmi týdnech se na svou kariéru začal připravovat. Ve dvou letech složil zkoušky a mohl být poprvé nasazen spolu se svým psovodem Martinem Lankem ve službě.

Martin Lank, psovod, PČR Opava: „Výcvik začíná výchovou štěněte, jde spíš o jeho socializaci. Potom přechází na výcvik poslušnosti, ovladatelnosti. Potom psa začleňujeme do prostředí, ve kterém bude vykonávat zákroky.“

Práce na cvičišti je totiž mnohem jednodušší, než třeba na místě plném lidí a hluku. Proto si psi musí zvykat na nepohodlí a náročný terén. Při pátrání po pachatelích, důkazních předmětech nebo pohřešovaných osobách jej nesmí nic rozptylovat. Postup musí být velmi dobře naučený a zažitý.

Ačkoliv by se mohlo zdát, že jde o namáhavou práci, Floyd se na ni těší. Ať už pracuje na cvičišti, nebo vyjíždí do terénu. To je vlastně cílem práce psovoda: naučit svého psa mít rád práci.

Martin Lank, psovod, PČR Opava: „To je nejdůležitější. Musíme najít u pejska motivaci Většinou to bývá balonek nebo granule, když to dobře vysvětlíme pejskovi, tak potom už to jde samo.“

Házení míčkem Floyd miluje. A tak trénování jednotlivých povelů právě tato aktivita střídá. Martin Lank dobře ví, co jeho svěřenec potřebuje. Výcvik psů byl jeho koníčkem už v dětství a časem se stal jeho zaměstnáním. U policie slouží jako psovod 17 let. Floyd je jeho šestým psem.

Martin Lank, psovod, PČR Opava: Je to vysoce temperamentní pejsek, je aportér. Na něj platil ten balonek a dobré slovo.“

O tom, že mají oba skvěle natrénováno, svědčí nejen úspěšná pomoc při pátrání po ztracených osobách, pachatelích trestných činů nebo i důležitých důkazech, ale také dvě zlaté medaile z Mistrovství Moravy a Moravskoslezského kraje v kynologických přeborech policejních psů. Floyd a Marin Lank neměli v disciplínách, která zahrnovaly poslušnost, obranné a pachové práce, konkurenci.Nahlásit chybu


K tématu

Psovodi moravskoslezských policistů uspěli v kynologických přeborech

7. května 2023 16:46 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Ve dnech 23. až 28. dubna se ve Výcvikovém středisku psovodů a služebních psů Dobrotice uskutečnil devátý ročník Mistrovství Moravy psovodů se služebními psy pro rok 2022. V rámci mistrovství probíhaly současně ještě další soutěže, a to Krajský přebor psovodů Krajského ředitelství policie Moravskoslezského kraje a Krajský přebor psovodů Krajského ředitelství policie Jihomoravského kraje. Organizátorem přeborů pro tento rok bylo naše krajské ředitelství.

Policejní pes Irgo vypátral ztraceného nemluvícího chlapce na Ostravsku

23. listopadu 2023 11:37 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Během turistického výletu do Čavisova se výpravě dětí s mentálním postižením ztratil sedmiletý chlapec. Policisté rozjeli náročnou pátrací akci, protože hledaný chlapec téměř nemluví. Výrazně pomohl služební pes Irgo, který chlapce nakonec našel.

Mezi Prostřední a Horní Suchou srazil vlak člověka, na místě zemřel

15. května 2023 17:08 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Další smrtelná nehoda zkomplikovala provoz na železnici na trase Havířov - Český Těšín. Mezi stanicemi Prostřední Suchá a Horní Suchá srazil vlak člověka. Ten bohužel na místě zemřel.


Krojovaní horníci si pietním aktem připomněli důlní neštěstí na Dole Gabriela

Před 100 lety zahynulo při důlním neštěstí na Dole Gabriela 15 horníků. Tuto tragickou událost si připomněli krojovaní horníci v Karviné-Dolech pietním aktem a také bohoslužbou v šikmém kostele sv. Petra z Alkantary.

Klauni z Balónkova baví děti na dětském oddělení Nemocnice ve Frýdku-Místku

Pravidelně navštěvují dětská oddělení v nemocnicích a baví tamní děti. Návštěvy klaunů patří mezi nedílnou součást péče o malé pacienty i v Nemocnici ve Frýdku-Místku. Samotní klauni svou práci berou jako poslání.

Senioři se mohou hlásit o místo v novém Domově pod Bílou horou v Kopřivnici

Dnes 15:25 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Domov pod Bílou horou v Kopřivnici ode dneška přijímá žádosti o službu v domově pro seniory a v domově se zvláštním režimem. Celkem nabízí 84 míst. Nový domov buduje Moravskoslezský kraj od konce roku 2021, aktuálně se stavba dokončuje a připravuje se spuštění provozu domova jako nové krajské příspěvkové organizace. Slavnostní otevření je naplánováno na 18. červen.

Novojičínští rodáci uctili čestného občana Karla Kryla

Klub rodáků a přátel města vyhlásil v Novém Jičíně jaro Karla Kryla. Uctil tak kulaté výročí narození i úmrtí tohoto novojičínského čestného občana.

V průběhu jara vysadí ve Frýdku-Místku na 100 stromů a 400 keřů

Frýdek-Místek bude bohatší o další stovky kusů dřevin. Právě v těchto dnech totiž probíhá pravidelná jarní výsadba stromů a keřů. Letos do ní město investuje 880 tisíc korun.

Kniha očima pamětníků „K poslední šichtě – Zdař Bůh!“ mapuje důlní neštěstí před 100 lety

V pátek 12. dubna 2024, v den stého výročí ničivé exploze v Dole Gabriela byla v Karviné slavnostně pokřtěna kniha, která očima pamětníků mapuje nejen tuto ale i další, největší důlní katastrofu na Karvinsku, při které zahynulo 235 horníků.

Protidrogový vlak se po tříleté pauze vrátil varovat a odradit

Do Nového Jičína se po tříleté pauze vrátil protidrogový vlak. Revolution train tu zastavil na jeden den, otevřen byl pro školní skupiny i veřejnost zdarma.

Aktivní senioři uspořádali ve Frýdku-Místku turnaj v badmintonu

Sportem předcházejí krizi středního věku. Takové je pořekadlo seniorů ve spolku Aktivní senioři Frýdek-Místek. Aktuálně mají za sebou třetí ročník turnaje v badmintonu, který měl tradičně velký úspěch. Desítky seniorů mezi sebou s velkým nasazením soupeřili o medaile a nejlepší umístění.

Za srážení lidí čeká bezdomovce vězení. 69letá seniorka spadla dokonce na koleje

Otřesný případ agresivity řeší v těchto dnech ostravští policisté. Opilý bezdomovec se zcela bezdůvodně vrhal na kolemjdoucí na Svinovských mostech a srážel je na zem. Téměř 70letá žena dokonce skončila v kolejišti.

ŘSD do léta opraví dálniční mosty na hranicích Moravskoslezského a Olomouckého kraje

Dnes 7:19 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Ředitelství silnic a dálnic bude pokračovat v opravě mostů na dálnici D1. Po zimě se práce obnoví na hranicích Olomouckého a Moravskoslezského kraje. Práce vyjdou na 118 milionů korun a hotovo by mělo být v červenci.

Recepční

Kunčice pod Ondřejníkem Nástup: od 20. února 2024 od 25 000 Kč

V opavské nemocnici pokračuje stavba nadzemních koridorů mezi pavilony

Dnes 17:31 | Opava | Jiří Cileček

Ve Slezské nemocnici Opava se staví nadzemní koridory mezi pavilony S,V a L,N. Zakázku ve výši 150 milionů korun financuje zřizovatel nemocnice, Moravskoslezský kraj. První část by měla být hotová do konce roku.

V centru Opavy se závodilo v orientačním sprintu. Závod byl součástí oslav 800 let od založení Opavy

13. dubna 2024 21:47 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

V Opavě odstartoval jarní žebříček MS kraje a Mistrovství Moravskoslezského kraje v orientačním sprintu. Závod byl zároveň součástí oslav 800 let od založení Opavy. Start i cíl byl v areálu Minoritského kláštera a zahrady.

Opavský Spolek Kapradí si musel poradit se záplavou tulipánů. Vykvetly všechny najednou

13. dubna 2024 21:39 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Nezvykle teplé počasí udělalo mnoha lidem radost. Pěstitelům jarních květin ale naopak spousty starostí. Například různé druhy tulipánů, které kvetou postupně několik týdnů, letos vykvetly všechny během pár dní.

Opavští policisté s psovody pravidelně kontrolují chaty a rekreační zařízení

13. dubna 2024 21:31 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Opavští policisté pravidelně kontrolují chatové oblasti. Ty jsou totiž častým terčem zlodějů a nechtěných návštěv. Ke krádežím a vloupáním nejčastěji dochází v zimním období. Trestnou činnost ale policie zaznamenává po celý rok.

Hematologicko-transfuzní oddělení SNO zaplnili policisté. Společně darovali krev

10. dubna 2024 18:59 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Krev se zatím nedá uměle vyrobit. Pacienti jsou tak odkázáni na pomoc druhých. Darovat společně tuto vzácnou tekutinu pravidelně chodí na hematologicko-transfuzní oddělení Slezské nemocnice policisté z Opavy a okolí.

Okolí Stříbrného jezera je čistší. Opavané ho zbavili odpadků v rámci akce Ukliďme Česko

10. dubna 2024 18:36 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Už po 10. se Opavané mohli zapojit do celorepublikové akce Ukliďme Česko. Hlavní úklidový den proběhl uplynulou sobotu, kdy se jedna ze skupinek dobrovolníků vydala na úklid kolem Stříbrného jezera.

Opavská policie má ve svých řadách psa - šampiona
Vydáno 16. července 2022 16:46, Opava, Katka Geryková
Každodenní trénink a správná motivace - to jsou dvě věci, které udělají z policejního psa šampiona. Čtyřletý německý ovčák Floyd ví, že po správně splněném úkolu jej čeká jeho oblíbená hra s míčkem.... Tak cvičí nejlepší pes v Moravskoslezském kraji i na Moravě.

Tak toto je čtyřletý německý ovčák Floyd. Od malička věděl, že jeho posláním je pracovat u policie. Už v osmi týdnech se na svou kariéru začal připravovat. Ve dvou letech složil zkoušky a mohl být poprvé nasazen spolu se svým psovodem Martinem Lankem ve službě.

Martin Lank, psovod, PČR Opava: „Výcvik začíná výchovou štěněte, jde spíš o jeho socializaci. Potom přechází na výcvik poslušnosti, ovladatelnosti. Potom psa začleňujeme do prostředí, ve kterém bude vykonávat zákroky.“

Práce na cvičišti je totiž mnohem jednodušší, než třeba na místě plném lidí a hluku. Proto si psi musí zvykat na nepohodlí a náročný terén. Při pátrání po pachatelích, důkazních předmětech nebo pohřešovaných osobách jej nesmí nic rozptylovat. Postup musí být velmi dobře naučený a zažitý.

Ačkoliv by se mohlo zdát, že jde o namáhavou práci, Floyd se na ni těší. Ať už pracuje na cvičišti, nebo vyjíždí do terénu. To je vlastně cílem práce psovoda: naučit svého psa mít rád práci.

Martin Lank, psovod, PČR Opava: „To je nejdůležitější. Musíme najít u pejska motivaci Většinou to bývá balonek nebo granule, když to dobře vysvětlíme pejskovi, tak potom už to jde samo.“

Házení míčkem Floyd miluje. A tak trénování jednotlivých povelů právě tato aktivita střídá. Martin Lank dobře ví, co jeho svěřenec potřebuje. Výcvik psů byl jeho koníčkem už v dětství a časem se stal jeho zaměstnáním. U policie slouží jako psovod 17 let. Floyd je jeho šestým psem.

Martin Lank, psovod, PČR Opava: Je to vysoce temperamentní pejsek, je aportér. Na něj platil ten balonek a dobré slovo.“

O tom, že mají oba skvěle natrénováno, svědčí nejen úspěšná pomoc při pátrání po ztracených osobách, pachatelích trestných činů nebo i důležitých důkazech, ale také dvě zlaté medaile z Mistrovství Moravy a Moravskoslezského kraje v kynologických přeborech policejních psů. Floyd a Marin Lank neměli v disciplínách, která zahrnovaly poslušnost, obranné a pachové práce, konkurenci.Zdroj: https://polar.cz/zpravy/opavsko/opava/11000032178/opavska-policie-ma-ve-svych-radach-psa--sampiona