Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

I přes covidový úbytek návštěvníků má KUPE smělé plány

Opava |

V následujícím rozhovoru vám představíme Vladimíra Peringera, čerstvého nositele ceny Merkurova křídla, kterou mu udělila Okresní hospodářská komora Opava v kategorii Osobnost regionu. Vladimír Peringer je ředitelem Kulturně uměleckého prostoru – KUPE, kde pořádá výstavy, přednášky a promítá filmy.

Kateřina Geryková, redaktorka, TV POLAR: Vy jste byl historicky prvním podnikatelem v Opavě. A to ještě před sametovou revolucí. Jak složité bylo tenkrát získat živnostenské oprávnění?

Vladimír Peringer, ředitel KUPE: „Nebylo to nikterak složité. Bylo to celkem jednoduché. Až jsme byli s mým kolegou překvapeni, že to tak jednoduše jde, protože jsme v oboru občerstvení nepodnikali. Já jsem byl v projekci, on byl ve výzkumném ústavu v Ostroji. A tak jsme z recese požádali o živnostenské oprávnění, které jsme získali a vrhli jsme se v r. 1988 na stánkový prodej mimo naši pracovní dobu.“

Kateřina Geryková, redaktorka, TV POLAR: „Skutečně“ podnikat jste začal ale až v roce 1992. Nicméně tenkrát se kultura středem vašeho zájmu ještě nestala. Založil jste stavební firmu. Měl jste k umění vždycky blízko?

Vladimír Peringer, ředitel KUPE: „My jsme byli vedení hudbě. Já jsme absolvoval 10 let na klavír. Ale pak se ze mne stal pasivní uživatel kultury. Rád jsem rád chodil na divadlo, hudbu všechno druhu. Ale nemohl jsem to při podnikání rozvinout tak, jak se mi to podařilo posléze.“

Kateřina Geryková, redaktorka, TV POLAR: V roce 2016 jste otevřel kulturní centrum KUPE. V zajímavě upravených prostorech ve vodárenské věži u východního vlakového nádraží je přednáškový i výstavní sál i kavárna. Kde se ta myšlenka vzala?

Vladimír Peringer, ředitel KUPE: „Byla to víceméně náhoda. V r. 2011 nabízely ČD tento prostor jako zbytný majetek k prodeji. My jsem získali tento objekt a začali jsme přemýšlet, jak jej využít. Oslovili jsme Kurta Gebauera, protože jsme tady chtěli soustředit přehled jeho díla. A také Institut tvůrčí fotografie Slezské univerzity jsem kontaktoval přes Jirku Siostrzonka, kterého znám od mládí. A vytvořili jsme program pro nové využití budovy.“

Kateřina Geryková, redaktorka, TV POLAR: Jak náročná byla přeměna technického objektu na kulturní?

Vladimír Peringer, ředitel KUPE: „Největší problém jsou vždy peníze. Národní památkový ústav tomu řešní fandil. Byl proti progresivním řešením, to je pravda. Nejprve jsme přišli avantgardní verzí studie, kterou zamítl. Ale potom jsme si docela rozuměli. A myslím, že přes drobné peripetie se nám podařilo to dotáhnout do takového konce, že my i oni byli spokojeni.“

Kateřina Geryková, redaktorka, TV POLAR: Na které návštěvníky KUPE cílí?

Vladimír Peringer, ředitel KUPE: „Máme tady takovou všehochuť. Já bych řekl, že se snažím přilákat mladší ročníky, ale vzhledem k mému věku se to příliš nedaří. Myslel jsem si, že více oslovíme středoškolské a univerzitní studenty. Ale stále se snažíme, aby k tomu v rámci nabízeného programu došlo. Ale většina našich návštěvníků je 40+.“

Kateřina Geryková, redaktorka, TV POLAR:  Během uplynulých dvou let asi stejně, jako ostatním pořadatelům kulturních akcí, zkomplikovala život pandemie. Už se vše vrací do normálu?

Vladimír Peringer, ředitel KUPE: „Já myslím, že jak co se vrací. Lidé chodí méně, to v každém případě. /i na každé druhy, když to porovnáváme, tak z toho jsme trochu smutní./ A potom jsme hlavně smutní z toho, co e děje kolem. Protože stoupají ceny energií, práce. Máme strach, že situace, která nastala po covidu, může velmi ovlivnit a omezit naše aktivity.“

Kateřina Geryková, redaktorka, TV POLAR: Navzdory tomu máte dost plánů. Ve vodárenské věži je expozice díla sochaře Kurta Gebauera, rodáka z nedalekého Hradce nad Moravicí. Plánujete ovšem jeho díla vystavit i venku.

Vladimír Peringer, ředitel KUPE:  „To je projekt starší. Když jsme tvořili koncepci tohoto objektu, tak nás napadlo, že když budeme mít startovací bod, můžeme přidat ještě cílový bod. Ten jsme našli na nádraží v Hradci nad Moravicí, kde bychom chtěli zřídit obdobu toho, co prezentujeme tady. A po trati bychom chtěli rozesít sochy různých autorů a prezentovat je cestujícím ve vagónu.

Kateřina Geryková, redaktorka, TV POLAR: A aktuální je také otevření železničního muzea. Kdy a kde?

Vladimír Peringer, ředitel KUPE: „Když vše dobře půjde, tak 27.9. na Den železničářů, bychom rádi otevřeli malou expozici o historii železnice na Opavsku. A doufáme, že se to bude líbit a rozšíříme naše návštěvníky také o fandy železnice.“


Nahlásit chybu


K tématu

Karviná fandí místním nápadům. Podnikatelům rozdala téměř půl milionu korun

23. února 2026 11:34 | Karviná | Anna Břenková

Od mobilní herničky pro děti až po pomoc v domácnosti. Karviná v minulém roce rozdělila mezi začínající podnikatele 480 tisíc korun. Pro velký zájem navýšila podporu oproti předešlému roku.


Při evropském Speed marathonu policisté tasili radary a řidiči citelně zpomalili

Včera 11:27 | Celý MS kraj | Libor Běčák

V celé Evropě se ve středu konala preventivní akce zaměřená na kontrolu dodržování rychlosti vozidel. Speed marathon se konal také v Moravskoslezském kraji.

V Šenově se staví nájemní bydlení pro seniory

Včera 9:06 | Šenov | Andrea Holeszová

Města v Česku se musí kvůli demografickému vývoji připravit na stárnoucí populaci. Nejinak tomu je v Šenově u Ostravy, kde se aktuálně staví 15 nájemních bytů pro seniory. Hotové by měly být v létě 2027.

Green Light Show - šance pro studentské startupy, Studenti a mladí podnikatelé z MS kraje představili své nápady

Studenti a mladí podnikatelé z Moravskoslezského kraje představili své nápady na letošní Green Light Show. Akce na půdě VŠB – Technické univerzity Ostrava je vyvrcholením několikaměsíčního akceleračního programu.

Porubu rozzářily záhony. A květinová louka na Francouzské ulici nabídne novinku

Včera 15:30 | Ostrava-Poruba | Jana Lipowská

Příroda se opět s jarním počasím probouzí k životu. Ostrava-Poruba také letos v tomto období pokračuje v obnově a výsadbě veřejné zeleně - vysazují se nové záhony, keře i stromy.

Karviná pokračuje v proměně veřejných míst

14. dubna 2026 17:20 | Karviná | Anna Břenková

Zvelebování veřejných míst v Karviné nekončí. Město navazuje na opravy z loňska a tentokrát se zaměřuje na okolí kina Centrum. Rozbahněnou pěšinu tam nahradí nová zeleň.

Fanoušci hokeje v Orlové podpořili místní psí útulek

Včera 15:30 | Orlová | Monika Ociepková

Městský hokejový klub Slovan Orlová se rozhodl propojit sportovní atmosféru s pomocí tam, kde je to potřeba.

Tragická nehoda v Hlučíně. Řidička skútru zemřela po střetu s osobním autem

14. dubna 2026 12:40 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Jela po hlavní a nedostala přednost. Následoval doslova čelní náraz do osobního auta, které odbočovalo vlevo. Pro ženu na skútru byl bohužel smrtelný. I když záchranáři o její život bojovali na místě dlouhé desítky minut.

Technické obory lákají, hlavně ty s maturitou

14. dubna 2026 10:32 | Frýdek-Místek | Tomáš Tikal

Střední školy v MS kraji žijí v těchto dnech nejen maturitami, ale také přijímacími zkouškami. My jsme natáčeli na Střední odborné škole ve Frýdku-Místku, která nabízí kromě učebních oborů i čtyři obory maturitní.

Manželé z Ukrajiny využili humanitární dávky. Stát podvedli o 300 tisíc korun

Včera 10:12 | Celý MS kraj | Anna Břenková

Dva roky neoprávněně pobírali humanitární dávky. Muž se vydával za invalidu a žena o peníze žádala z Ukrajiny, i když v Česku vůbec nežila. Celkem stát připravili o více než 300 000 korun, které chtěli původně použít na nákup auta. Místo vozu je však čeká trest a vyhoštění z republiky.

Novojičínští připomněli výročí narození čestného občana Karla Kryla

Včera 8:36 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Novojičínští připomněli výročí narození Karla Kryla. Významného básníka a písničkáře uctili u jeho pamětní desky v Janáčkových sadech a besedou v evangelické modlitebně.

Bývalý obchodní dům Breda v Opavě vydal další překvapení, neznámou místnost v podzemí

Včera 20:04 | Opava | Yvona Fajtová

Bývalý obchodní dům Breda v Opavě vydal další překvapení. Při řešení zatékání objevili odborníci v podzemí dosud neznámou místnost, o které se zřejmě více než sto let nevědělo.

Kostel sv. Vojtěcha v Opavě patřil charitativnímu koncertu na podporu zatopeného kostela sv. Trojice

Včera 19:14 | Opava | Yvona Fajtová

Kostel svatého Vojtěcha v Opavě hostil charitativní koncert na podporu kostela svaté Trojice, který loni v září vážně poškodily ničivé povodně. Díky dobrovolnému vstupnému se podařilo vybrat bezmála 42 tisíc korun.

V Opavě se uskutečnil už tradiční velikonoční turnaj nevidomých a zrakově postižených kuželkářů

Včera 19:01 | Opava | Yvona Fajtová

V Opavě se uskutečnil už tradiční velikonoční turnaj nevidomých a zrakově postižených kuželkářů. Do kuželny na Kolofíkově nábřeží dorazil rekordní počet sportovců z Česka i zahraničí.

Další tajemství. V podzemí opavské Bredy objevili dosud neznámou historickou místnost

Včera 7:58 | Opava | Yvona Fajtová

Bývalý obchodní dům Breda v Opavě vydal další překvapení. Při řešení zatékání objevili odborníci v podzemí dosud neznámou místnost, o které se zřejmě více než sto let nevědělo.

Jarní atmosféra oživila Den otevřených dveří v opavském Marianu

11. dubna 2026 18:32 | Opava | Yvona Fajtová

Jarní posezení spojené s Dnem otevřených dveří připravilo Marianum v Opavě. Návštěvníci si mohli prohlédnout Domov pro seniory svaté Zdislavy i denní stacionář Domovinka.

Slezské gymnázium v Opavě se může pochlubit nejen talentovanými studenty, ale i výjimečnými pedagogy

11. dubna 2026 18:04 | Opava | Yvona Fajtová

Slezské gymnázium v Opavě se může pochlubit nejen talentovanými studenty, ale i výjimečnými pedagogy. Jedním z nich je i Jaromír Křížek, který získal ocenění Moravskoslezského kraje. Úspěchy slaví také studenti – například Sebastian, který postoupil na mistrovství světa v psaní na klávesnici.

I přes covidový úbytek návštěvníků má KUPE smělé plány
Vydáno 20. července 2022 18:18, Opava, Katka Geryková
V následujícím rozhovoru vám představíme Vladimíra Peringera, čerstvého nositele ceny Merkurova křídla, kterou mu udělila Okresní hospodářská komora Opava v kategorii Osobnost regionu. Vladimír Peringer je ředitelem Kulturně uměleckého prostoru – KUPE, kde pořádá výstavy, přednášky a promítá filmy.

Kateřina Geryková, redaktorka, TV POLAR: Vy jste byl historicky prvním podnikatelem v Opavě. A to ještě před sametovou revolucí. Jak složité bylo tenkrát získat živnostenské oprávnění?

Vladimír Peringer, ředitel KUPE: „Nebylo to nikterak složité. Bylo to celkem jednoduché. Až jsme byli s mým kolegou překvapeni, že to tak jednoduše jde, protože jsme v oboru občerstvení nepodnikali. Já jsem byl v projekci, on byl ve výzkumném ústavu v Ostroji. A tak jsme z recese požádali o živnostenské oprávnění, které jsme získali a vrhli jsme se v r. 1988 na stánkový prodej mimo naši pracovní dobu.“

Kateřina Geryková, redaktorka, TV POLAR: „Skutečně“ podnikat jste začal ale až v roce 1992. Nicméně tenkrát se kultura středem vašeho zájmu ještě nestala. Založil jste stavební firmu. Měl jste k umění vždycky blízko?

Vladimír Peringer, ředitel KUPE: „My jsme byli vedení hudbě. Já jsme absolvoval 10 let na klavír. Ale pak se ze mne stal pasivní uživatel kultury. Rád jsem rád chodil na divadlo, hudbu všechno druhu. Ale nemohl jsem to při podnikání rozvinout tak, jak se mi to podařilo posléze.“

Kateřina Geryková, redaktorka, TV POLAR: V roce 2016 jste otevřel kulturní centrum KUPE. V zajímavě upravených prostorech ve vodárenské věži u východního vlakového nádraží je přednáškový i výstavní sál i kavárna. Kde se ta myšlenka vzala?

Vladimír Peringer, ředitel KUPE: „Byla to víceméně náhoda. V r. 2011 nabízely ČD tento prostor jako zbytný majetek k prodeji. My jsem získali tento objekt a začali jsme přemýšlet, jak jej využít. Oslovili jsme Kurta Gebauera, protože jsme tady chtěli soustředit přehled jeho díla. A také Institut tvůrčí fotografie Slezské univerzity jsem kontaktoval přes Jirku Siostrzonka, kterého znám od mládí. A vytvořili jsme program pro nové využití budovy.“

Kateřina Geryková, redaktorka, TV POLAR: Jak náročná byla přeměna technického objektu na kulturní?

Vladimír Peringer, ředitel KUPE: „Největší problém jsou vždy peníze. Národní památkový ústav tomu řešní fandil. Byl proti progresivním řešením, to je pravda. Nejprve jsme přišli avantgardní verzí studie, kterou zamítl. Ale potom jsme si docela rozuměli. A myslím, že přes drobné peripetie se nám podařilo to dotáhnout do takového konce, že my i oni byli spokojeni.“

Kateřina Geryková, redaktorka, TV POLAR: Na které návštěvníky KUPE cílí?

Vladimír Peringer, ředitel KUPE: „Máme tady takovou všehochuť. Já bych řekl, že se snažím přilákat mladší ročníky, ale vzhledem k mému věku se to příliš nedaří. Myslel jsem si, že více oslovíme středoškolské a univerzitní studenty. Ale stále se snažíme, aby k tomu v rámci nabízeného programu došlo. Ale většina našich návštěvníků je 40+.“

Kateřina Geryková, redaktorka, TV POLAR:  Během uplynulých dvou let asi stejně, jako ostatním pořadatelům kulturních akcí, zkomplikovala život pandemie. Už se vše vrací do normálu?

Vladimír Peringer, ředitel KUPE: „Já myslím, že jak co se vrací. Lidé chodí méně, to v každém případě. /i na každé druhy, když to porovnáváme, tak z toho jsme trochu smutní./ A potom jsme hlavně smutní z toho, co e děje kolem. Protože stoupají ceny energií, práce. Máme strach, že situace, která nastala po covidu, může velmi ovlivnit a omezit naše aktivity.“

Kateřina Geryková, redaktorka, TV POLAR: Navzdory tomu máte dost plánů. Ve vodárenské věži je expozice díla sochaře Kurta Gebauera, rodáka z nedalekého Hradce nad Moravicí. Plánujete ovšem jeho díla vystavit i venku.

Vladimír Peringer, ředitel KUPE:  „To je projekt starší. Když jsme tvořili koncepci tohoto objektu, tak nás napadlo, že když budeme mít startovací bod, můžeme přidat ještě cílový bod. Ten jsme našli na nádraží v Hradci nad Moravicí, kde bychom chtěli zřídit obdobu toho, co prezentujeme tady. A po trati bychom chtěli rozesít sochy různých autorů a prezentovat je cestujícím ve vagónu.

Kateřina Geryková, redaktorka, TV POLAR: A aktuální je také otevření železničního muzea. Kdy a kde?

Vladimír Peringer, ředitel KUPE: „Když vše dobře půjde, tak 27.9. na Den železničářů, bychom rádi otevřeli malou expozici o historii železnice na Opavsku. A doufáme, že se to bude líbit a rozšíříme naše návštěvníky také o fandy železnice.“


Zdroj: https://polar.cz/zpravy/opavsko/opava/11000032194/i-pres-covidovy-ubytek-navstevniku-ma-kupe-smele-plany