Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

65. ročník Bezručovy Opavy je tady!

Opava |

Měsíc září je v Opavě tradičně spjatý s multižánrovým festivalem Bezručova Opava. Kontinuitu tohoto kulturního svátku nenarušila ani pandemie koronaviru. A tak se letos mohou milovníci výtvarného umění, divadla, filmu, literatury či filosofie těšit na 65. ročník. Pozve nás na něj dramaturg festivalu Petr Rotrekl.

Kateřina Geyková, redaktorka,TV POLAR: Téma festivalu Bezručova Opava vždy reaguje na aktuální dění nebo priority společnosti. Pro letošek zní takto: Stěhování mezi světy. Co odráží?

Petr Rotrekl, dramaturg festivalu Bezručova Opava: „Stěhování mezi světy - tím máme na mysli především naše zkušenosti z doby covidové. Kdy se přesunula většina aktivit, zdravotní, edukativní nebo dokonce spirituální do on-line světa, do světa virtuálního. Spoustu věcí jsme museli řešit přes počítač. Motto festivalu pro letošek zní: „Technika překonala všechny vzdálenosti, avšak nevytvořila žádnou blízkost.“ (M. Heidegger) Tím chceme ukázat, že fyzický kontakt je důležitější, než technologický nebo počítačový. Ale téma se bude přesunovat také do osy geografické. A budeme cestovat také v ose časové. Půjdeme třeba do zkušenosti středověkých poutníků nebo do 90. let naší novodobé historie“

Kateřina Geyková, redaktorka, TV POLAR: Festivalový program ovládne na měsíc Opavu a v rámci něj mohou návštěvníci shlédnout kulturu v opravdu rozličných podobách: na filmovém plátně, na divadle, v galerii nebo v přednáškovém sále. Zatímco rozmanitost zůstala zachována, programová nabídka je letos méně obsáhlá. Museli jste o to pečlivěji vybírat, kterým pořadům dáte šanci?

Petr Rotrekl, dramaturg festivalu Bezručova Opava: „V každém případě to trochu rezonuje s dobou. V důsledku pandemie koronaviru poklesla návštěvnost kulturních programů. Vloni jsme realizovali 73 akcí, letos jich máme 53. Ale v každém případě je důraz na kvalitu, aby pořady měly svou hodnotu.“

Kateřina Geyková, redaktorka, TV POLAR: Těch pořadů není nakonec až tak málo. Určitě bude spousta návštěvníků váhat, co si vybrat. Co je podle vás nejzajímavější?

Petr Rotrekl, dramaturg festivalu Bezručova Opava: „Myslím, že některé věci jsou unikátní, exkluzivní. Já bych určitě doporučil představení Robot Radius Laterny Magiky.                                                                                                                                                                        Zajímavá bude také návštěva Knihovny P. Bezruče, kde rozvineme projekt virtuální reality. Budete moci zakusit pocit hlavního hrdiny povídky F. Kafky s názvem Proměna. Řehoř Samsa se v ní proměnil v brouka. A tady nám to virtuální realita také dovolí.                              Další exkluzivní nabídkou je projekt Brejlando, kde s virtuální realitou můžete zažít inscenaci Hamleti (Divadlo Na Zábradlí), Společenství vlastníků (Vosto5) nebo Pusťte Donu k maturitě (Divadlo pod Palmovkou). A najednou je pocit z divadelní produkce úplně jiný, protože se ocitáte mezi herci, doslova na dotek. A dokonce v některých chvílích se můžete aktivně účastnit této inscenace.“


Info: https://www.opava-city.cz/cz/b...

Nahlásit chybu


K tématu

Bezručova Opava zahájila svůj 68. ročník. Lákadlem se stala historická tramvaj číslo 7

20. září 2025 21:27 | Opava | Yvona Fajtová

Opava patří festivalu Bezručova Opava, který nese jméno jednoho z nejslavnějších rodáků – básníka Petra Bezruče. Už 68. ročník přehlídky umění nabízí hudbu, literární i historické pořady, divadlo, tanec i netradiční procházky s kulturním programem.


Rychlá reakce zachránila život. Muž po kolapsu poděkoval svým hrdinům v rámci jejich oceňování na ostravské radnici

Včera 10:49 | Ostrava-město | Yvona Fajtová

Předvánoční čas přinesl do prostor Nové radnice silné lidské setkání. Po několika týdnech se zde znovu potkal 41letý muž s lidmi, kteří mu na konci listopadu zachránili život. Muž tehdy zkolaboval v práci v Ostravě-Mariánských Horách a bez rychlé pomoci by neměl šanci přežít.

Vánoční přání hejtmana Moravskoslezského kraje

Včera 15:18 | Celý MS kraj | Redakce

Hejtman Josef Bělica (ANO) přeje, nejen všem obyvatelům Moravskoslezského kraje, pohodové a klidné Vánoce.

I ve vyšším věku jsou aktivní a inspirují ostatní. Ostrava ocenila seniory roku 2025

Včera 14:36 | Ostrava-město | Jiří Cileček

Ostrava ocenila seniory, kteří i ve vyšším věku zůstávají aktivní a inspirují své okolí. Seniorkou roku se stala Milada Němčíková, město udělilo také dvě čestná uznání a ocenilo i jeden Klub seniorů roku.

Lidé bez domova usedli v Novém Jičíně k vánočnímu obědu

Včera 11:00 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Novojičínská Charita uspořádala už v těchto dnech vánoční oběd pro lidi bez domova. Pro své klienty připravila štědrovečerní pokrm a drobné dárky.

Adra pořádá kroužky pro děti s autismem, Frýdek-Místek je podporuje

21. prosince 2025 17:34 | Frýdek-Místek | Tomáš Tikal

Frýdek-Místek podporuje charitativní organizaci Adra už od roku 2020 a výjimkou není ani letošní rok. Tentokrát dostaly potřebné vybavení kroužky pro děti s poruchou autistického spektra.


Chlapci z havířovského dětského domova si užili návštěvu profesionálních barberů

Včera 10:44 | Havířov | Bára Kelnerová

Mladí hoši z havířovského dětského domova svěřili své vlasy profesionálním pánským kadeřníkům. Ti za nimi přijeli, aby jim udělali radost a dopřáli pocit, jaký běžně zažívají muži v jejich salonech.

Opava učí řidiče pracovat s novými parkovacími automaty a vyhnout se tak pokutám

20. prosince 2025 22:47 | Opava | Yvona Fajtová

V Opavě proběhl seminář o parkování ve městě. To se změnilo se zavedením modrých parkovacích zón a nových parkovacích automatů.

Žena, kterou srazilo auto v Ostravě na Mariánskohorské, zemřela

20. prosince 2025 16:55 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Šla v odstavném pruhu v protisměru a srazilo ji auto. Do nemocnice ji odvezli v kritickém stavu. Později ale přišla zpráva, že 61letá žena bohužel zemřela. Případ si převzali kriminalisté.

Ve Frýdku-Místku je vystaveno 350 betlémů z celého světa

20. prosince 2025 15:10 | Frýdek-Místek | Libor Běčák

Zhruba 350 betlémů z celého světa je vystaveno v Základní škole v ulici Československé armády ve Frýdku-Místku. Betlémy jsou vyrobené z nejrůznějších materiálů a některé jsou tak malé, že je k jejich prohlédnutí nutné použít lupu.

Opavská ZŠ Edvarda Beneše má po povodních nové moderní tělocvičny

20. prosince 2025 21:05 | Opava | Yvona Fajtová

Základní škola Edvarda Beneše se pyšní moderními tělocvičnami. Ty prošly rozsáhlou rekonstrukcí po loňských povodních.

Hosté ve studiu: Marek Fabian, primář, gyn.-porodnické odd. SNO

18. prosince 2025 16:41 | Opava | Jana Lipowská

Urogynekologie v SNO zkvalitňuje péči

Urogynekologické potíže žen mohou skončit operací

18. prosince 2025 15:33 | Opava | Yvona Fajtová

Urogynekologické potíže trápí tisíce žen, často ale zůstávají dlouho skryté. Pokud se neřeší včas, mohou vyústit až v nutnost operace. Lékaři opavské Slezské nemocnice proto apelují na prevenci a pravidelné gynekologické prohlídky.

Žáci uspořádali dobročinnou sbírku a výtěžek věnovali dětskému oddělení Slezské nemocnice

18. prosince 2025 12:09 | Opava | Anna Břenková

Žáci ZŠ Stěbořice ukázali, že mají srdce na pravém místě. Sami přišli s nápadem uspořádat dobročinnou sbírku. Vydělali peníze prodejem zachovalých knížek a vybranou částku ve výši 4 547 korun věnovali dětskému oddělení Slezské nemocnice.

Základní škola Šrámkova v Opavě uspořádala vánoční jarmark, který přilákal stovky návštěvníků

18. prosince 2025 0:41 | Opava | Yvona Fajtová

Areál základní školy Šrámkova v Opavě se proměnil ve vánoční jarmark plný světel, tradic a dětského smíchu. Škola zde uspořádala druhý ročník Vánočního šrámkohraní, který opět spojil žáky, rodiče, učitele i absolventy.

Večer v Obecním domě v Opavě patřil lidem, kteří pomáhají nezištně

17. prosince 2025 23:46 | Opava | Yvona Fajtová

Obecní dům v Opavě se stal dějištěm slavnostního večera, který patřil lidem s velkým srdcem. Český červený kříž zde ocenil bezpříspěvkové dárce krve, kteří svým rozhodnutím pomáhají zachraňovat lidské životy.

Opava bude v příštím roce hospodařit se schodkovým rozpočtem

17. prosince 2025 23:39 | Opava | Yvona Fajtová

Opava má schválený rozpočet na rok 2026. Přestože je schodkový, město plánuje rozsáhlé investice do bydlení, sportu, dopravy i veřejného prostoru. Rozhodli o tom opavští zastupitelé.

65. ročník Bezručovy Opavy je tady!
Vydáno 1. září 2022 13:23, Opava, Katka Geryková
Měsíc září je v Opavě tradičně spjatý s multižánrovým festivalem Bezručova Opava. Kontinuitu tohoto kulturního svátku nenarušila ani pandemie koronaviru. A tak se letos mohou milovníci výtvarného umění, divadla, filmu, literatury či filosofie těšit na 65. ročník. Pozve nás na něj dramaturg festivalu Petr Rotrekl.

Kateřina Geyková, redaktorka,TV POLAR: Téma festivalu Bezručova Opava vždy reaguje na aktuální dění nebo priority společnosti. Pro letošek zní takto: Stěhování mezi světy. Co odráží?

Petr Rotrekl, dramaturg festivalu Bezručova Opava: „Stěhování mezi světy - tím máme na mysli především naše zkušenosti z doby covidové. Kdy se přesunula většina aktivit, zdravotní, edukativní nebo dokonce spirituální do on-line světa, do světa virtuálního. Spoustu věcí jsme museli řešit přes počítač. Motto festivalu pro letošek zní: „Technika překonala všechny vzdálenosti, avšak nevytvořila žádnou blízkost.“ (M. Heidegger) Tím chceme ukázat, že fyzický kontakt je důležitější, než technologický nebo počítačový. Ale téma se bude přesunovat také do osy geografické. A budeme cestovat také v ose časové. Půjdeme třeba do zkušenosti středověkých poutníků nebo do 90. let naší novodobé historie“

Kateřina Geyková, redaktorka, TV POLAR: Festivalový program ovládne na měsíc Opavu a v rámci něj mohou návštěvníci shlédnout kulturu v opravdu rozličných podobách: na filmovém plátně, na divadle, v galerii nebo v přednáškovém sále. Zatímco rozmanitost zůstala zachována, programová nabídka je letos méně obsáhlá. Museli jste o to pečlivěji vybírat, kterým pořadům dáte šanci?

Petr Rotrekl, dramaturg festivalu Bezručova Opava: „V každém případě to trochu rezonuje s dobou. V důsledku pandemie koronaviru poklesla návštěvnost kulturních programů. Vloni jsme realizovali 73 akcí, letos jich máme 53. Ale v každém případě je důraz na kvalitu, aby pořady měly svou hodnotu.“

Kateřina Geyková, redaktorka, TV POLAR: Těch pořadů není nakonec až tak málo. Určitě bude spousta návštěvníků váhat, co si vybrat. Co je podle vás nejzajímavější?

Petr Rotrekl, dramaturg festivalu Bezručova Opava: „Myslím, že některé věci jsou unikátní, exkluzivní. Já bych určitě doporučil představení Robot Radius Laterny Magiky.                                                                                                                                                                        Zajímavá bude také návštěva Knihovny P. Bezruče, kde rozvineme projekt virtuální reality. Budete moci zakusit pocit hlavního hrdiny povídky F. Kafky s názvem Proměna. Řehoř Samsa se v ní proměnil v brouka. A tady nám to virtuální realita také dovolí.                              Další exkluzivní nabídkou je projekt Brejlando, kde s virtuální realitou můžete zažít inscenaci Hamleti (Divadlo Na Zábradlí), Společenství vlastníků (Vosto5) nebo Pusťte Donu k maturitě (Divadlo pod Palmovkou). A najednou je pocit z divadelní produkce úplně jiný, protože se ocitáte mezi herci, doslova na dotek. A dokonce v některých chvílích se můžete aktivně účastnit této inscenace.“


Info: https://www.opava-city.cz/cz/b...

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/opavsko/opava/11000033054/65-rocnik-bezrucovy-opavy-je-tady